AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Bluetown Electronica - Is It Time Yet?


Czytano: 2540 razy

85%


"My beloved …where can we go tonight?"

W hrabstwie Kentu nieopodal ujścia Tamizy do Morza Północnego znajduje się niewielka wyspa Sheppey. Sprawdziłem, wyspa ma powierzchnię 91km² (dla porównania powierzchnia Warszawy wynosi 517km²). Na wyspie w lokalnym ośrodku kultury działa oparte na pracy wolontariuszy radio internetowe. W radiu, dwóch zapaleńców, co niedzielę wieczorem prowadzi audycję Bluetown Electronica – jak sama nazwa wskazuje skoncentrowaną na muzyce elektronicznej.
Szczerze, to nigdy nie słuchałem tej audycji, ba, nawet nie wiedziałem o jej istnieniu. Teraz jednak zamierzam to zmienić! Z prostego powodu. Ostatnio w moje ręce wpadła wydana rok temu przez Sub Culture Records składanka utworów promowanych w audycji. A Sub Culture Records, to nikt inny tylko Per Aksel Lundgreen. Czy o nim słyszałem? Oczywiście, że nie. Ale sprawdziłem. Otóż pan Lundgreen m.in. na początku lat dziewięćdziesiątych był klawiszowcem Apoptygma Berzerk. Obecnie wydaje swoje utwory jako Angst Pop. Ponadto gra, programuje, miksuje i wydaje - słowem kolaboruje i udziela się w mniejszym lub większym stopniu w takich projektach jak Shatoo, Cronos Titan, Chinese Detectives, Technomancer czy Rossetti's Compass. I wydaje się, że jego wkład w ostateczne brzmienie albumu był więcej niż znaczny.
Sam album Bluetown Electronica - "Is It Time Yet?" – prawie dwie godziny muzyki, zawiera 25 utworów. I to bardzo różnorodnych, zarówno pod względem gatunkowym jak i tempa muzyki.  Oczywiście w zależności od gustów (o których podobno się nie dyskutuje, ale można pisać traktaty naukowe ;) jak w przypadku każdej składanki jedne utwory wypadają lepiej, inne gorzej. Cóż, przy takiej różnorodności to chyba nieuniknione. Niemniej różnorodność daje temu albumowi zachwycająca świeżość, a słuchającemu radość odkrywania. Co my tu bowiem mamy?
Po pierwsze sporo różnorodnego i dobrego elektro. Bardzo taneczne utwory w wykonaniu Technomancer czy zamykający album "Tea Time" - Global Citizen. Są też stylizowane na lata 80’ utwory elektro grup Tenek i Eurasianeyes. Ciekawie wypadają  utrzymane w wolniejszym tempie kompozycje takich wykonawców jak Naked Lunch czy Jonteknik. W klimacie elektro perełką jest zwłaszcza podrasowany utwór Rosetti’s Compas – "My beloved" (…where can we go tonight?)
Ponadto na albumie można posłuchać świetnych post-punkowych synth-popowych dzieł takich grup jak Factory Acts, Synthie dB Shock, Das Fluff czy Kira. W ogóle wszystkie utwory z damskim wokalem wypadają świetnie. Nie tylko te wspomniane powyżej, ale sprawdźcie koniecznie także choćby bardziej electropopowe Regret grupy EmT czy 365 - Tingle in The Netherlands. Remix Attrition "Narcissist" to z kolei ukłon w stronę fanów nieco czystszego EBM. Na składance znaleźć można także kilka cięższych kawałków w klimacie industrial. Tutaj druga perełka, czyli utwór grupy Cronos Titan. Na zakończenie warto też wspomnieć o otwierającym electropopowym utworze "Floodlights" grupy Shatoo – niemalże popowym, ale ponoć to pierwszoligowy norweski pop.

Zresztą niewątpliwym atutem składanki, jeżeli chodzi o dobór i edycję utworów, jest również to, że prezentując w zasadzie mniej mainstreamowych wykonawców może spodobać się zarówno miłośnikom mroczniejszych klimatów, a także publiczności spoza kultury dark independent – jeśli tylko ci drudzy zniechęcą się okładka. Tak, to też sprawdziłem.

Tracklista:
1.Shatoo – Floodlights (Radio Edit)
2.Factory Acts – Senseless
3.Tenek - Where's The Time (Dubby's Telematic Holiday'80 Edit)
4.Eurasianeyes - Far Off Land
5.Attrition - Narcissist (ID Mix by Angst Pop feat. Technomancer)
6.Naked Lunch - Le Femme (Album Version)
7.Paul Humphries - Random
8.Pinklogik - Bide Your Time
9.Synthie dB Shock - Factory Reset
10.In This Mode - Spiral
11.Rossetti's Compass - My Beloved (Abi's Electro Mix by Angst Pop feat. Technomancer)
12.Das Fluff - Life Is Sweet
13.Cronos Titan - Crash The Scriptures (Leipzig Edit)
14.Johnny Normal - Save Me
15.KirA - Stand Up
16.EmT - Regret (Rob Abbey vs EmT Dark Mix)
17.The Flood - The Right Time
18.Jonteknik - Relay (Extended)
19.New Neon - Everything Iz Different (Clive Pierce Rework)
20.Technomancer feat. Angst Pop - Electronic Warfare
21.Soundkraft - Soundkraft
22.Thesubterranean - Release The Pressure
23.Tingle In The Netherlands - 365
24.Among The Echoes - Sin
25.Global Citizen - Tea Time (Club Remix)
Autor:
Tłumacz: pcod
Data dodania: 2016-06-21 / Recenzje muzyki
Najnowsze komentarze: