AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Nun
Dyskografia:

Zobacz zdjęcia:

Podobni wykonawcy:

Nun
Magda i Olaf

Nun
Magda i Olaf



Kraj:
Polska / Poland

Data powstania:
2000

Gatunek muzyczny:
electro, Electroclash, electronic, synthpop

WWW:
http://nunelectro.com
http://www.myspace.com/nun

Skład zespołu:

Magdalena Kaspryszyn (śpiew, teksty, keyboard, kompozycje)
Olaf Karbowiak (programowanie, sampling, keyboard, kompozycje).

Biografia:

Nun powstał w 2000 roku. Nazwa zespołu pochodzi z mitologii egipskiej, w której Nun to bóstwo pierwotne, uosobienie "praoceanu" z którego wyłoniła się ziemia. Nazwa odzwierciedla nie tylko fascynacje starożytnym Egiptem, ale również podejście z jakim zespół zamierza poszukiwać nowych kierunków w muzyce, czerpiąc inspiracje z klasycznych form. Teksty piosenek zaspołu Nun pisane przez jego wokalistkę są równie ważne jak sama muzyka zespołu i opowiadają o uczuciach i emocjach towarzyszacych człowiekowi w jego poszukiwaniu swojej tożsamosci we wspólczesnym świecie oraz własnej drogi prowadzącej do samorealizacji.
Zespół został założony po rozwiązaniu poprzedniego zespołu rockowego o zbliżonych korzeniach muzycznych (new wave, gitarowy psychodelic pop) w składzie Magda - śpiew i gitara basowa, Olaf - perkusja i Dominik - gitara (obecnie lider punkowo / nowo falowego zespołu Nacht Und Nebel). Zespół nazywał się Len i działał na lokalnej  scenie rockowej, zarejestrował materiał demo i  wystąpił na wielu koncertach i przeglądach młodych kapel we Wrocławiu i Oleśnicy. Rok później czyli w 2001r. Nun nagrał demo o nazwie "This Is Electro Pop" zawierające 14 piosenek w stylu electroclash z wpływami new romantic i synth pop. Demo zostało rozesłane do 3 największych labeli w Polsce z których jeden, a mianowicie Sissy Rec./BMG Poland  zareagował pozytywnie. Nun zagrał równiez pierwszy w tym składzie koncert na Wrocławskiej prezentacji zespołów niezależnych w 2001r i dostał sie do ścisłej czołówki. To poprowadziło grupę również do Programu 3 Telewizji Polskiej, w którym zaprezentowała  utwór Silence w 30 minutowym programie muzycznym pod nazwą "Wkręt". Nastepnie w 2002 roku zespół wydał utwór na kultowej składance pt "Football-EP” promującej Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, a sygnowanej przez Sissy Rec./BMG Poland, wkładem Nun do tego krążka był cover piosenki Andrzeja Dąbrowskiego z 1974 roku pt. "A ty sie bracie nie denerwuj". Na składance duet pojawił się obok takich gwiazd polskiej sceny niezależnej jak Homosapiens, Futro i Cool Kids Of Death. Był to także pierwszy utwór w stylu electroclash wydany w Polsce i w języku polskim, zespół w ten sposób automatycznie stał się niekwestionowanym prekursorem w tej stylistyce na rodzimym runku fonograficznym.
Pół roku później  utwory "Stop!" i "I Don`t Know How” pojawiły sie również na scieżce dźwiekowej thrillera science-fiction pt."Arche" w reżyserii Grzegorza Auguścika z Robertem Gonerą w roli głównej. W 2003 roku Magda została zauważona i doceniona przez jednego z najbardziej znanych i cenionych polskich producentów muzyki elektronicznej i popowej  Andrzeja Smolika (Wilki, Krzysztof Krawczyk, Kasia Nosowska), została zaproszona do udziału w jego autorskim projekcie muzycznym. Pojawiła sie na jego drugim, bardzo udanym i niezwykle przełomowym na polskiej scenie klubowej albumie pt."Smolik 2" z piosenką "Or", obok tak wybitnych wokalistek i wokalistów młodego pokolenia jak Novika, Mika Urbaniak czy Artur Rojek. W tym samaym czasie w wyniku kooperacji z niemieckimi DJ-ami i producentami (min. Falk Berger, Steve`n King czy Rico Piller) powstało wiele ciekawych remiksów utworów autorstwa Nun, a niektóre z nich jak np. "Stop ! (Falk Mix)" czy "Blind (80s Mix)" stały sie hitami ściągania i odsłuchiwania na listach przebojów stron z darmowymi mp 3, tj. Mp 3 Wp, Vitaminic czy Mp3 De.
W październiku 2003 roku obszerny artykuł o electropopowym duecie z Polski  pojawił się w niemieckim magazynie muzycznym Synthetics, poświęconym muzyce synth pop, electro i alternative. Był to pierwszy poważny i bardzo pochlebny artykuł poświęcony pierwszemu materiałowi demo grupy Nun. Wiosną 2004 roku zespół zakończył pracę nad nowym brzmieniem co znalazło odzwierciedlenie w nowym materiale przygotowywanym na oficjalny album promo pt." This Is Electro Pop ". Składał sie on z 12 częściowo juz znanych ale poprawionych technicznie a częsciowo całkowicie nowych utworów, które zostały entuzjastycznie przyjęte recenzjami w takich ważnych polskich magazynach muzycznych jak Life, Independent, Alternative Pop i w wielu innych włączając w to obszerny artykuł w jednym z najpowazniejszych polskich dzienników - Gazecie Wyborczej.

Po skończeniu pracy nad materiałem duet rozpoczął koncerty (Wrocław, Gdynia, Łódź) oraz występy na festiwalach (Calyx Festival w Berlinie, BEWT w Szczecinie obok takich gwiazd sceny electro jak Psyche czy Spektralized, Wrocław Niezależny obok Transglobal Underground i Armii) zuskujac sobie entuzjastyczne przyjęcie publiczności.
W listopadzie 2004 roku remix autorstwa Nun piosenki "More Love More Suffer" zespołu Agonized By Love, pojawił sie na EPce "Close Behind You" promujacej album tej grupy wydany przez Alfa Matrix w Belgii, obok remiksów takich gwiazd sceny electro pop jak Sero.Overdose czy Rotersand. W międzyczasie  utwór "Stop !" został wydany na kultowej niemieckiej składance electro-synth pt. "Stromschlag 2 " (Electroschock Rec.) obok takich gwiazd jak amerykański duet electroclashowy Dead Sexy i wielu innych. W styczniu 2005 roku w Szwedzkim piśmie Metica pojawiła się bardzo fachowa i pochlebna recenzja drugiego demo/promo Nun. Recenzent pisał w niej między innymi :" Ostatnio słyszałem coś tak dobrego, kiedy zespoły Data, Human League i OMD wypuscił swoje albumy w 1983 roku, albo przy okazji słuchania pierwszych produkcji electroclaschowych Ladytron czy Freezepop ". Również w styczniu duet stworzył remix dla zespołu-legendy electro i synth - Psyche. Remix "Defenseless", utworu pochodzacego z ich ostatniego albumu "The 11th Hour" znalazł sie na składance "Yet Another Electro Compilation Vol 2", wydanej przez francuski magazyn  muzyczny  YAEW w maju 2005 roku i został bardzo entyzjastycznie i ciepło przyjęty przez branżę electropopową. W czerwcu tego samego roku  utwór "Here 4U" znalazł się na kompilacji wydanej przez Synthphony Records w Stanach Zjednoczonych obok takich gwiazd jak niekwestionowany prekursor electro popu zespół-legenda The Twins i gwiazdy szwedzkiej sceny synth popowej Colony 5. Na początku lipca 2005 roku zespół podpisał umowę na wydanie debiutanckiego albumu pt." This Is Electro Pop", ze szwedzką firmą niezależną Substream specjalizującą się w muzyce electro, future i synth pop. We wrześniu 2005 Nun pojawił sie z trzema remiksami swoich utworów na składance Sequence Records pod nazwą "Best Of Polish Synth ". Była to pierwsza w Polsce tego typu skaładanka promująca wszystkich najciekawszych artystów z kręgu polskiej sceny electro i synth pop. Znalazły sie na niej 3 ekskluzywne wersje piosenek "Stop!", "I Don`t Know How" oraz "Vision Of Life". W październiku tego samego roku zespół został zaproszony do udziału w pierwszej edycji jednego z wiekszych festiwali muzyki elektronicznej w Polsce, Free Form Festival, który odbył się w Warszawie. Nun wystapił obok takich gwiazd jak Client, Telepopmusik czy Herbaliser.