AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Bremenn
Dyskografia:

Ostatnie tematy na forum:

Podobni wykonawcy:

Bremenn
Bremenn live

Bremenn
Bremenn live

Kraj:
Polska / Poland

Data powstania:
2003

Gatunek muzyczny:
industrial, industrial metal, industrial rock

WWW:
http://www.bremenn.pl
http://www.facebook.com/bremenn

Skład zespołu:

Krzysztof Anulewicz – wokal
Grzegorz Kabasa – gitara, programowanie
Atek Radej – gitara, programowanie
Tomasz Graczyk – bas
Piotr Kurczuk – perkusjaBiografia:

Bremenn to kombinacja energetycznej elektroniki i ciężkiego gitarowego uderzenia. Występy na żywo zespołu są wizualną ilustracją prezentowanej muzyki, łączącą ze sobą elementy koncertu rockowego i przedstawienia teatralnego.

Bremenn jest projektem muzycznym kompozytora i gitarzysty Grzegorza Kabasy: “Bremenn nie jest formacją malowanych lal goniących za zachodnimi modami. Nie jesteśmy także chorzy na wydumaną oryginalność. Interesuje nas mroczny, tajemniczy intelektualizm wyrażany za pomocą wizji i dźwięku. My po prostu stajemy w obronie rozumu. Ktoś może powiedzieć, że to już było, z pewnością tak, ale wydaje się, że wielu o tym zapomniało.”

Historia, która doprowadziła do powstania muzycznego projektu o nazwie Bremenn zaczęła się około 1995 roku w Lublinie. Początkowo były to czysto wirtualne przemyślenia gitarzysty i kompozytora Grzegorza Kabasy - pomysłodawcy przedsięwzięcia. Od strony muzycznej inspiracją stały się coraz większe możliwości komputerów. Stworzenie żywej formacji na owe czasy było w Lublinie bardzo trudne, gdyż większość muzyków lubelskiego rynku zajmowała się udowadnianiem światu, że są lepszymi instrumentalistami od swoich kolegów. Kreatywność rozumiano jako umiejętność przyswojenia sobie wszystkich tabulatur świata. Nikt nie martwił się problemem, że nauczenie się grania na instrumencie to początek drogi. W tej sytuacji zwykły Sound Blaster i Cakewalk Express stały się zbawieniem dla pojedynczego muzyka. Przy pomocy brzmień general midi powstawały kompozycje już konkretnie zaaranżowane, gotowe do ewentualnego zaprezentowania kandydatom do współpracy. Czas płynął, kompozycji przybywało, a zjawisko nazwane później Bremenn miało ciągle po części wymiar wirtualno-teoretyczny.

Otaczająca rzeczywistość nie szczędziła też tematów do tekstów, które są istotną stroną zagadnienia. Bremenn nigdy nie lekceważy przekazu – wręcz przeciwnie, jest to bardzo ważna cześć naszej kreacji.

Pierwszy ludzki wymiar zespołu objawił się w 2003 r., kiedy z inicjatywy Grzegorza Kabasy do grupy przystąpili: Mariusz Kukuryk – perkusja, Mirosław Nieścior – gitara, Piotr Dankiewicz - bas oraz Jakub Tabaczewski – wokal. Do dnia dzisiejszego miały miejsce następujące zmiany w składzie zespołu: Tomasz Graczyk przejął rolę basisty, nowym gitarzystą został Atek Radej, nowym perkusistą – Piotr Kurczuk, a Krzysztof Anulewicz przejął rolę wokalisty.

Około 20 kompozycji było gotowych, więc praca polegała jedynie na przyswojeniu materiału. Efekt to połączenie charakterystycznych elektronicznych dźwięków i ciężkiego gitarowego uderzenia. Wszystko utrzymane w nieco mrocznej stylistyce. Barw syntetycznych dostarczył plug-in Virus, trzy wirtuale firmy Spectrasonic Stylus, Atmosphere, Trilogy oraz program Fruity Loops. Poszukiwania klawiszowca zostały zaniechane na rzecz wykorzystania komputera.

W 2006 roku zespół wydał EP’kę "Promo 2006" zawierającą trzy utwory: "Lies Won't Die", "Single Idol" oraz "Historia Ostatnia". Dla podkreślenia uniwersalności przekazu, utwory wykonywane są w języku angielskim. Wyjątek stanowi “Historia ostatnia” – utwór skomponowany na potrzeby filmu “Numer” Andrzej Mathiasza.

W lutym 2013 roku zespół wydał 12-ścieżkowy album koncepcyjny “Flowers Of Fall”, który jest obecnie dostępny na całym świecie w cyfrowej dystrybucji. Powstała również fizyczna wersja płyty zawierająca teksty utworów oraz zdjęcia.

"Flowers Of Fall" to album koncepcyjny opowiadający pewną historię. Dlatego BREMENN zachęca do pobierania wszystkich utworów – daje to obraz całościowy tego, co zespół chce przekazać.

Grzegorz Kabasa mówi o albumie w wywiadzie dla miesięcznika “Magazyna Gitarzysta”:

"Bohater, który pojawia się w naszych tekstach staje się w połowie robotem – z jednej strony bardzo czegoś pragnie, z drugiej zatraca się w wirtualnym świecie. Jest niby-człowiekiem, ale musi walczyć, żeby pozostać po naszej stronie ekranu, nawet jeśli reklama i technologia dyktują inne wzorce [...] Trzeba zwrócić uwagę na problem, bo jeśli się nie opamiętamy, to za chwilę wszyscy będziemy tylko zbiorem pikseli na ekranie komputera, maszerującym pod dyktando marketingowych cwaniaków."

Kreacja zwana Bremenn nie ogranicza się w swej działalności jedynie do klasycznego koncertu rockowego. Zespół w trakcie realizacji widowiska z szerokim wykorzystaniem wizualizacji, efektów świetlnych, scenografii oraz scen aktorskich. Namiastką planów, co do części wizualnej przedstawienia zespołu, są dotychczasowe występy, w których grupa wykorzystuje niecodzienny image kojarzący się ze sceną muzyki industrialno- metalowej. Bremenn to muzyka mroczna i mało wirtuozerska oparta na ostrym gitarowym rytmie z dodatkiem barw elektronicznych. Wizualna oprawa ma podkreślać i uzupełniać całość widowiska.