AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Wywiad z [x]-RX


Czytano: 5698 razy


Galerie:

Ostatnie tematy na forum:

Niemiecka grupa Rave-owa [x]-Rx 27 lutego (nakładem ProNoize/Broken Silence) wydała swój drugi krążek pt. "Stage 2". Staje się jasne: goście wzięli sobie za cel parkiety na których tańczy cała społeczność industrialno-ravowa ! Powstali w 2006 roku niewątpliwie odnosząc sukces. Wykorzystaliśmy tą okazję by zadać parę ciekawych/intrygujących pytań.

1. Cześć i wielkie dzięki,że zechcieliście poświęcić swój czas i wysiłek aby odpowiedzieć na poniższe pytania. Proszę, przedstawcie się krótko naszym czytelnikom.

Pascal: Jesteśmy Pascal Beniesch (wszystko co związane z muzyką) i Dominik Obenaus (video)

2. Jak czujecie się po wydaniu waszego najnowszego dziecka "Stage2"? Jak zostało odebrane jak dotąd?

Pascal: Czujemy się świetnie. Świetnie jest mieć swoje nowe CD w końcu we własnych dłoniach/rękach po tak długim czasie oczekiwania. Myślę że reakcje na płytę jak dotąd są pozytywne.

3. Co zmieniliście lub jak rozwinęliście się porównując wasz pierwszy album z "Stage2"

Pascal: Chcieliśmy poprawić jakość produkcji i myślę,że udało nam się osiągnąć ten cel. "Unmöglich erregend" było zaledwie luźnym zbiorem piosenek a "Stage 2" to zupełnie nowe dzieło. Dźwięk został poprawiony, a ja nie chciałem wydawać pierwszego albumu po raz kolejny.

4. Używacie więcej wirtualnych instrumentów (z kompa) w waszych produkcjach czy może lubujecie się w używaniu analogowego sprzętu? A może to mieszanka jednego i drugiego? Jakiego sprzętu używacie?

Pascal: To mieszanka obu typów. Używamy tego co dostaniemy dzięki pracy naszych palców. W danej chwili kocham używać Waldorf Bofeldta. Jednak używamy również VSTki jak i sampli.

5. Ostatnimi czasy da się zauważyć dużo wykonawców w waszym gatunku - można powiedzieć,że mamy do czynienia z pewnym rodzajem rywalizacji o pozycje na klubowych playlistach. Jak wy widzicie w tym wszystkim wasz unikalny styl lub co wg was wyróżnia waszą muzykę od innych formacji grających taneczne kawałki?

Pascal: Odważamy się robić to co nam się podoba a nie to czego ludzie oczekiwaliby od nas. Na współczesnej scenie jest dużo niewyróżniającego się i powielającego gówna a my chcieliśmy brzmieć inaczej od tego. Myślę,że mogą się znaleźć ludzie którzy nie znoszą naszego rodzaju muzyki, ale znajdzie się też wielu ludzi którym się spodoba. Jest taka ilość monotonnych produkcji. Dlaczego by nie użyć mieszanki melodii i wspaniałych tłustych beatów?

6.Moglibyście opisać jak typowy kawałek [x]-RX powstaje? Zaczynacie z sekcją rytmiczną/linią bassu, czy z sekwencjami melodyjnymi? Macie jakiś ścisły reżim pracy czy też zaczynacie emocjonalnie, spontanicznie ?

Pascal: Powiedziałbym,że pracujemy raczej spontanicznie. Niektóre piosenki budujemy na samplach, inne bazują na (synthsound) inne na sekwencjach rytmicznych/perkusyjnych. Utwory powstają kawałek po kawałku.

7. Na krążku "Stage2" prowokujecie prowadzącymi beatami i niesamowitymi dźwiękami sequencera jak i wokalami i samplami o wyraźnej wymowie seksualnej. Mieszacie ten temat z agresją aby wpasować się w energetyczność waszej muzyki czy też kryje się za tym jakiś zamysł?

Pascal : Używam raczej humoru niż agresji. Podstawowy zamysł jest prosty: Muzyka klubowa przy której nie musisz się zastanawiać lecz bawić w myśl powiedzenia "Po prostu idź do klubu i tańcz, dziwko!"

8. W waszych kawałkach używacie wokali tylko z sampli. Czy kiedykolwiek myśleliście o użyciu własnych wokali?

Pascal: Nie, nie , nigdy. Wokale nigdy nie będą odgrywały większej roli w [x]-Rx . Być może w innych naszych projektach ale [x]-Rx zawsze będzie prawie całkowicie wolne od wokalu. W kawałku "Bleeding ears" użyłem własnego głosu, więc być może będzie więcej utworów z tego rodzaju głosem ale nigdy nie użyję "prawdziwych " wokali.

9. Czy to konieczność aby wokale były zniekształcone przy rodzaju muzyki którą tworzycie czy też w porządku jest używanie ich w różnej postaci aby wyróżniać się od głównego nurtu tego typu kapel. Co o tym myślicie?

Pascal: Bycie innym jest najlepszą możliwą drogą. Jest zbyt wiele projektów które wydają się mieć tego samego frontmana i używające tylko synth Nazywam takie projekty "Vanguardami". Siedzący w temacie wiedzą co mam na myśli... [śmiech] Problem jest taki ,że jesteśmy tak indywidualną sceną, ale wszyscy brzmią tak samo - to po prostu bardzo nie dobrze. Dla mnie wszystko co się nie wyróżnia jest po prostu głupie. Lubię słuchać tego co lubię i lubię tworzyć muzykę w sposób jaki ja chcę. Nigdy nie pozwolę na ograniczenie mojej kreatywności przez takie bzdury jak "Musisz brzmieć tak jak bla bla bla bla"

10. Umieściliście 15 ścieżek na waszym nowym albumie "Stage 2" włączając w to skits . Jeśli spojrzeć na wasz cały album z dystansu,który z kawałków najbardziej Tobie pasuje?

Pascal: Wg mnie takimi kawałkami są no2 "Bleeding ears" i "Homofurst"

11. Jak wiele swobody w kreowaniu waszej muzyki zostawia wam wasz wydawca ProNoize? Jak was odkryli i co sprawiło,że zaczęliście z nimi współpracować?

Pascal: Na szczęście mamy najlepszego wydawcę na ziemi i możemy robić to co chcemy... Jak nas znaleźli, dwie sprawy:pierwsza - "Disco distortion: było właściwie naszym hitem w podziemiu gdy nie mieliśmy jeszcze wydawcy. Druga sprawa „Sexualkiste der hölle“ jest kawałkiem za który zebraliśmy sporo uznania.

12. Jakie było wasze najlepsze doświadczenie życiowe do tej pory? Planujecie swoje występy na żywo czy tworzycie je bardziej spontanicznie?

Pascal: Myślę,że najlepszy nasz występ to był drugi występ w Utrecht na "Summer Darkness". Nie mieliśmy wtedy żadnego doświadczenia a to było po prostu wspaniałe. Obecnie planujemy pare nowych show. Na pewno będziemy mieli pewną koncepcję ale wiele z tego jest improwizowane. Każdy show jest inny. Nie pierdolimy się z ludźmi i nie udajemy niczego- po prostu mamy dobrą zabawę i lubimy imprezować.

13. Kiedy będziemy mieli okazję zobaczyć was na żywo w 2009 roku i czego możemy oczekiwać?

Pascal: Mamy parę rzeczy w zanadrzu nad którymi pracujemy. Konkretne daty ogłosimy na naszej stronie w myspace. Możecie oczekiwać dużo dobrej zabawy i konkretnych beatów do tańca. Nie ujawnimy naszych pomysłów w tej chwili - na razie zachowamy je w tajemnicy... wooow

14. Planujecie stworzyć swoją stronę internetową? Jak na razie znalazłem tylko stronę na myspace?

Pascal: Nie, nie będziemy mieć strony internetowej w przyszłości. Zatrzymamy naszą stronę w myspace jako portal z aktualnościami i każdy będzie mógł zobaczyć co planujemy.

15. Co myślicie o spadającej sprzedaży płyt CD? Co myślicie o alternatywnych strategiach marketingowych i udostępniania nagrań w formie cyfrowej do ściągnięcia z netu?

Pascal:
Co ja o tym myślę? [śmiejąc się] Dobre pytania. Nie mogę zdziałać nic przeciwko temu. Wszystkim ciężko więc czemu miałbym płakać nad tym? Nie mam nic przeciwko oficjalnym stronom udostępniającym nagrania do ściągnięcia za opłatą-To sprawa indywidualna, ale ja lubię mieć płytę CD w ręce, kwestia preferencji osobistych.

16. Czy możemy się spodziewać więcej płyt [x]-Rx? Planujecie trzeci album, EP kę? Możecie ujawnić coś już dziś?

Pascal: Nie pozbędziecie się nas tak szybko...Planujemy trzeci album ale potrwa trochę zanim go wydamy. Porobię trochę remixów w najbliższej przyszłości oraz trochę show na żywo. Będzie można usłyszeć kilka kawałków które do tej pory nie ujrzały światła dziennego.

17. Jeszcze raz wielkie dzięki za wywiad i na koniec - ostatnie kilka słów dla fanów i czytelników...

Pascal: Kupujcie nasze CD, przychodźcie na występy. Niech ravowo-industrialna rewolucja stanie sie tak wielka,że nikt nie będzie mógł nas już powstrzymać! Otoczcie,przejmijcie , rozerwijcie na strzępy a wtedy nadejdzie ostateczne atomowe inferno ! :)
Autor:
Tłumacz: Symrivvin
Data dodania: 2009-04-08 / Wywiady


Inne artykuły:
Najnowsze komentarze: