AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Hyoscyamus niger - Demo 2004+


Czytano: 6151 razy

70%


Wykonawca:

Galerie:

Katalog płyt:
Słuchając tego projektu nie można nie zauważyć, że zespół ten pragnie pozostać w zamkniętym kręgu wytrwałych słuchaczy, od których wymaga się niebagatelnego wysiłku. Już sama nazwa na to wskazuje, jej wypowiedzenie jest jak złamanie kodu dostępu, bez przesady, nie aż tak trudnego, ale jednak... A zapamiętanie tej nazwy to już wyczyn tylko osób, dla których muzyka tego typu jest szczególnie bliska. „Hyoscyamus niger” stanie się prywatnym kodem emocjonalnej więzi między tymi dźwiękami a ich odbiorcą.
Jakiego typu to muzyka? Niby nic prostszego do określenia, prosty, męski wokal w naszym ojczystym języku. Swym walecznym, jednak lekko drżącym tonem głosu wokalista sugeruje, że to, co przekazuje, i tak nie jest wszystko, co chciał powiedzieć. Może nadinterpretacja, może metafory, może ich brak, wszystko to pod zasłoną nieśmiałej transowej muzyki, o subtelnym zabarwieniu elektroniki. I już nie jest tak łatwo. Muzyka ucieczki, muzyka walki, muzyka sprzeciwu, muzyka dziwnej samotności w miłości, a może nie takiej dziwnej... Mam wrażenie, że wszystko to bardzo niejednoznacznie krzyczy do mnie, szepcze. Słusznie? Jednak to demo jest takie nie do określenia, tekst w połączeniu z niebagatelnym tekstem przelewa się przez palce, jak wino. Może należy smakować te muzykę jak wino? Od wina boli mnie głowa i cierpko mi na duszy. Jednak cudownie cierpko mi, gdy słucham dwóch pięknych utworów. Zwłaszcza po wsłuchaniu się w tekst „Polowania” i „ Końca”. Dwie części jednej układanki. Przepełnione proroczym „... i stanie się koniec...to co nieuniknione...”, napełniają niepewnością. Liryczne słowa zastanawiają...w ”Dwie gwiazki śniegu”, aż żal wypijać to wino... Trzeba się nim rozkoszować nad wyraz długo, inny ruch 
nie jest dozwolony. To wino pachnie mi Ankh i Daab...Tyle że z elektroniczną nutą.
Jedna mała uwaga; miło by było, gdyby użyte fragmenty tekstów ( „Krucyfiks” wersja totalitarna) miały swe objaśnienie pochodzenia na okładce. 

Tracklista:
1. Dwie gwiazdki śniegu (wersja skrócona)
2. W izolacji
3. Polowanie
4. Koniec
5. Krucyfiks (wersja totalitarna)
Autor:
Tłumacz: Nathashah
Data dodania: 2005-10-09 / Recenzje muzyki


Inne artykuły:
Najnowsze komentarze: