AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Gotycki Przewodnik Turystyczny: Holandia w czerni i kolorze - Summer Darkness i wiele więcej


Czytano: 18329 razy


Kontynuujmy zatem odkrywanie miejsc na całym świecie łączących najważniejsze historyczne i architektoniczne cuda z unikalnymi, dziwacznymi, a nawet przerażającymi miejscami, a także drobnymi zakupami odzieży gotyckiej i pewnymi imprezami dla stworzeń nocy - po prostu Wasz Gotycki Przewodnik Turystyczny i chęć pokazania kolejnego ekscytującego celu. ;)

Niedawno odwiedziłam kilka miejsc i miast w Holandii i postanowiłem napisać trochę o moich doświadczeniach.
Holandia jest doskonałym miejscem na gotyckie wakacje. Holendrzy są tolerancyjni, więc, poprzebierani, na pewno nie będziecie się tam czuć nieswojo. Jest tam mnóstwo unikalnych, pięknych i ciekawych zabytków do zwiedzania. Są tam ciekawe imprezy klubowe, a nawet wielki międzynarodowy festiwal gotycki, jeśli pojedziecie tam w lipcu. Co więcej, nawet jeśli nie znacie języka nie będziecie czuć się ograniczeni w żaden sposób, jako że wszyscy mówią po angielsku. Holandia to na pewno nie tylko ser, wiatraki, drewniaki i zioło, więc odkryjmy niektóre z unikalnych rzeczy do zrobienia i miejsc do odwidzenia w tym kraju.
 
Utrecht

Zwiedzanie
Bardzo podobały mi się spacery po Utrecht. Miasto posiada wspaniałą i swobodną atmosferę. W mieście znajduje się kilka kanałów, z których najbardziej znany jest Oudegracht (Stary Kanał). Biegnie on przez całe centrum miasta. Wzdłuż niego stoją kawiarnie z tarasami, które zostały zbudowane poniżej poziomu ulicy. Zawsze przyjemnie jest posiedzieć w pobliżu wody.

Jednymi z atrakcji, których zdecydowanie nie powinniście przegapić w Utrecht, są Katedra i Plac Katedralny. Kościół posiada najwyższą wieżę w Holandii. Z jej szczytu można podziwiać wspaniały widok na miasto.

Niedaleko Placu Katedralnego natkniecie się na unikalne muzeum - Muzeum Speelklok, która ma kolekcję automatycznie grających instrumentów muzycznych, takich jak zegary, pozytywki, samogrające pianino czy katarynkę.
Kolejnym jedynym w swoim rodzaju muzeum, które można odwiedzić w Utrecht, jest Dom Miffy. Słynna bohaterka kreskówek i komiksów Miffy (pierwotnie nazwana Nijntje) została stworzona przez Dicka Bruna, autora i rysownika z Utrecht. W Utrecht znajduje się również plac nazwany imieniem postaci - Nijntje Pleintje (Plac Nijntje).

Jeśli jesteście zainteresowani architekturą, nie możecie przegapić Rietveld-Schröderhuis. Obiekt został zbudowany w 1924 roku przez architekta z Utrecht - Gerrita Rietvelda i jest typowym reprezentantem De Stijl wykorzystującym podstawowe kolory i kształty.

Innym wyjątkowym elementem Utrechtu jest niekończący się poemat nazwany "Listy z Utrecht", pisany na chodniku. Można go przeczytać idąc wzdłuż Oudegracht od domu nr 279. W każdą sobotę o 13:00 nowy list jest dodawany do wiersza. Można nawet kupić któryś z listów z poematu.
 
 


 Zakupy

Możecie udać się do Hoog Catharijne - całkiem dużego centrum handlowego położonego bezpośrednio przy dworcu centralnym, co może być wygodne jeśli przyjeżdżacie do Utrecht pociągiem.
Możecie natknąć się na jedyny w swoim rodzaju sklep podczas chodzenia po ulicach w centrum miasta.
Jeśli szukacie gorsetów, wysokich obcasów, fetyszu, lateksu czy odzieży z winylu odwiedźcie cudowny sklep Laced-up znajdujący się przy Korte Jansstraat 8.
Tuż obok Laced-up znajdziecie inny ciekawy sklep o nazwie Netjes Kleiding. Sprzedają tam m.in. kosmetyki Stargazer i farby do włosów, jak również naszywki z zespołami.
Jeśli chcecie kupić jakieś komiksy czy mangi w Utrecht znajduje się kilka odpowiednich sklepów, na przykład Whoops Comics przy Springweg 1.
Ciekawy sklep z książkami ezoterycznymi - Wijze Kater (Clever Cat) znajduje się przy Mariaplaats 1.

 
 


Clubbing i spędzanie czasu wolnego

Podczas mojego pobytu w Holandii brałam udział w festiwalu Summer Darkness w Utrecht, jak również odwiedziłam kilka lokalizacji, w których odbywał się festiwal.
Co do innych wydarzeń w Utrecht, Manifest jest imprezą wave/alternative 80s odbywającą się w Acu. Inne imprezy, które mają miejsce od czasu do czasu, to Cyberia i Alternative 80s.
Jeśli chcecie po prostu iść na drinka i lubicie belgijskie piwo to Cafe Olivier jest eleganckim miejscem, w którym można wybierać z dużego asortymentu piw.

Summer Darkness

Świetny czas na gotycką podróż do Utrecht to ten jeden z lipcowych weekendów, podczas którego każdego roku odbywa się mroczny undergroundowy festiwal o nazwie Summer Darkness. Jedną z lokalizacji festiwalu jest Plac Katedralny z alternatywnym targiem, kilkoma koncertami oraz głównym miejscem spotkań. Jest to idealna lokalizacja na spędzanie czasu z przyjaciółmi oraz ciekawe miejsce na poznawanie nowych ludzi. W międzyczasie niektórzy z wielu fotografów zrobią wam liczne zdjęcia. Festiwal odbywa się w tym samym czasie w różnych lokalizacjach - na Placu Katedralnym, jak również w klubach, w których mają miejsce koncerty, pokazy mody i imprezy. Różnorodne style subkultury gotyckiej prezentowane są podczas Summer Darkness - koncerty ebm, darkwave, gothic rock, minimal wave oraz industrialnych zespołów i artystów, jak i unikatowe wydarzenia, takie jak Bal Du Masque. Odbywają się imprezy w różnych gatunkach muzycznych - Storm jest imprezą industrial i noise, Cyberia to wydarzenie electro, ebm oraz industrial, a na Alternative 80's można usłyszeć dużo muzyki wave. W 2013 roku kilka wybiegów było częścią festiwalu Summer Darkness - gothic lolita, steampunk, victorian jak również moda fetish i latex. Na festiwalu odbył się również konkurs Miss Alternative. Finaliści z każdego regionu Holandii rywalizowali w tym konkursie aby wygrać nagrodę Miss Alternative. W 2013 na festiwalu zagrały zespoły takie jak She Past Away, Clan of Xymox, Covenant, Apoptygma Berzerk, Soft Moon, Frozen Plasma, Grendel, Terror Error, Alien Vampires, Lebanon Hanover, Sixth June itp. Podsumowując, jeśli przyjedziecie raz na Summer Darkness, będziecie chcieli przyjechać ponownie w następnym roku.


 

Amsterdam


Zwiedzanie

Doskonałym sposobem na rozpoczęcie zwiedzania Amsterdamu jest wycieczka łodzią po kanałach i zobaczenie najważniejszych zabytków z wody. Następnie można odwiedzić Plac Dam, gdzie znajduje się Pałac Królewski. Na tym placu znajduje się również muzeum Madame Tussauds. Kilka kolejnych muzeów w Amsterdamie, których nie można przegapić, to Rijksmuseum, w którym mieści się wystawa wielu znanych artystów jak Vermeer, Van Gogh, Rembrandt (i jego arcydzieło Nachtwacht) oraz Muzeum Van Gogha.

Kolejne jedyne w swoim rodzaju muzea, które można znaleźć tylko w Amsterdamie, to na przykład Muzeum Anny Frank oraz Amsterdam Dungeon. Inne wyjątkowe atrakcje to Heinken Experience, Hemp and Hash Muzeum, najstarsze na świecie Muzeum Seksu przy Damrak 18 czy też Muzeum Tortur przy Singel 449. Jeśli odwiedzicie Amsterdam przed 6. października to wciąż macie szansę aby zobaczyć wystawę fotografii Davida Bowie autorstwa Duffy przy Keizersgracht 609.

Po zwiedzeniu któregoś z tych muzeów można zrelaksować się w najczęściej odwiedzanym parku w Holandii - Vondelpark lub jeśli chcecie trochę więcej pozwiedzać, można zobaczyć na przykład Stary Kościół czy Rembrandtplein (Plac Rembrandta) z pomnikiem Rembrandta.
 
 
 

 

Zakupy

Szukając pamiątek można zajrzeć na targ Albert Cuyp. Jeśli chcecie kupić ubrania, buty lub akcesoria, odwiedźcie Diabolo - sklep alt/goth przy Nieuwe Hoogstraat 22 lub któreś z ciekawych straganów z ciuchami, takich jak Astrid przy Waterlooplein.

 
 

 


Clubbing i spędzanie wolnego czasu

Polecam imprezy z cyklu Liga Niezwykłych DJ'ów w Café Mono. Muzyka jest mieszanką rocka gotyckiego, darkwave, ebm, industral, 80s, alternative, batcave oraz postpunk. Wejście jest bezpłatne. Jest to piękne miejsce na spędzenie wieczoru z przyjaciółmi.
Inne imprezy w Amsterdamie obejmują OnderStroom (impreza old school goth - batcave, gothic rock, postpunk, wave...) oraz Club Noir Excess Live (mieszanka old school goth z ebm i industrial).
 
