AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Soror Dolorosa
Dyskografia:

Zobacz zdjęcia:

Podobni wykonawcy:

Soror Dolorosa
Soror Dolorosa

Soror Dolorosa
Soror Dolorosa

Kraj:
Francja / France

Data powstania:
2001

Gatunek muzyczny:
coldwave, Gothic Rock, post-punk

WWW:
http://sorordolorosa.com
http://www.myspace.com/sorordolorosa

Skład zespołu:

Hervé - bas
Moulay - gitara
Andy - wokal
Franck - perkusja

Biografia:

W 2001 roku w Toulouse (południowa Francja) została założona przez Andy’ego (Nuit Noire, Mutiilation, Peste Noire, Celestia, Darvulia, Fornication) perkusja, Francka (ex Funeraell) gitara, Herve (ex Funeraell) bas i Christopha Guenot (ex Funeraell) wokal, formacja - Soror Dolorosa.

Herve wymyślił nazwę Soror Dolorosa opierając się na powieści zatytułowanej "Bruges-la-morte", flamandzkiego pisarza Georgesa Rodenbach’a - symbolisty tworzącego w późnym okresie XIX wieku. Powieść ta naznaczona była symboliką nostalgii i żałoby. Soror Dolorosa w języku łacińskim oznacza "Sister Pain" co można tłumaczyć również jako ‘’miłośnicy bólu’’.

Zespół nagrał niepublikowane demo , a następnie w 2003 roku, zmienił swój skład gdzie Emey (ex Contrast, Unscarred ...), zastąpił Francka na gitarze. Następnie nagrali kolejne niepublikowane demo i zorganizowali kilkanaście koncertów.
Tak trwało to do roku 2005 kiedy doszło do rozstania się muzyków.

W sierpniu 2007 roku zespół przekształcił swój skład do takiej formy w jakiej znajduje się obecnie. Miesiąc później korzystając z piosenek napisanych przez basistę Carlesa Hervé, nagrali trzecie niepublikowane demo, którego zawartość brzmi zdecydowanie jak porządny gothic rock i death rock tworzony pod wpływem takich grup jak: Christian Death, Bauhaus czy The Sisters of Mercy.

Od tego czasu styl Soror Dolorosa stał się bardziej osobisty a muzycy znaleźli swoją tożsamość jako zespół. Piosenki były już pisane przez wszystkich czterech członków zespołu, choć nadal w głównej mierze opierały się na gitarze basowej. Zaczęli skłaniać się bardziej ku stylistyce cold wave, bliskiej takim zespołom jak The Cure czy Human League ale także z nutą rocka lat 70-tych jak Deep Purple czy Black Sabbath z zachowaniem gothic rocka rodem z The Sisters of Mercy.

Gdy trzecie demo ukazało się na MySpace, grupa skontaktowała się z brytyjską wytwórnią Todestrieb Records w sprawie wydania EP. Jednakże ta pierwsza 6 utworowa EP’ka zatytułowana "Severance", nie została wydana do sierpnia 2009 roku z powodu opóźnień produkcyjnych w końcu zostając rozprowadzana ‘’kanałami’’ w czasie kiedy zespół promował ją serią udanych występów na terenie całej Francji.
Jakiś czas później, jeszcze w 2009 roku, dzięki pomocy Neige (Amesoeurs, Alcest) zespół wszedł w kontakt z Northern Silence Productions, które zaproponowało aby wydawać ich nadchodzące albumy w ich nowo powstałej sublabeli Beneath Grey Skies, a następnie wyprodukowało debiutancki album Soror Dolorosa - " Blind Scenes " nagrany w sierpniu 2010 roku w Drudenhaus Studio.

Słowami zespołu: ‘’Album jest dość zimny z zamglonymi niebieskimi nastrojami. 'Blind Scenes’ postrzegane raczej jako ‘’Skryte Sceny’’ to znaczy poza czasem i poza realnym światem. Jako stan uroku cienia, nieuchronności codziennego życia. Teksty są szczere, mówią o żalu, chłodzie, nadużywaniu alkoholu, utracie ale głównie dotyczą nostalgii, stąd tak zwany niebieski kolor muzyki.’’

Także dlatego wybrali "Drudenhaus Studio" (CNK, Alcest, Les Discrets, Varsovie, Necroblaspheme), polecane przez Neiga, który opisał je jako ‘’idealne miejsce do nagrywania ich muzyki’’. Z jednej strony dlatego że studio jest analogowe, a z drugiej strony ponieważ znajduje się w wiejskiej Bretanii, odizolowane od reszty świata z obowiązkowym deszczem w sierpniu. Album został wyprodukowany przez Benoit'a Roux "Mr. Xort" (ex Anorexia Nervosa), który nagrał dodatkowe klawisze. Okładkę & layout wykonał Metastazis, który jest jednym z najlepszych ilustratorów/projektantów sceny undergroundowej, pracował dla Alcest, Anathema, Antaeus, Enthroned, Forgotten Woods, Gorgoroth, Immolation, Secrets of the Moon, Taake, Listenable Records, Osmose Productions & Warner Bros.