AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Mekanik Disorder - Cold & Strong


Czytano: 1462 razy

70%


Wykonawca:

Katalog płyt:
Debiutancki album projektu Mekanik Disorder stanowi kwintesencję stylu EBM i przywodzi na myśl dokonania takich firm jak D.A.F., Absolute Body Control czy Front 242.
Sprawcą tego mechanicznego bałaganu jest granadyjczyk César Cruz znany wcześniej z występów w formacji Internia. Tam głównie śpiewał i odpowiadał za warstwę słowną (resztą zajmował się jego brat - Jose Carlos), tu próbuje swoich sił również jako muzyk (czy raczej programista).
Rezultat jego starań - krążek Cold & Strong to wyraźny ukłon w stronę lat osiemdziesiątych, hołd dla estetyki Körpermusik i powrót do korzeni tego gatunku. Twardy taneczny beat, mocny - miejscami poddany elektonicznej obróbce wokal oraz niemal synthpopowe melodie w tle - tak po krótce można scharakteryzować zawartość wydawnictwa.
Cechuje je ponadto także multi-języczność. Cruz objawia się na płycie jako prawdziwy poliglota. Śpiewa po angielsku (7 utworów), niemiecku (3), hiszpańsku (1), a nawet po holendersku (1)! Cały ten językowy miszmasz nie odbija się jednak negatywnie na spójności albumu (raczej go urozmaica).
W klimat Cold & Strong doskonale wprowadza kompozycja "Stigmatized". Mroczna i minimalistyczna. Dynamiczna i transowa. Dająca dobre wyobrażenie o całości materiału. Kolejna pozycja w zestawie to oszczędnie zaaranżowana i utrzymana w szybkim tempie piosenka "Das Letzte Mal", budząca skojarzenia z D.A.F. (ze względu na niemieckojęzyczny tekst, zaczepny wokal oraz parkietowy rytm).
Równie żywiołowe kawałki to "Ich Kontrolliere" (przypominający nieco nagrania Siekiery z czasów "Nowej Aleksandrii"), "Pieces of Mine", "Disorder On My Mind" oraz kończący płytę "Ik Ben God Niet".
Na drugim biegunie można umieścić utwory w których Cesar pozwala sobie na mniej oczywiste eksperymenty z formą. Do tej grupy zaliczyłbym przede wszystkim wciągające, tajemnicze i obudowane różnymi electro-dodatkami - "Hate At First Sight", "Kalte Leidenschaft" oraz "Orgullo Minero".
Dodam jeszcze, że Mekanik Disorder nie jest tworem wyłącznie studyjnym - ma również wcielenie koncertowe. "Na żywo" projekt rozrasta się do tercetu. Cruza wspomagają na scenie Fran Rubino na klawiszach oraz Gilberto Gamez przy syntezatorach.

Lista utworów:

01. Stigmatized
02. Das Letzte Mal
03. Oxidized Pleasure
04. Hate At First Sight
05. Ich Kontrolliere
06. Pieces Of Mine
07. Disorder On My Mind
08. Leave Me Alone
09. Kalte Leidenschaft
10. Dirty State z
11. Orgullo Minero
12. Ik Ben God Niet
Autor:
Tłumacz: savetier
Data dodania: 2012-01-27 / Recenzje muzyki
Najnowsze komentarze: