AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Rigor Mortiss - Brud
Galerie:

Formacja Rigor Mortiss wróciła na scenę po 20 latach w mocny, ale dostojny sposób. Na początku listopada zespół wystąpił na Wrocław Industrial Festival i z tej okazji wydał nową EP-kę zatytułowaną "Brud". Krążki, które pojawiły się na koncercie były preludium tego co szykuje zespół, bowiem światło dzienne ujrzało jedynie 66 egzemplarzy ręcznie numerowanych przez samych muzyków.
 
- Utwór "UOUD" to stary numer, sprzed dwudziestu laty w nowej aranżacji. Energia młodych – Gosi Florczak na samplerach i Grześka Chudzika na basie - dała jednak zupełnie nową przestrzeń. "Krafsa Mig På Ryggen" to pierwszy na krążku numer o miłości podany w sposób ironiczny – "podrap mnie po plecach". "Brud" to już czyste emocje, żyły wyprute z ciała i wszystkie wnętrzności rozwibrowane do granic wytrzymałości organizmu odbiorcy. Jazda po najwyższych rejestrach. A na zakończenie po prostu czysta, nieskazitelna "Miłość" – ukojenie dla skołatanego serca. Cała EPka to  podróż przez naszą ludzką naturę, ze wszystkimi jej odcieniami – tutaj niestety z zaznaczonym w głównej mierze BRUDEM! – opowiada o płycie Maciek Stoliński, wokalista i współzałożyciel zespołu.
- Zaznaczyć trzeba, że tylko "UOUD" jest starym numerem. Pozostałe trzy powstały w tym roku i nagraliśmy je już w nowym składzie z Małgosią i Chudym – dodaje Jacek Sokołowski, współzałożyciel i perkusista zespołu.
Choć na płycie znalazły się cztery kawałki, to trwa ona aż 43 minuty. 
Okładka wykonana jest z szarego, ekologicznego kartonu, na którym muzycy własnoręcznie naspray’owali logo, a potem ręcznie ponumerowali 66 egzemplarzy. Płyta niemalże w całym nakładzie rozeszła się podczas festiwalu. Kilka pojedynczych egzemplarzy można nabyć bezpośrednio od zespołu poprzez ich profil na FB.
Rigor Mortiss reaktywował się po 20 latach z okazji wydania archiwalnych materiałów nakładem Requiem Records. Premiera płyty, jak również pierwszy koncert zespołu odbyły się w Warszawie podczas imprezy "Old Skull". Rok później formacja wzięła udział w projekcie "Miniatury" Eugeniusza Rudnika. Podczas oficjalnej premiery w Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" muzycy zaprezentowali utwór "Cyborgernas Bön". We wrześniu tego roku wystąpili na Requiem Festiwalu. Zagrali również kilka koncertów między innymi wspólny z Die Krupps i The Red Paintings. W tym roku przyszedł również czas na jeden z ważniejszych festiwali industrialnych w Polsce – Wroclaw Industrial Festival.  Gdzie będziemy mogli zobaczyć ich w przyszłym roku? Tego muzycy jeszcze nie zdradzają.
 
Autor: Avalanche
Tłumacz: Avalanche
Źródło: Requiem Records / 2015-12-18 / Aktualności


Najnowsze komentarze: