AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Centralny Basen Artystyczny
Najnowsze galerie:

Polska, Warszawa, M. Konopnickiej 6


WWW: http://www.basen.art.pl
E-mail: j.borysiak@basen.art.pl
Telefon: 519 877 457

Basen przy Konopnickiej to kultowy obiekt, który ocalał od wojennych zniszczeń Warszawy i był jedyną krytą pływalnia dostępną dla warszawskiej młodzieży szkolnej w okresie tuż po zakończeniu wojny. Budynek został wzniesiony w 1934 roku jako siedziba polskiego oddziału organizacji YMCA i przeszedł w latach 40-tych w użytkowanie ZHP, od którego obecnie wynajmujemy obiekt na 10 lat. „Genius loci” tego gmachu, który przez lata przyciągał ludzi twórczych, zbuntowanych, pragnących zmieniać swój czas - zobowiązuje nie tylko do kontynuacji, ale także do aktywnego poszukiwania nowych obszarów dla wyzwań artystycznych, integracji wszystkich „wiecznie poszukujących” .
To miejsce dla spektakli teatralnych zespołów z całej Polski, koncertów, wernisaży, festiwali multimedialnych, sceny tańca, warsztatów dla młodzieży i kameralnych spotkań z twórcami w klubokawiarni „Naparstek”. To szansa dla młodych, nawet amatorskich zespołów zaistnienia w rzeczywistości kulturalnej Warszawy, to również możliwość przypomnienia tradycji polskiej i światowej sztuki, w miejscu które istnieje już 74 lata.
Po trzech latach działalności stało się jasne, że to już nie tylko teatr, chociaż już w tej chwili istnieją dwie sale teatralne - to przestrzeń, którą można indywidualnie dostosować do charakteru każdego przedsięwzięcia.

Basen konsekwentnie definiuje własny model teatru – niezależnego, otwartego na nietuzinkowe pomysły i gotowego wspierać innych artystów. Od początku działalności artystycznej podjętej kilkanaście lat temu twórcy Basenu tworzą taką właśnie pionierską wizję i z sukcesem ją realizują.