Rotterdam

Rotterdam słynie z niezwykłej architektury współczesnej. Możecie skorzystać z okazji i odwiedzić Sonneveld House Museum i zobaczyć jak wyglądało wnętrze modernistycznego domu z lat 30. ubiegłego wieku. Prawdziwą perełką architektury jest kompleks domów o nazwie Blaakse Bos. Można się zastanawiać, jak ludzie mogą żyć w tych domach. Jeden z nich, Kijk-Kubus, służy jako dom pokazowy, więc za opłatą można rozejrzeć się wewnątrz, jeśli jesteście ciekawi.

Muzeum, którego na pewno nie powinniście pominąć zwiedzając Rotterdam jest Boijmans Van Beuningen. Muzeum jest ogromne, więc na pewno poświęcicie więcej czasu niż się spodziewaliście na wędrówkę między dziełami Rembrandta, Moneta, Gauguina, Picassa, Mondriaana oraz Dali'ego. Kilka kolejnych muzeów wartych odwiedzenia to Nederlands Fotomuseum oraz Muzeum Morskie. Pewne inne typowe elementy miasta to m.in. Most Erazma, który przypomina łabędzia oraz pomnik "Zniszczone miasto" autorstwa Ossipa Zadkine, który symbolizuje destrukcyjne skutki drugiej wojny światowej w mieście, kiedy to centrum miasta zostało zbombardowane.
 
 

 

Zakupy

Jeśli chodzi o zakupy to głównym obszarem handlowym jest Lijnbaan, ale jeśli szukacie czegoś alternatywnego, złóżcie wizytę w Black Widow. Mają gorsety, spódnice i spodnie, jak również gotyckie oraz punkowe koszule oraz creepers i pikes w bardzo przyzwoitych cenach. Gorąco polecam! ;)

 
 
Otterlo

Jednym z miejsc, które odwiedziłam w Holandii było Otterlo. W Otterlo znajdziecie Het Kröller-Müller Museum, jedno z najważniejszych muzeów w Holandii. Jest to idealne miejsce do zwiedzania przy dobrej pogodzie, jako że tylko część muzeum zawierająca głównie obrazy jest pod dachem, a druga część, z rzeźbami, jest w dużym ogrodzie muzealnym. W tym muzeum można zobaczyć mnóstwo fascynujących eksponatów sztuki współczesnej.

 
 Den Haag/Haga
W Hadze jest sporo atrakcji, których nie można przegapić, jak na przykład Binnenhof który jest siedzibą holenderskiego parlamentu. Jest otoczony przez wspaniały staw Hofvijver i posąg Jantje (Mały John). Kilka kolejnych atrakcji to np. Nieuwe Kerk (Nowy Kościół) z grobem Barucha Spinozy czy The Royal Picture Gallery Mauritshuis, gdzie można zobaczyć dzieła Vermeera, Rembrandta i Rubensa.
Aby zobaczyć wspaniały widok na miasto wjedźcie windą na 41. piętro Wieży Hagi, która ma 132 metry wysokości.
Jeśli wybierzecie się na spacer po China Town w Hadze, będziecie mogli poczuć się jakbyście nagle przenieśli się gdzieś do Azji. Jest tam mnóstwo zabawnych i kiczowatych sklepów oraz wszelkiego rodzaju egzotyczne restauracje.
Jeśli pogoda jest znośna i nie jest zbyt wietrznie, dobrym pomysłem byłoby odwiedzenie plaży Scheveningen z parkiem miniatur Madurodam oraz Sprookjes Beelden aan Zee w pobliżu, który jest ogrodem z rzeźbami bajkowych bohaterów.
Kończąc już, jest takie niesamowite miejsce, które odkryłam właśnie podczas spaceru po Hadze, o nazwie Vegetarische Slager (Wegetariański Rzeźnik), gdzie można kupić produkty sojowe do przygotowania wegetariańskich "mięsnych" potraw wszelkiego rodzaju.

 
 

 

 

 

Jest jeszcze dużo więcej dla mnie do odkrycia w Holandii, jeśli chodzi o zabytki, typowe cechy miast, które odwiedziłam, zwiedzanie, zakupy, wyjątkowe kawiarnie i imprezy gotyckie. Kiedyś mam nadzieję zobaczyć jeszcze więcej Holandii. Pragnąc więcej informacji, zawsze możecie przeprowadzić własne poszukiwania lub zobaczyć te miejsca na własne oczy:)

Dzięki za czytanie i mam nadzieję, że ten artykuł dostarczył wam ciekawych i wzbogacających informacji o Holandii.

Strony:
Autor:
Tłumacz: kantellis
Data dodania: 2014-02-08 / Artykuły
Najnowsze komentarze: