AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
METUS
Dyskografia:

Zobacz zdjęcia:

Podobni wykonawcy:

METUS
Metus
Kraj:
Poland

Data powstania:
2006

Gatunek muzyczny:
dark ambient, darkwave, metal

WWW:
https://metusofficial.bandcamp.com/?fbclid=IwAR0KZ6foA9mvq4mkopv3ElnzPkY7RujSjjRRRXY8Zk6U8zC1B7NjjEmH1eQ
https://www.facebook.com/Metus-192019354169690/

Skład zespołu:

Marek Juza - wokal, teksty, kompozycje i aranżacje
Grzegorz Bauer - bębny i perkusja
Marcin Kruczek - gitary
Krzysztof Lepiarczyk - syntezatory
Krzysztof Wyrwa - gitara basowa
Piotr Bylica - wiolonczela
Marcin Pokorski - skrzypce
Dagmara Ćwik - wocal

Biografia:

Zespół Metus powstał pod koniec 2006 roku w Krakowie.
Muzyka Metusa poświęcona jest pięknu Bożego stworzenia i pragnieniu życia wiecznego, ale zajmuje się również osobistymi uczuciami autora i wewnętrzną walką z ludzką niedoskonałością. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka jest mroczna i melancholijna (echa Dark Vawe, gotyckich i neoklasycznych dźwięków), skupienie się na tekście zapewni głębsze zrozumienie.

Po latach prób znalezienia wytwórni Metus (prawdziwe nazwisko to Marek Juza) znalazł ją w swoim rodzinnym mieście, Krakowie (Polska), pod koniec 2006 roku. Ponieważ cały materiał do trylogii został prawie ukończony, nagranie i wydanie trzech pierwszych, bardzo oryginalnych albumów zajęło mniej niż rok (pierwsze wydanie, maj 2007)
Podniosłe i pełne nadziei teksty unosząc się na falach delikatnych, choć smutnych dźwięków wyrażają główne cele projektu. Taki kontrast tworzy ciekawą i niepowtarzalną atmosferę. W większości przypadków teksty odnoszą się do Biblii. Na stronie internetowej Metusa można znaleźć kilka bardzo interesujących wersetów, które wyjaśniają pomysł autora i jego głęboki wgląd w Biblię. Jego pasja i pragnienie życia wiecznego są bardzo zauważalne.
Porównując do Metusa inne projekty muzyczne, trudno jest zakwalifikować Jego muzykę do jednego gatunku. To raczej połączenie dark wave, gotyku, neoklasycyzmu i metalu z mocną warstwą liryczną i subtelnymi wpływami wielu innych stylów muzycznych (na przykład folk, rock, a nawet grunge).