AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Nightwish
Dyskografia:

Ostatnie tematy na forum:

Zobacz zdjęcia:

Podobni wykonawcy:

Nightwish
Nightwish

Nightwish
Nightwish

Kraj:
Finlandia / Finland

Data powstania:
1996-07

Gatunek muzyczny:
Gothic Metal, symphonic metal

WWW:
http://nightwish.com/

Skład zespołu:

Tuomas Holopainen - klawisze
Marco Hietala - bas
Emppu Vuorinen - gitara
Jukka Nevalainen - bębny
Floor Jansen - wokal
Troy Donockley - inne instrumenty, wokal
 
Byli członkowie:
Tarja Turunen
Sami Vänskä
Anette Olzon


Biografia:

Założony w lipcu 1996 przez Tuomasa Holopainenhas’a, Erno “Emppu” Vuorinen’a i Tarję Turunen. Wkrótce dołącza do nich Jukka Nevalainen, a Nightwish wydaje swój debiutancki album “Angels Fall First”. 2008 przynosi “Oceanborn”, który w znaczącym stopniu jest mocniejszy i bardziej profesjonalny od swojego poprzednika.

“Wishmaster” z 2000 jest ogromnym międzynarodowym sukcesem, który owocuje dla Nightwish pierwszą światową trasą.
W 2001 ukazuje się EP’ka “Over the Hills and Far Away“, która na listach przebojów utrzymuje się prawie przez cały rok. Aby zaznaczyć początek nowej ery, zespół zakłada własny sklep Nightwish-Shop z internetową sprzedażą, połączony ze stroną grupy.
Wraz z “Century Child” Nightwish po raz kolejny nabiera rozpędu, aby ugruntować swoją pozycję z wydaniem w 2004 albumu “Once”, będącym przykładem czystego muzycznego geniuszu, wprowadzającym w sztandarowe brzmienie zespołu nowe odcienie, przy udziale rozbudowanych partii orkiestry i chóralnych aranżacji. Zawiera on takie single jak: “Nemo”, “Wish I Had an Angel”, “Kuolema tekee taiteilijan” i “The Siren.” W 2005 światowa trasa “Once” znajduje swój punkt kulminacyjny podczas występu w Hartwall Arena, w Helsinkach, który zostaje nagrany na potrzeby nadchodzącego wydawnictwa, “End of an Era”. Tuż po finałowym koncercie, Tarja Turunen otrzymuje list otwarty, podpisany przez członków zespołu, informujący, że zdecydowali oni kontynuować Nightwish bez niej.

W 2007 pojawia się Anette Olzon jako nowa wokalistka na “Dark Passion Play”, płycie pozwalającej Nightwish odkryć nowe terytoria. “Imaginarium” wydane zostaje w 2011 jako koncept album i jako film. Jednak w 2012 zespół i Anette Olzon się rozchodzą, zostaje ogłoszona nowa wokalistka grupy - Floor Jansen, z After Forever.

Ostatni album “Endless Forms Most Beautiful” ukazuje się w 2015. Po wielu różnych zawirowaniach, saga trwa dalej!