AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
The Klinik
Dyskografia:

Zobacz zdjęcia:

Podobni wykonawcy:

The Klinik
The Klinik na Wave Gotik Treffen 2014

The Klinik
The Klinik on Wave Gotik Treffen 2014

Kraj:
Belgia / Belgium

Data powstania:
1982

Gatunek muzyczny:
ebm, industrial

WWW:
http://www.theklinik.be/
https://soundcloud.com/dj-marcelo-mellao/the-klinik-moving-hands-to-look-like-the-dark-side-mix

Skład zespołu:

Marc Verhaeghen (1981–obecnie) (Studio Music)
Dirk Ivens (1985–1991 and 2003–obecnie) wokal/teksty
 
Byli członkowie zespołu:
Eric van Wonterghem
(1985–87)
Sandy Nys (1985)
Mark "Merlin" Burghgraeve (1981–82, 1995)
Thorsten Stroth (1995)
Tom Claes (1996)
Stefan Mertes (1996)
Nickanor (2002)
 

Biografia:

Klinik” (nazywany również „The Klinik”), to założony w 1982 roku w Belgii zespół muzyczny z pod znaku industrial. Jego założycielem i jedynym stałym członkiem jest uprawiający muzykę electro i synthpop Marc Verhaeghen. W niektórych źródłach datę powstania zespołu wskazuje się na I połowę 1980 roku.
Grupa jest zwykle określana jako jeden z najbardziej wpływowych zespołów grających industrial w belgijskiej historii.
 
W 1985 roku, Verhaeghen połączył siły z dwoma innymi zespołami, grającymi synthpop i EBM „Absolute Body Control" (Dirk Ivensand oraz Eric van Wonterghem) i „The Maniacs” (Sandy Nys) w jeden „super skład" "Absolute Controlled Clinical Maniacs". Ta raczej nieporęczna nazwa wkrótce została zmieniona na "Klinik". Sandy Nys szybko opuścił zespół, aby utworzyć "Hybryds". W 1987 roku zespół opuścił Eric van Wonterghem, tym samym „Klinik” stał się duetem w składzie: Dirk Ivens i Marc Verhaeghen.
Klinik” szybko wyrobił sobie renomę zimnymi i ostrymi brzmieniami EBM oraz występami na żywo, w których Ivens i Verhaeghen mieli obandażowane głowy oraz długie, czarne skórzane kurtki.
Minimalistyczne teksty oraz „syczący” vocal Ivensa dobrze współgrały z umiejętnościami gry na syntezatorach w wykonaniu Verhaeghena wzbogaconych o zdeformowane dźwięki puzonu. Niestety pomysły obu muzyków na dalszy rozwój zespoły coraz bardziej różniły się od siebie co zaowocowało rozstaniem w 1990 roku. W wywiadzie z 2013 roku Ivens nawiązał do tego rozstania przypominając jak trudny do osiągnięcia był kompromis pomiędzy dwoma członkami zespołu.
Po rozstaniu Ivens skoncentrował się nowym projekcie „Dive”. Verhaeghen kontynuował istnienie „Klinik” czasem jako projekt solowy, innym razem zapraszając do współpracy innych muzyków.
Dla większości członków zespołu odejście z „Klinik” nie stanowiło pożegnania z muzyką.
Ivens grał w zespołach „Absolute Body Control”, „Dive”, „Sonar”, oraz Blok 57.
Eric van Wonterghem grał z Ivensem w „Absolute Body Control”. Później współpracował z zespołami „Insekt”, „Monolith”, „Dve” oraz „Sonar”. Sandy Nys utworzył działający do dziś „Hybryds”.
Marc Verhaeghen poza “Klinik” był zaangażowany w kilka projektów muzycznych 
 
“Noise Unit” (Bill Leeb oraz Rhys Fulber z “Front Line Assembly”), “D.Sign” (z Philippe and Eliane Fichot z “Die Form”), “X10” (Niki Mono, Marc Ickx z “A Split-Second” oraz “Vidna Obmana”), oraz „Para” (tu wraz ze swoją żoną Sabine Voss).
 
Ivens i Verhaeghen ponownie połączyli siły na kilka koncertów w 2003/2004, z których jeden został wydany jako CD we wrześniu 2004 roku. Pierwszy, wydany po 22 latach przerwy album „Eat Your Heart Out” został wydany jako vinyl / CD w limitowanym nakładzie 150 egzemplarzy w marcu 2013 roku.