AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
:scheuermann: - :selfslave:


Czytano: 6530 razy

80%


OCENA 80% (+ 10% dla miłośników cichej desperacji)

Po raz kolejny :scheuermann: zaprasza nas do swojego świata. Po raz kolejny trudno się w nim znaleźć, ale i trudno o nim zapomnieć.

Płyta ":selfslave:" to czwarty album pełnometrażowy polskiego projektu rodem ze Szczecina. Autorskie dzieło Senona wprowadza nas w świat głęboko pod powierzchnią duszy i zdecydowanie nie jest przeznaczony dla słuchaczy poszukujących chwytliwej rozrywki. Wszystko rozgrywa się gdzieś pomiędzy świadomością a fizycznością, w teatrze ciała i myśli. Bardzo wysoki poziom intymności wpływa na strukturę przekazu - na ":selfslave:" nawet bardziej agresywne fragmenty nie ranią uszu, a co najwyżej drażnią jaźń, drążąc spokój odbiorcy. Poszczególne utwory wyłaniają się z czeluści ciszy, by w niej pod koniec ponownie zatonąć, lub przeistoczyć się w kolejny utwór. Brak agresji i dynamiki wcale nie oznacza, że płyta ta nie potrafi wpłynąć na słuchacza. Wręcz przeciwnie, jest o wiele bardziej nastrojowa i buduje napięcie lepiej niż wiele "klimatycznych" wydawnictw.

Bogate instrumentarium zostało dobrze zarejestrowane - co cieszy, ponieważ potwierdza producenckie możliwości rodzimej sceny alternatywnej. Wydanie albumu dobrej jakości na poziomie podobnych zachodnich (jednoosobowych, wręcz "domowych") przedsięwzięć w Polsce jest już zjawiskiem na porządku dziennym. A jeśli jeszcze dodatkowo treść jest ciekawa (z czym niewątpliwie mamy do czynienia w tym przypadku), można spokojnie wypatrywać majaczącej w oddali rewolucji na rynku muzycznym.

Zdecydowanie odradzam wyrywkowe słuchanie płyty, ponieważ jest to album konceptualny, z rozmysłem nagrany i ułożony w odpowiedni sposób, sprawdzający się najlepiej przy zachowaniu kilku podstawowych warunków odbioru. Słuchawki, samotność, dużo czasu - bez tego odpowiednie podejście do tej płyty będzie raczej trudne (tak samo jak zresztą do wielu innych, charakterystycznych i nietypowych projektów muzycznych - np. upiornie symfonicznego Elend). Z tych właśnie przyczyn :scheuermann: nie jest i nigdy nie będzie projektem koncertowym czy też typowo "imprezowym" - to po prostu całkiem inna warstwa doznań. Jej odbiór jest na tyle zindywidualizowany, że nie będę tutaj zdradzał swoich ulubionych kompozycji - pozwolę wam na znalezienie własnej ścieżki w świecie dźwięków :scheuermanna:.

:scheuermann: - :selfslave:

 1. Brain Chemistry
 2. Genesis of Fault
 3. Contraption Warming
 4. Burst Together
 5. Respire into Myself
 6. The Manifest (Mothlike Introduction)
 7. Mothlike
 8. Shape of Light
 9. Canvas Skin
 10. Flutter
 11. Synthetic
 12. Still
 13. Female Fetter
 14. Scars
 15. Trip Over Soul
 16. Distant
 17. Fade in Fear
Autor:
Tłumacz: Vesper
Data dodania: 2006-06-20 / Recenzje muzyki
Najnowsze komentarze: