AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
NiceLand - alternatywna melancholia


Czytano: 3128 razy


NiceLand to indie rockowy projekt muzyczny, którego  liderem jest  charyzmatyczny Michal Motyčka. Artysta urodził się 2 stycznia 1983 roku w mieście Bruntál oddalonym zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Polską.
Pomysł na pseudonim artystyczny Michal zaczerpnął z islandzkiego filmu noszącego tytuł  "NiceLand" wyreżyserowanego przez Fridrika Thóra Fridrikssona
Z muzyką po raz pierwszy Motyčka zetknął się w dzieciństwie, jeżdżąc wspólnie z bratem na kolonie, gdzie przy ognisku odśpiewywał obozowe piosenki. W wieku 16 lat w prezencie pod choinkę otrzymał swoją pierwszą gitarę akustyczną i tak wszystko się zaczęło. Początkowo pisał i komponował tylko dla siebie a utwory skrzętnie chował do szuflady.
Przełom nastąpił w roku 2007, kiedy to niespodziewanie 24-letni wówczas Michal został zwycięzcą autorsko – muzycznego konkursu Coca – Cola Popstar, W ścisłym finale niedoświadczony chłopak z gitarą w ręku bez krzty tremy wystąpił przed znamienitym jury, pokonując tym samym szereg profesjonalnie przygotowanych zespołów. Nagrodami w konkursie były: kontrakt płytowy z firmą Sony Music, udział w popularnych, międzynarodowych festiwalach oraz wspólna trasa koncertowa z kilkoma szanowanymi, czeskimi zespołami. 
 
Przy rosnącym w szybkim tempie zainteresowaniu, projekt oparty tylko i wyłącznie na gitarze akustycznej długo nie przetrwał. Rozpoczęto zatem poszukiwania wykwalifikowanych muzyków oraz formowanie zespołu. Po kilku miesiącach do Michala dołączyli: basista Adam Voneš oraz  perkusista Marek Klasna. W takim składzie grupa udała się do Niemiec, na prestiżowy festiwal High Field, gdzie wystąpiła obok zespołów takich jak Fall Out Boy czy Kaiser Chiefs.
 
Po powrocie do Czech  decyzję o odejściu z zespołu podjęli Adam Voneš oraz Marek Klasna. Ich miejsce zajęli Marcus Tran i Lukas Boho. Ten tymczasowy skład został stworzony na potrzeby akustycznego tournee w które NiceLand udał się wspólnie z popularną grupą Kryštof.
W tym samym czasie rozpoczęły się również prace nad debiutanckim albumem. Wytwórnia wiedząc jak wielkie są oczekiwania związane z tym wydawnictwem zdecydowała się nawiązać współpracę z szanowanym producentem Yardou Helešice. W studio oprócz Motyčky pracowali sam Helešice oraz Jiří Stirin ml. Z czterdziestu przygotowanych utworów wyselekcjonowano dziewiętnaście. Ostatecznie na płycie znalazło się natomiast trzynaście.  Tym samym rozpoczął się gorący okres w karierze grupy w którym prace w studio przeplatały się z kolejnymi występami.  W przeciągu sześciu tygodni zespół  zagrał ok. 30 koncertów w wielu czeskich miastach.
 
Debiutancki album "Little Black Book" ujrzał światło dzienne 7 kwietnia 2008 roku.
Oficjalnym singlem promującym album stał się utwór "Come On", do którego powstał również pierwszy teledysk NiceLand wyreżyserowany przez cenionego reżysera Risto Sokolowskiego.
 
http://www.youtube.com/watch?v=e7z6-ZnvHDQ
 
Sam utwór był grany w wielu stacjach radiowych nieprzerwanie przez trzy tygodnie stając się tym samym jedną ze stu najczęściej granych piosenek roku.
Przez redakcję muzycznego portalu musicserver.cz został uznany natomiast za najlepszą piosenkę roku 2008.
Liczne sukcesy niestety nie miały wpływu na wykrystalizowanie się stałego składu grupy. Stanowiło to spory problemem ponieważ zaplanowane były kolejne koncerty. Wtedy z pomocą przyszła nowopowstała grupa The Bliss w trzyosobowym składzie: Tomas Koula (gitara elektryczna), Pavel Tomek (gitara basowa) i Michal Budinský (perkusja).
W taki sposób rozpoczęła się współpraca, która zaowocowała wspólnymi występami podczas kilku większych i mniejszych festiwali. W trakcie trasy basistę Pavla Tomka zastąpił Přemysl Černík i w tym lekko zmienionym składzie dokończono letnią trasę.  W między czasie Michal angażował się w liczne akustyczne projekty.
 
Drugim singlem grupy NiceLand, który ukazał się w styczniu 2009 roku została najbardziej popularna piosenka pochodząca z płyty "Little Black Book" – "Lost in Encryption". Ten niesamowicie przejmujący utwór kilka miesięcy później dostrzegli również twórcy macedońsko – czeskiego filmu pt: "Ocas Ještěrky", którzy postanowili wykorzystać go jako część soundtracku.
Teledysk do piosenki zwierający fragmenty filmu wyreżyserowali i wyprodukowali sami członkowie zespołu.
 
http://www.youtube.com/watch?v=HgHsKugj5-s
 
Debiutancki album osadzony w zasadzie w całości w nostalgicznym klimacie otrzymał szereg pozytywnych recenzji zarówno od krytyków muzycznych, fanów ale również kolegów z branży.  Wszyscy zgodnie uznali, że zespół ustawił sobie bardzo wysoko poprzeczkę a samego Michala Motyčke okrzyknięto wielkim talentem wokalnym i autorskim, sprytnie balansującym pomiędzy różnymi brzmieniami i stylami.
Tylko w pierwszej połowie 2009 roku zespół zagrał ponad pięćdziesiąt koncertów wliczając w to występy na najważniejszych czeskich festiwalach takich jak: Colours of Ostrava, Planet Festival, Mezi Ploty czy České Hrady. W harmonogramie nie zabrakło również imprez  międzynarodowych np. niemieckiego festiwalu Pfingst open air.
Świetna debiutancka płyta, ciekawe teledyski oraz imponująca liczba koncertów sprawiły, iż zespół otrzymał szereg nominacji do prestiżowych nagród muzycznych. Ostatecznie NiceLand został uznany za odkrycie roku  2008 w plebiscytach: telewizji muzycznej Očko, czasopisma: report (Žebřík) oraz portalu musicserver..cz
 
Wiosną 2010 roku grupa zamknęła się w praskim studiu nagraniowym należącym do gitarzysty Tomaša Kouly i wytrwale pracowała nad drugim albumem. Producentem krążka tym razem został były członek zespołu Sunshine Amak Golden. Współproducentami stali się frontman Suns Kay Buriánek oraz gitarzysta Martin Přikryl z The Prostitutes. Już te znamienite nazwiska związane z czeską sceną indie gwarantowały kolejną świetną płytę w dorobku NiceLanda.
 
Drugi album pt: "God Has Her Ways" ukazał się 11 października 2010 roku i został wydany z pieniędzy członków zespołu przy wsparciu wydawnictwa Championship Music.
W odróżnieniu od debiutanckiego albumu trzynaście utworów utrzymanych jest w klimacie indie rockowym z wyraźnymi elementami muzyki elektronicznej co w połączeniu z oryginalnym wokalem Motyčki tworzy intrygującą całość.
W dwóch utworach gościnnie wystąpili członkowie orkiestry czeskiej Filharmonii a w utworze "Laugh All Your Want" frontman grupy Sunflower Caravan Andy Čermák, który jest również współautorem tekstu.
 
Pierwszym singlem promującym płytę była piosenka "I Won’t  Give In", która w muzycznym plebiscycie Žebřík 2010 zajęła drugie miejsce w kategorii utwór roku.  Teledysk do utworu powstał dopiero w roku 2011. Kręcony był w Los Angeles a jego reżyserią zajęła się ponownie Amerykanka Niko Sonnberger.
 
http://www.youtube.com/watch?v=uDtD0sgHSNk
 
Drugim singlem wybrano piosenkę "Sleep At Night" , którą charakteryzowały dynamiczna melodia oraz refren w którym wyraźne jest mocniejsze gitarowe brzmienie.  Odważny teledysk został wyreżyserowany przez  zaprzyjaźnioną z Motyčkou oryginalną artystkę Niko Sonnberer.
 
http://www.youtube.com/watch?v=wwruStK4Duc
 
Teledysk przez kilka tygodni utrzymywał się w zestawieniach wielu muzycznych list przebojów.
 
Na charytatywnej składance "Art. For Life" znalazła się nagrana przez NiceLand  studyjna wersja piosenki "Where the Light Comes From". Dochód ze sprzedaży płyty był przeznaczony na walkę z AIDS.
 
Rok 2012 przyniósł wiele istotnych zmian. Grupę opuścili dwaj członkowie – gitarzysta Tomaš Koula oraz perkusista Michal Budinský, którzy zdecydowali się zająć innymi projektami. 29 lutego grupa zagrała pożegnalny koncert,ostatni w dotychczasowym składzie. Wydarzenie to odbyło się w praskim Hard Rock Cafe. Koncertowi towarzyszyła wspaniała atmosfera a w jego trakcie licznie przybyłym fanom  oficjalnie zaprezentowano teledysk do piosenki "I Won’t Give In".
Rok 2013 to natomiast kolejne solowe występy Michala, sporadycznie zdarzały się także koncerty z zaprzyjaźnionymi muzykami, podczas których zabrzmiały, również piosenki pochodzące z drugiej płyty.
 
NiceLand to z pewnością jeden z najciekawszych, czeskich projektów muzycznych ostatnich lat. Obok grupy Sunshine stanowi kwintesencję świetnego, czeskiego indie - rockowego brzmienia.
Sam Michal Motyčka natomiast dzięki swojemu wyrazistemu image, oraz nieprzeciętnemu głosowi pozostaje w pamięci słuchaczy na bardzo długo.
Autor:
Tłumacz: pozorczechy
Data dodania: 2014-02-11 / Artykuły
Najnowsze komentarze: