AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Elektroniczne brzmienie z południa


Czytano: 2703 razy


Evelynne to młoda czeska grupa grająca połączenie muzyki indie rockowej z elektroniczną. Grupa powstała w Praze w 2007 roku. Obecnie tworzy ją pięciu utalentowanych chłopaków, mających niesamowity potencjał.(Eddie - śpiew, gitara, syntezator, Mejla - gitara basowa, wokal pomocniczy, Molliy - gitara elektryczna, Lukas - perkusja oraz Zdeněk – syntezator).
Zespół gra wyłącznie swoje własne utwory, które wzbogacone syntezatorem zyskują oryginalne elektroniczno- taneczne brzmienie.
Ich znakiem rozpoznawczym są niewątpliwie innowacyjne występy dostarczające dużą dawkę energii, która wprowadza publiczność w stan euforii.

Początki funkcjonowania grupy nie należały do najłatwiejszych. Wszelkimi możliwymi sposobami chłopcy próbowali przebić się na czeskim rynku muzycznym. Grali koncerty w wielu praskich klubach, formowali optymalny skład, oraz poszukiwali własnego stylu brzmieniowego. Ciężka praca nie przyniosła jednak oczekiwanych efektów.

Przełom nastąpił dopiero w listopadzie 2012 roku, kiedy to grupa w całkowicie nowym składzie wydała swoją debiutancką płytę pt: "Anonymity". To wydarzenie sami członkowie określają mianem oficjalnego rozpoczęcia kariery grupy Evelynne.
Płyta "Anonymity" zawiera jedenaście utworów oraz jeden remix. Wszystkie piosenki cechuje niesamowita dynamika oraz melodyjność.
Dziesięć nagrano w języku angielskim. Jedynie utwór "V Zajetí" w całości śpiewany jest po czesku. Singlem promującym cały album stał się utwór "D.N.A", do którego powstał również pierwszy oficjalny teledysk zespołu wyreżyserowany przez znanego reżysera Martina Linharta.Na płycie na szczególną uwagę zasługują trzy utwory: "Mr Shallow", "Drifter" oraz "Tripping on a dancefloor", które oprócz chwytliwej melodii posiadają również interesujące teksty.Warto zaznaczyć, że tytuł płyty nie został wybrany przypadkowo. Członkowie założyli sobie, że dzięki niej przestaną być anonimowi, otworzą się na nowych fanów oraz wypracują dla siebie stabilną pozycję na czeskiej scenie muzycznej.

Również w 2012 roku Evelynne z teledyskiem do piosenki "D.N.A" wystartowała w popularnym muzycznym konkursie Český YouTube Fest. Chłopcy zajęli w nim czwarte miejsce zostając tym samym docenieni zarówno przez znamienite czeskie jury, ale przede wszystkim przez użytkowników portalu youtube, którzy przez ponad dwa tygodnie głosowali na swoich faworytów.
Nagrodą był udział grupy w popularnym międzynarodowym festiwalu Rock For People odbywającym się co roku w mieście Hradec Králové.

To wyróżnienie nie było jedynym zdobytym przez zespół Evelynne w roku 2012. Chłopcom udało się również m.in. wygrać trzecią edycję konkursu Broumovska kytara (2011-2012), zakwalifikować się do półfinału prestiżowego konkursu RGM Live Space oraz stać się finalistami międzynarodowego festiwalu muzycznego International Live Awards odbywającego się w Wiedniu.

Wystąpili również w jednym z programów muzycznej telewizji Očko oraz w bloku muzycznym największej stacji telewizyjnej w Czechach ČT 2.

Po nawiązaniu współpracy z agencją Ameba Project oraz z wydawnictwem muzycznym Championship Music przed zespołem otworzył się szereg nowych możliwości. Jedną z najistotniejszych była niewątpliwie współpraca z szanowanym producentem Borisem Carloffem, który pomagał chłopakom w przygotowaniu materiału na nowy album.
Efekty tej prawie rocznej współpracy będzie można poznać już w grudniu tego roku, kiedy to album "Identity" ujrzy światło dzienne.

Prawdą jest, że zespół Evelynne posiada wszystko co dobry zespół w dzisiejszych czasach posiadać powinien. Chłopcy są młodzi, utalentowani, mają swój własny, nietuzinkowy styl i nie brakuje im wielkiego potencjału. Niewątpliwie jest to jedna z najbardziej obiecujących czeskich grup, której rozwój należy bacznie obserwować.
Autor:
Tłumacz: pozorczechy
Data dodania: 2013-12-19 / Artykuły
Najnowsze komentarze: