AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Róisín Murphy
Dyskografia:

Podobni wykonawcy:

Róisín Murphy
Róisín Murphy

Róisín Murphy
Róisín Murphy

Kraj:
Wielka Brytania / United Kingdom

Data powstania:
1973-07-05

Gatunek muzyczny:
electronic, trip-hop

WWW:
http://roisinmurphyofficial.com/
https://www.facebook.com/roisinmurphy

Skład zespołu:

Róisín Murphy

Biografia:

Urodzona w Dublinie piosenkarka Róisín Murphy przeprowadziła się z Irlandii do Manchesteru w Anglii, wraz z rodziną w wieku lat 12, i pozostała tam nawet po tym, jak jej rodzice wrócili do Dublina cztery lata później.

Będąc na swoim w wieku lat 16, Róisín Murphy nie miała aspiracji aby śpiewać, dopóki nie spotkała producenta Marka Brydon’a, z którym stworzyła eklektyczny elektroniczno-popowy duet Moloko. Stylowe - a przy tym – ekscentryczne brzmienie, zaowocowało kilkoma hitami, w tym "Sing It Back," "The Time Is Now," i "Fun for Me."

W okresie czwartego albumu Moloko, “Statues” z 2002, personalne i zawodowe relacje Murphy i Brydon'a były napięte, co Moloko ogłosiło dzień po ukończeniu trasy promującej ten album.

Róisín Murphy przeprowadziła się do Londynu i rozpoczęła pracę z myślącym przyszłościowo elektronicznym producentem Matthew Herbert’em, który wcześniej pracował nad remiksem "Sing It Back" dla Moloko. Zachęcił on Róisín Murphy do przyniesienia typowo nie-muzycznych przedmiotów jak notebook’i do studia i wykorzystania ich w muzyczny sposób; rezultatem były wpierw wydane jako trzy limitowane edycje winylowych EP-ek: “Sequins #1”, „Sequins #2”, i „Sequins #3”.

W 2005, wytwórnia Moloko, Echo, wydała te EP-ki jako długogrający album “Ruby Blue”. Wiosną 2006, “Ruby Blue” ukazało się w Stanach. “Overpowered”, który zawierał produkcje członków Bugz in the Attic i Groove Armada jak i niektóre z najbardziej zorientowanych na pop utworów Róisín Murphy, ukazał się w końcu 2007.

Najnowsze wydawnictwo “Hairless Toys” zostało wydane 11 maja 2015 nakładem Play It Again Sam.