AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Leaether Strip - Aengelmaker


Czytano: 3247 razy

79%


Wykonawca:

Galerie:

Katalog płyt:
Ostatnie tematy na forum:

Kolejny album Clausa Larsena to podróż w głąb umysłu psychopaty. Twórca dwupłytowego wydawnictwa pod tytułem Aengelmaker, nawiązuje do makabrycznych zbrodni z lat 20. XX stulecia, jakie zostały popełnione na dzieciach z nieprawego łoża w Danii przez Dagmar Overbye. Pierwsza płyta rozpoczyna się mocnym kawałkiem Aengelmaker. Kompozytor wykorzystuje w nim kontrast, który uzyskuje poprzez zestawienie dramatycznej wypowiedzi kobiety i jej krzyku wraz z elektronicznymi dźwiękami, wiodącymi słuchacza w mrok. Efekt jaki otrzymuje Larsen poprzez takie połączenie jest piorunujący! Nie jest to jedyny moment, gdzie dialog stanowi wprowadzenie do utworu muzycznego. Wśród innych są Before I Fade oraz Spinning. W moim odczuciu kompozycjami najbardziej oddającymi charakter tego albumu jest Aengelmaker, o którym pisałam już wyżej oraz Spinning. W drugim wymienionym utworze zostaje zmieniona perspektywa. Tu słuchacz na wstępie ma do czynienia z dialogiem między dzieckiem a opiekunką, następnie dziecięcą piosenką, aż w końcu słyszy ostre, elektroniczne brzmienia. To zderzenie niewinności z okrucieństwem zostaje oddane przez delikatność głosu dziecka i treli ptaków w tle oraz demoniczny wokal wraz z szaleńczym tempem w dalszej części utworu.
Innymi godnymi uwagi kompozycjami z albumu Aengelmaker Genetic Fuckup, White Flag, Black Celebration, So Hard They Fall, a także dwa covery Lili Marleen oraz Blasphemous Rumours. Każdy z tytułów, podobnie jak już wymienione, są wyrazem refleksji nad brutalnością świata w jakim przyszło nam żyć. Jest to oddane poprzez tekst, dźwięk, tytuły utworów oraz ich inspirację. Larsen tym albumem nawiązuje nie tylko do mordów popełnionych w Danii, ale także do innych okrucieństw początku XX wieku. Genetic Fuckup słowami imperfection is beauty sprzeciwia się kultowi piękna i siły oraz może stanowić manifest wymierzony w eugenikę. W tych utworach pojawia się charakterystyczny dla Leaether Strip wokal, który nadaje im pełen grozy i niepokoju klimat. Uczucia jakie rodzą się w słuchaczu podczas odbioru poszczególnych kawałków to nie tylko lęk, ale także swoiste napięcie i oczekiwanie na to, co jeszcze usłyszy. Dwa covery zamieszczone na albumie Aengelmaker też nie są przypadkowe. Lili Marleen, to piosenka wykorzystywana między innymi przez hitlerowską propagandę, przez co bardzo dobrze koresponduje z Genetic Fuckup. Natomiast Blasphemous Rumours to wersja Larsena kompozycji Depeche Mode z 1984 roku, w której jest mowa o niezdrowych relacjach między opiekunem a podopiecznym. Cover Duńczyka jest bardziej drapieżny, co moim zdaniem jest ciekawsze dla odbiorcy.

Limitowana edycja tego albumu została wzbogacona o trzecią płytę zatytułowaną Yes I’m Limited IV. Na niej można znaleźć remiksy znanych już utworów Leaether Strip takich jak Go Ahead oraz Genetic Fuckup. Mnie na tym albumie zafascynowały dwa inne utwory. Pierwszy z nich to LoveHate. W nim kompozytor łączy szorstki i jednocześnie łagodny wokal z delikatnymi elektronicznymi brzmieniami. Dzięki takiemu posłużeniu się dźwiękiem Larsen gdzieś zbliża się do gatunku new age. Natomiast drugim utworem, który zwrócił moją uwagę jest Pain is Beautiful. Tu kompozytor bardzo sprawnie łączy czysty kobiecy głos, nadający podniosły charakter całej kompozycji, z chropowatym głosem mężczyzny. Głosom towarzyszom charakterystyczne syknięcia oraz ciężki oddech. Cały utwór stanowi swego rodzaju pochwałę bólu oraz czerpania z niego satysfakcji.
Album Aengelmaker wraz z płytą Yes I’m Limited IV jest podróżą w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki oraz przeszłość. To wyraz niezadowolenia z agresji i cierpienia jakie nas otacza. To album dla tych, którzy kochają elektroniczne brzemienia i dla tych, którzy szukają refleksji.

Track lista:

CD1 - Aengelmaker
01. Aengelmaker
02. Anger
03. I can't sit still
04. Strap me down again
05. We are dust
06. Genetic fuckup
07. Lili Marlene
08. White flag
09. Dying to live
10. When you're inside me
11. Black Celebration

CD2 - Stolen Feæthers
01. Stolen feæthers
02. Insect warrior
03. I will never hurt you again
04. Treatment
05. Before I fade
06. La danse macabre
07. Don't you dare die on me
08. Spinning
09. So hard they fall
10. Deliver me
11. Blasphemous rumours

Cd3 Yes I'm limited IV: bonus album only available with the limited box edition of "Aengelmaker"
01. Leæther Strip feat Unter Null: Don’t you want me
02. Law of Jante 09 (Golem mix)
03. Lovehate
04. Leæther Strip vs. Supreme Court: Europa
05. Leæther Strip vs. Titans: Deadhead
06. Leæther Strip vs. Supreme court: Overkill
07. Back in control (Bigger mix)
08. Go ahead 09 (Hungarian club version)
09. One nine eight two (Obamarama club mix)
10. Snakebite (Black Mamba mix)
11. Pain is beautiful (freemixxx)
12. Genetic fuckup (Nostalgia mix)
Autor:
Tłumacz: LittleCuteWitch
Data dodania: 2011-04-11 / Recenzje muzyki


Inne artykuły:
Najnowsze komentarze: