AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Koban - Vide


Czytano: 1664 razy

85%


Wykonawca:

Galerie:

Katalog płyt:
Ostatnie tematy na forum:

W sierpniu 2014 pochodzący z Vancouver w Kanadzie duet Koban uraczył nas czwartym w dorobku wydawnictwem. Winyl zatytułowany "Vide" zawiera sześć utworów utrzymanych w konwencji post-punkowej z elementami minimal/synth wave. Utwory wykonywane są zarówno po angielsku jak i francusku. Piosenki zbudowane są w oparciu o ten sam schemat – minimalizm, drapieżność i mroczny chłód. Żadnych zbędnych dźwięków i instrumentów, tylko automat perkusyjny, gitary i dwa głosy członków zespołu. W roli wokalistów występują Samuel Buss i Brittany West. Partie wokalne wykonywane są naprzemiennie, co może przypominać pewnego rodzaju dialog. Dialog prowadzony melorecytacją męskiego, zimnego, wydobywającego się z otchłani głosu z transowym, złowieszczym śpiewem Brittany. Tak jest w rozpoczynającym płytę "401a", "Cool Wind" oraz "Delirium Tremens". Pozostałe utwory czyli "Rappeler",  "Détacher et Déguiser" oraz "Standing On The Edge" to solowe dzieła Brittany gdzie zamiast wokalu Samuela słychać niepokojącą, wwiercającą się w mózg gitarę. Warto zauważyć, że zespół zdołał zachować równowagę pomiędzy instrumentami a warstwą wokalną utworów. Zimne psychodeliczne dźwięki  powodują, że słuchając płyty "Vide" nie trzeba wiele by poddać się nastrojowi i wpaść w trans.
Inspiracje muzyczne zespołu sięgają do lat 80-tych i do najlepszych wzorców tamtego okresu. Na płycie usłyszymy echa takich zespołów jak Xmal Deutschland, Bauhaus, Sisters of Mercy a nawet Joy Division czy Siouxsie and the Banshees. Konstrukcja utworów przypomina amerykański post-punkowy zespół - The Soft Moon.

Płyta zainteresuje nie tylko wielbicieli post-punku i surowych, zimnych brzmień. To materiał adresowany do grona odbiorców szukających korzeni współczesnej muzyki z pod znaku Dark Independent. Zespół znakomicie buduje pomost pomiędzy starymi klimatami a współczesną aranżacją i jakością nagrania. 
W mojej opinii jest to wydawnictwo godne uwagi.
 
Tracklista:

A1 – 401a – 00:03:11
A2 – Rappeler – 00:03:39
A3 –Détacher et Déguiser – 00:03:36
B1 – Cool Wind – 00:04:18
B2 – Delirium Tremens – 00:02:32
B3 – Standing On The Edge – 00:04:10
Autor:
Tłumacz: hellium
Data dodania: 2015-02-08 / Recenzje muzyki
Najnowsze komentarze: