AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Cruentus - Audition Of Your Modern Nitemare


Czytano: 3950 razy

90%


W czasach gdy straszeni jesteśmy wyludnieniem kraju z powodu emigracji zarobkowej młodych i zdolnych aż strach się zastanowić, co też stanie się z naszą alternatywną sceną muzyczną. Nie będę ukrywał, że wszelkie popowe wynurzenia made in Poland do mnie nie trafiają, natomiast to, co buczy i brzęczy się pod lukrowaną różową otoczką naszego małego kochanego bagienka w środku Europy zaczyna coraz bardziej mi imponować. Tylko żeby nam nie pouciekało!

Ot, taki Cruentus. Przyznam się bez bicia, że najpierw usłyszałem ich muzykę, a dopiero potem dowiedziałem się, że są z Polski. Cóż za pozytywny szok :). Dołóżmy do tego jeszcze świetną stronę internetową (www.mindmutation.com) i mamy gotowy towar eksportowy. Ale może, zanim wyprawimy chłopaków za chlebem, dajmy im szansę zaprezentować się na rodzinnej ziemi...

"Audition Of Your Modern Nitemare" bez wątpienia został nagrany z myślą o mnie... Nie chodzi o to, że moje śpiewanie podczas golenia jest koszmarem (chociaż kto wie...), ale o wątki, które pojawiają się na EPce. The Kovenant ("Animatronic"), Mnemic ("Mechanical Spin Phenomena"), Fear Factory ("Demanufacture"), Mortiis ("Smell Of Rain"), Re:aktor ("Zero Order") - te kapele przychodzą mi na myśl podczas słuchania materiału Szczecinian, ale to skojarzenia wyłącznie pozytywnie - Cruentus bezkompromisowo udowadnia, iż zespół ma własny styl i wie, czego chce.

Od samego początku jest "konkretnie" i "do przodu" - "Techno Satan Shit" zaczyna się szybkim beatem, do którego dołączają wredne gitary i jeszcze wredniejszy wokal. Zdecydowanie nie jest to utwór dla poszukujących ukojenia i wytchnienia... Ale jeśli przypadkiem lubicie jeździć walcem po niemowlakach...
No i tak końcówka rodem z Mnemica - mniam!

"Simple_Dekonstruktion", czyli jazdy ciąg dalszy. Brzmi jak naturalne przedłużenie "Techno Satan Shit" i to, moim zdaniem, duża zaleta - EPka jest doskonale ułożona, nie ma tutaj żadnego dysonansu. Co więcej, obydwa utwory nadają się doskonale na ciężej zmechanizowane parkiety (co pewnie zostanie wykorzystane przez paru niecnych DJów w najbliższej przyszłości...).

"The New Era Progeny" to utwór, którego nie powstydziłby się The Kovenant (łącznie z tytułem). Bardzo chwytliwy refren, agresywny beat, tak to państwu tylko Cruentus dopasuje ;). Fusion metal w całej okazałości - jest nawet miejsce na solówkę!

"Strukturized Human Produkt" - ostatni w części zasadniczej, a dodatkowo mój ulubiony. Tutaj Cruentus rozwija skrzydła w dewastujący sposób. Kto nie wierzy - marsz na ich profil myspace (myspace.com/technosatan)! Archangel, Shi-Mon, Binar, KRN, MRTZ i Sulphur wyciskają tutaj z instrumentów (i siebie) cholernie intensywne 3:32. A może po prostu jestem frajerem który lubi Burtonowskie zaśpiewy i łamanie gitary w stylu Mircei. Po prostu hicior :).

Na dokładkę mamy zestaw bonusów. Przede wszystkim bardzo, ale to bardzo klimatyczny instrumentalny "Frequency_Lost", przy którym cyberpazury same się wysuwają. Mam nadzieję, że to nie ostatni przejaw lżejszej strony Cruentusa. Dwa remiksy: "Simple RE-Konstruktion (DB RMX)" i "Technosatan (Gasmask Deluxe RMX)" dopełniają to bardzo dobre, równe wydawnictwo, oferując coś dla tych, którzy bez remiksów żyć nie mogą. Skubańcy, chcą dogodzić wszystkim ;).

Aha, drogie Panie - specjalnie dla Was dodaję, że chłopaki z Cruentusa nieźle wyglądają i mają zamiar porozbijać się koncertowo po Polsce... Szykujcie stalową bieliznę do rzucania na scenę! Podejrzewam, że na żywo zespół daje z siebie jeszcze więcej ognia i siarki.

Podsumowując - profesjonalnie wydana (wizualnie i dźwiękowo), bardzo dobra EPka obiecującego zespołu, któremu wróżę świetlaną przyszłość, o ile będą działali z takim zapałem, z jakim udzielają się na "Audition of Your Modern Nitemare". Tak trzymać i nie popuszczać!

Cruentus - Audition of Your Modern Nitemare

01. Techno Satan Shit
02. Simple_Dekonstruktion
03. New Era Progeny
04. Strukturized Human Produkt
Bonus Trax:
05. Frequency_Lost
06. Simple_RE-Konstruktion (DB RMX)
07. Techno-Satan (Gasmask Deluxe RMX)
Autor:
Tłumacz: Vesper
Data dodania: 2006-10-03 / Recenzje muzyki




Najnowsze komentarze: