AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
A-ha
Dyskografia:

Ostatnie tematy na forum:

Podobni wykonawcy:

A-ha
zespół A-ha

A-ha
A-ha

Kraj:
Norwegia / Norway

Data powstania:
1983

Gatunek muzyczny:
80s, new wave, pop

WWW:
http://www.a-ha.com
http://www.myspace.com/aha

Skład zespołu:

Paul Savoy
Magne Furuholmen
Morten Harket

Biografia:

Nazwa zespołu wzięła się od nazwy jednego utworku, który znajdował się na pierwszej kasecie demo jaką chcieli przebić się w Anglii Morten, Magne i Paul. Był to rok 1983 i grupa przyjaciół, mająca już za sobą doświadczenie we wspólnym graniu jako zespolik Bridges, który jak się należałoby spodziewać, nie wybił się wówczas i rozpadł się na rok przed powstaniem A-ha. W końcu w roku 1984 udaje się chłopakom podpisać kontrakt z angielskim wydawnictwem WEA i wydać pierwszy singiel z piosenką "Take On Me" - jednak singiel nie odniósł sukcesu, sprzedał się w małym nakładzie a przyszłośc grupy stanęła pod znakiem zapytania. Na szczęscie w 1985 roku remix "Take On Me" oraz na wpół animowany teledysk podbija cały świat. Od tego czasu zdecydowanie można mówić o "A-hanomanii", która przetoczyła się przez cały świat łacznie z Japonią, Ameryką i niemal cala Europą. Korzystając z naglego sukcesu A-ha wydają debiutancki krążek "Hunting High And Low", z którego aż trzy utwory odnoszą sukces podobny do "Take on Me" , między innymi "The Sun Always Shine On TV", który podbija po raz kolejny cały świat. Pod koniec roku teledysk "ToM" staje się klipem roku w MTV i tak właśnie zaczyna się faktyczna kariera grupy A-ha. W roku 1986 ukazuje się płyta "Scoundrel Days" i rozpoczyna się pierwsza trasa koncertowa grupy, na którą bilety sprzedają się jak świeże bułeczki. W roku 1988 kolejny album kapeli "Stay On These Roads" okazuje się byc ostatnim przed zmianą stylu w muzyce A-ha.
"East Of The Sun - West Of The Moon" który ukazuje światu nową melancholijną odsłonę A-ha w 1990 roku bliższy jest już muzyce rockowej niż pop, co w efekcie powoduję stratę ogromnej rzeszy fanów, a sam album sprzedaje się tylko w 4 mln egzemplarzy, co jak na dotychczasowy dorobek grupy jest sumą bardzo niewielką.
W 1993 roku wydany zostaje krążek "Memorial Beach", który zdaniem wielu miał być już ostatnim spotkał sie z bardzo chłodnym przyjęciem. W wyniku zespół postanawia nie kontynuować działalności i oficjalnie rozpada się.
O muzykach A-ha możemy jeszcze przez parę lat usłyszeć czy to dzięki m.in. solowemu projektowi Mortena i jego płycie "Wild Seed", która staje się bestselerem w Norwegii, jednak nie podbija świata. Poźniej możemy zobaczyć Mortena między innymi jako prowadzacego Eurowizję w roku 1996.
Ponownie grupę A-ha możemy usłyszeć w 1998 roku, kiedy to występują na uroczystości rozdania nagród Nobla prezentując nową piosenkę "Summer Moved On" i mimo, że zarzekają się iż to jednorazowy wybryk już w 1999 roku podpisują kontrakt z WEA na dwa kolejne wydawnictwa. W ten sposób A-ha wraca na scenę płytą "Minor Earth, Major Sky", która po raz kolejny pobija serca ludzi na całym świecie. Kolejne trasy koncertowe i wydawnictwa po raz wtóry ugruntowują pozycję A-ha na rynku. Mamy przyjemność zapoznać się z ich kolejnymi dokonaniami : "Lifelines" (2002) i "How Can I Sleep With Your Voice In My Head" (2004). W roku 2005 A-ha pragnie zawojować świat następnym wydawnictwem "Celice". Na początku roku 2006 rynek podbija nowy trzy płytowy album Norwegów ''Trilogy : Hunting High & Low / Scoundrel Days / Stay On These Roads''. Trzy lata później w roku 2009 światło dzienne ujrzał album ''Foot of the Moutain''. 10 miesięcy później w maju roku 2010 zespół A-ha wydał składankowy, złożony z najlepszych singli zespołu album ''The Singles 1984-2004''.który jednocześnie spełnia rolę albumu pożegnalnego ponieważ pod koniec roku 2010 zespół A-ha postanowił definitywnie zakończyć działalność!