AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Sunshine - indie rock prosto z Czech


Czytano: 4009 razy


Wykonawca:

Katalog płyt:
Sunshine (Suns, Sunz) czeska indie rockowa grupa powstała w 1994 roku w mieście Tabor.
Pierwotnie w skład zespołu wchodzili: wokalista i gitarzysta Karel Buriánek (Kay), perkusista Daniel Bláha (Dan) oraz basista Márty.
Członkowie poznali się w sklepie muzycznym "Archys" w którym cała trójka pracowała.
To właśnie tam chłopcy wspólnie tworzyli muzykę, odbywali pierwsze próby oraz skupiali się na tym aby grać jak najwięcej koncertów nie tylko w Czechach ale i zagranicą.

W 1995 roku grupie udało się nawiązać współpracę z szanowaną wytwórnią Day After, specjalizującą się w wydawaniu płyt z gatunku indie.
Oprócz dema pt: "Nice songs from the shadow under room" wydanego w 1996 roku Suns nagrało z Day After trzy albumy: debiutancki "Hysterical Stereo Loops Beasts and Bloody Lips" (1998), "Velvet Suicide" (1999) oraz "Necromance" (2001).

Przełomowym okresem dla Sunshine okazała się być pierwsza, europejska trasa kiedy to podczas jednego z niemieckich koncertów zostali dostrzeżeni przez szefa amerykańskiej wytwórni GSL Sonnego Kaya, który zdecydował się licencjonować płytę "Hysterical Stereo Loops Beasts and Bloody Lips" w USA.

Następstwem tej decyzji było amerykańskie tourne na które Suns udało się w roku 1998 wspólnie z innymi artystami z GSL.
Grali między innymi jako support znanej, amerykańskiej punk-rockowej kapeli At The Drive-In z którą w 2000 roku nagrali również wspólne EP. Na płycie znalazł się utwór "Streamlined", który stał się częścią soundtracku do amerykańskiego horroru "Blair Witch 2".

W roku 2002 grupę opuścił gitarzysta Márty. W tym samym momencie do zespołu dołączył basista Michal Šťastný zwany Amákiem. Rok później kolejnym członkiem Suns został gitarzysta Jiří Kouba. W nowym składzie Sunshine nabrali zdecydowanej świeżości, oryginalności i motywacji do dalszej pracy.

W 2004 roku nawiązali współpracę z amerykańską wytwórnią Custard Records, która umożliwiła im pracę w studiach nagraniowych w Los Angeles.
Profesjonalny sprzęt oraz dostęp do wielu nowinek technicznych zaowocowały kolejnym albumem "Moonshower and Razorblades", wydanym na początku 2005 roku.
Producentami płyty stali się popularna piosenkarka i producentka Linda Perry oraz Bernd Burgdorf, znany m.in. ze współpracy z Pink czy Green Day.

http://www.youtube.com/watch?v=T3Lp8HWyQN0

"Victim is another name for lover" – "Moonshower and Razorblades" 2005

Sunshine na płycie "Moonshower and Rezorblades" potwierdzili swój ogromny potencjał zarówno muzyczny jak i twórczy dorzucając do niego szczyptę świeżości i innowacyjności. Na uwagę niewątpliwie zasługuje utwór "Neon Religion" nagrany wspólnie z popularnym, angielskim raperem Trickym.

Po sukcesie odniesionym w USA, grupa powróciła do kraju gdzie
została licencjonowana płyta "Moonshower and Razorblades".

W tym samym momencie rozpoczęło się wielkie zainteresowanie zespołem. Wszystkie media rozpisywały się o fenomenie Sunshine oraz popularności odniesionej za oceanem.
Był to przełomowy moment, w którym Sunshine po wielu latach nareszcie zostali docenieni w Czechach.

W listopadzie 2005 roku Suns udali się w kolejną, europejską trasę koncertową tym razem z amerykańską grupą Alkaline Trio. Podczas 16 intensywnych dni zagrali 14 koncertów głównie w Anglii. Nie zabrakło również Francji i Niemiec. Podczas całej trasy Sunshine zobaczyło ok. 20 tysięcy widzów co jest naprawdę imponującym wynikiem jak na czeską grupę. Największym koncertem był występ w legendarnej, londyńskiej hali Brixton Academy.

Wiosną 2007 roku ukazał się piąty studyjny album Sunshine. Prace nad płytą "Dreamer" trwały cztery miesiące. Początkowo odbywały się w studiach nagraniowych w Pradze oraz kilku innych, czeskich miastach.
Ostateczny kształt płycie nadano w Londynie i Los Angeles.
Ponownie do współpracy zaangażowano Bernda Burgdorfa, ale także grupę A Gun Called Tension, Steva Revittema (znanego ze współpracy z Beastie Boys czy The Rapture) oraz Jamese Cooka – frontmana brytyjskiego zespołu Nemo.
Po czterech płytach będących mieszanką hardcoru, punku, rocka oraz muzyki tanecznej i elektronicznej Sunshine postanowili całkowicie zmienić klimat stawiając na lekkie nawiązanie do muzyki popowej.
Płyta powstała trochę na przekór krytykom, którzy zarzucali zespołowi, że nie potrafi stworzyć piosenek, które posiadałyby cechy potencjalnych hitów.
Pomimo usilnych starań płyta nie przebiła się jednak na rynkach amerykańskim i angielskim. To czego nie udało się osiągnąć zagranicą powiodło się w Czechach.
Jedenaście przebojowych utworów zrobiło wrażenie na czeskich fanach. Szczególnie do gustu przypadła piosenka pt. "Top! Top! The Radio" posiadająca dynamiczny rytm i chwytliwy refren.

http://www.youtube.com/watch?v=rDs5oxLGcgA

"Top! Top! The Radio" – "Dreamer" 2007

Rok 2007 był dla Sunshine bardzo udany. Oprócz zdobycia dużej liczby nowych fanów, nominacji do nagrody Akropolis Live Music Awards w kategorii najlepszy występ Rock & Pop zostali również uznani przez muzyczną telewizję Óčko najlepszą czeską grupą 2007 roku.
Wisienką na torcie było japońskie mini tournee promujące wydaną tam przez wytwórnie Fabtone Records płytę "Dreamer". Suns zagrali dwa koncerty w Tokio. Pierwszy w legendarnym klubie Liquid Room, drugi w Sinjuku Marz.

W roku 2008 decyzję o opuszczeniu grupy podjął basista Amák, który jednak dalej współpracował z zespołem ale już tylko jako producent. Jego miejsce zajął Pavel Litvaj (Tvzex) znany z indie-punkowej kapeli Scissorhands.
Po zmianach personalnych Sunshine rozstali się z wytwórnią Universal i podpisali umowę X Production.

Na początku 2009 roku zespół wyjechał do Berlina, gdzie w studio Nuphobia pracował nad kolejnym albumem. Na jesieni płyta "MGKK Telepatky" była gotowa.
Tym razem płytę cechowała melodyjność, świeżość i żywiołowość widoczne praktycznie w każdym utworze.
Brzmienie gitarowe dotychczas charakterystyczne dla Suns sprytnie ukryto pod szeregiem urozmaiceń elektronicznych.

Płyta spotkała się z szeregiem pozytywnych opinii w Czechach. Portale muzyczne prześcigały się w recenzjach. Wszystkie jednak pozostały zgodne, że Sunshine to grupa podążająca z biegiem czasu, sprytnie mieszająca różne style muzyczne a płyta "MGKK Telepathy" jest niewątpliwie kolejnym sukcesem na ich koncie.
Również japońska wytwórnia Fabtone Records zdecydowała się wydać ją u siebie.

Tradycyjnie już na kolejny album grupy trzeba było czekać dwa lata. Tak się jakoś złożyło, że od 2005 roku Sunshine wypuszcza na rynek nowy album precyzyjnie co dwa lata.
"Karmageddon" jest siódmą studyjną płytą Susnhine. przygotowaną pod szyldem wytworni Sony Music. Produkcją zajął się Dušan Neuwerth (Tata Bojs, Vypsana fixa). Nowy materiał powstawał w Pradze i w berlińskim studio zaprzyjaźnionego z grupą od wielu lat Phila Freeborna. Mixami i masteringiem zajął się ponownie Bernd Burgdorf.
Płyta ta jest zdecydowanie najbardziej dojrzałą w całym dorobku zespołu.
W odróżnieniu od "Dreamer" i "MGKK Telepathy" ponownie postawiono na gitarowe brzmienie oraz skupiono się na tym aby linie melodyczne stanowiły podstawę. Warto wspomnieć też o świetnych tekstach oraz stopniowym budowaniu napięcia. Energetyczne piosenki przeplatają się z tymi melancholijnymi. Utworem zamykającym płytę jest hardcorowy kawałek "We Carry a Third World Briefcase" nagrany wspólnie z legendarnym kalifornijskim muzykiem Justinem Pearsonem.

http://www.youtube.com/watch?v=LfL5o2dXlHU

"The Night Is On Fire" – "Karmageddon" 2011

Kolejne dwa lata to dla Sunshine szereg koncertów i festiwali. W sierpniu 2013 roku zakończyli bogatą trasę koncertową nazwaną "Back To The Roots", będącą swoistym podsumowaniem prawie 20 letniej kariery zespołu.

Na ogromny sukces kapeli Sunshine odniesiony zarówno w Czechach jak i zagranicą złożyło się kilka czynników. Oprócz rewelacyjnej muzyki jaką z powodzeniem już od tylu lat tworzą decydujący był również chwytliwy image, oryginalny i kreatywny desing oprawy (stosowany w bookletach i plakatach promocyjnych), mocne brzmienie gitarowe ale przede wszystkim charyzmatyczny wokalista Kay Buriánek ze swoim intrygującym, surowym głosem i specyficznym stylem bycia.
Obecnie Sunshine należy do najlepszych czeskich, gitarowych grup. Warto również podkreślić, że jeśli chodzi o karierę zrobioną zagranicą doszli tam gdzie z pewnością żaden czeski zespół jeszcze długo nie dojdzie.
Autor:
Tłumacz: pozorczechy
Data dodania: 2013-10-25 / Artykuły
Najnowsze komentarze: