AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Other Day
Dyskografia:

Podobni wykonawcy:

Other Day
Other Day

Other Day
Other Day

Kraj:
Niemcy / Germany

Data powstania:
1995

Gatunek muzyczny:
darkwave, Gothic

WWW:
http://www.otherday.de
http://www.myspace.com/otherday

Skład zespołu:

Sad - wokal, skrzypce, kompozycje 
Meech - muzyka, efekty dźwiękowe
Niha - Céta -  wiolonczela


Biografia:

Other Day został założony latem 1995 roku, kiedy Sad (wokal) zaczął pisać pierwsze utwory, jeszcze przed dołączeniem do składu Mike’a Bornschein’a (klawisze) i Niha (wiolonczela) którzy pomogli mu stworzyć własny, indywidualny styl. Własną muzyczną wizję muzyki która łączyła dark wave z romantyzmem i klasycznymi elementami.

Mieszanką mistycznych i symfonicznych dźwięków, swoich kompozycji Other Day stali się zespołem wybitnym który stworzył zupełnie nowy styl. Niecały rok później Other Day wykonali swój pierwszy koncert podczas którego Sad dał się poznać jako wykonawca genialny i niezwykle ekscytujący, również w roku 1996 został wydany na taśmie debiut Other Day "Sodium Amnital". Kwiecień 1997 to druga taśma OD "Farbentod", na której zespół udowodnił że z pewnością nie zamierza zatrzymać się w punkcie do którego dotarł, ale chce iść jeszcze dalej nadal przekraczając wyznaczone granice.
.
Zespół zdobył ogromną uwagę publiczności zarówno na 7 edycji odbywającego się w Lipsku festiwalu Wave Gotik Treffen jak i na odbywającym się również w Niemczech lecz nieco później, festiwalu Herbstnächte. Każdy koncert spotykał się z bardzo dobrym przyjęciem i niedosytem fanów którzy z coraz większą niecierpliwością czekali na debiutancką płytę ‘’Fatum’’ która w końcu światło dzienne ujrzała w marcu 1998 roku.

Mimo iż album został wydany przez sam zespół i zawierał tylko 5 utworów, wystarczyło to by recenzje jakie ukazały się w krajowej prasie były więcej niż entuzjastyczne. Album ‘’Fatum’’ zyskał duże zainteresowanie i doceniony został za swoje spokojne lecz jednocześnie taneczne melodie i teksty które samoistnie zmuszają słuchacza do myślenia. Późnym latem 1999 roku Other Day wydali w końcu swój pierwszy pełnej długości album "Erato Azur. Des Auge Klang".

Na początku 2001 roku Other Day zakończyli nagrywać swój drugi długogrający album ‘’Secidan’’ który był ogromnym krokiem naprzód jeżeli chodzi o umiejętność pisania piosenek. Dark romantyczne dźwięki z dotknięciem elektroniki i tekstami wykonywanymi w języku niemieckim, angielskim i francuskim, wyprzedzały przyjęte stereotypy.

Niecały rok później zespół jest już gotowy do nagrywania swojego następnego albumu (jeszcze bez oficjalnego tytułu) który zostaje wydany wczesnym latem 2003 roku. Intensywnie koncertując i nagrywając piosenkę "Secrecy" umieszczoną na składance "Songs Of Pain" Other Day tak jak można było przypuszczać po raz kolejny udowadniają że poziom ich twórczości ciągle idzie do przodu.

Other Day spełnia prośby i oczekiwania fanów, w swojej twórczości łącząc prestiżowe teksty które w gładki i dostępny sposób wypływają z pięknej muzyki.

Tymczasem w umysłach muzyków, prawie gotowy jest już plan dotyczący ich trzeciego pełnego albumu ‘’Karmapolis’’.

Jednak minęły trzy lata od czasu ‘’Secidan’’ kiedy album ten został wreszcie wydany, był to czas kiedy wiele się wydarzyło w życiu każdego człowieka. Sprawy mniej i bardziej ważne, które mogły zmienić dotychczasowy punkt widzenia i życie wielu osób.

Koncepcją albumu ‘’Karmapolis’’ jest filozoficzne rozważanie nad aspektami wyboru bytu – ‘’Karma’’ – obecne przeznaczenie, dokładny moment, czas w którym żyjesz teraz poprzedzony wcześniej podjętymi decyzjami – określone miejsce pobytu nie jest ustalone, to może być wszędzie w twoim umyśle w działaniach które dopiero podejmiesz. ‘’Polis’’ – miasto, reprezentujące miejsce poprzednich działań w którym twoje obowiązki są z góry ustalone.

Jest oczywistym faktem to że Other Day pragną opowiadać swoje historie w bardzo emocjonalnym nastroju z ich bardzo intymnego punktu widzenia. Tłumione uczucia, walczą o swoje ujawnienie a Other Day im to umożliwia. Dowodem na coraz większe zgranie zespołu jest to że nie ma żadnego niewygodnego tematu który grupa chciałaby pominąć w swojej twórczości.

Niecały rok później w Jenie w studio HiomH, prace nad nagrywaniem nowego materiału Other Day zostały wstrzymane z powodu koncertów jakie zespół wykonał na miedzy innymi takich festiwalach jak: GothAM w Amsterdamie, Holandii czy Castle Party w Polsce. Ta przerwa dała im możliwość spojrzenia z dystansu na swoją własną twórczość i zobaczenia jej w innym świetle.

"Karmapolis I” i "II” przykładowo pokazuje kompletnie różny rezultat jeżeli chodzi o początkowy zamysł albumu a jego ostateczne wykonanie. Z jednej strony ‘’Proloque’’ ciepły i nastrojowy z jasnym przekazem, z drugiej strony ‘’Epiloque’’ reakcja łańcuchowa, ostateczna rozpacz i krzyki, kreacja pełna dziwnych dźwięków – otwarty koniec.

Dokładnie gdzieś pośrodku umiejscawia się Other Day. Ewidentnie pokazując ze utwór chociażby taki jak “Secrecy” na składance “Songs Of Pain” jest ’klasycznym’ przykładem piosenki która wychodzi na pierwszy plan – wolnej od modnych, muzycznych trendów – otoczonej odległymi, elektronicznymi melodiami.

Emocjonaly wokal Sad’a z jego intensywnym tekstem piosenki czynią z tego albumu wybitne dzieło muzyczne w którym uważny słuchacz może odnaleźć jego własną historię.

2007

Trzy lata po ukazaniu się albumu ‘’Karmapolis’’ i wydaniu w 2005 roku 12’’LP ‘’Decade’’. Other Day wraca w imponujący sposób na muzyczny rynek ze swoim najnowszym albumem “Passage Des Sens - Fall:Wockenfuss”.

Trwające kilka miesięcy sesje nagraniowe były stałym eksperymentowaniem słów połączonych z muzyką zgodnie z oczekiwaniami w sposób który kompletnie nie powielał i nie naśladował aktualnych trendów. Po raz kolejny Other Day stworzyli coś innego, coś słodko-gorzkiego i dramatycznego, coś czego inne zespoły mogą tylko zazdrościć i ewentualnie naśladować. W porównaniu do swojego poprzednika, nowy album podkreśla każdy utwór jako oddzielny podmiot, wszystkie piosenki łączy jednak wspólny wątek co pozwala słuchaczowi stworzyć kompletny, emocjonalny obraz muzyki.

Innym przykładem ciągłego, dynamicznego rozwoju i ewolucji Other Day jest współpraca muzyków z Ronny’m Moorings’em z Clan Of Xymox który ze swoim wokalem, gościnnie udziela się na albumie “Passage Des Sens - Fall:Wockenfuss” remiksując piosenkę ‘’Augenblick.schlaflos’’.

Teraz po kilkunastu latach historii Other Day, trio z Naumburga nadal ze swoją unikalną marką Romantic Wave z wszystkimi szczególikami które fani tak kochają na dzisiejszej scenie Dark Independent jest zespołem dyskretnym i świeżym.