AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Slim Cessna’s Auto Club - An Introduction for Young and Old Europe


Czytano: 1668 razy

85%


"So I sent my three bloodhounds; theys a comin to hount you down."
 
Być może zabrzmi to nieco zabawnie, ale muzyka country ma potencjał. I nie mam na myśli tutaj głównonurtowego country, które w Stanach Zjednoczonych cieszy się popularnością niczym nasze disco-polo. Mam na myśli ten trudny do jednoznacznego sklasyfikowania konglomerat stylów i gatunków muzycznych, który czasami określany jest wspólną etykietą: alternative country. Innym razem natomiast pojawia się jako: americana, southern gothic, czy po prostu jako folk. W muzyce tego typu możemy odnaleźć odwołania i elementy wszystkich gatunków, które wpłynęły na kulturę muzyczną za oceanem – tradycyjnego country, bluegrassu, rhythm & bluesa, muzyki gospel czy nawet muzyki punk. A wszystko to dodatkowo przyprawione mrocznym sosem gothabilly – tekstów mrocznych, krwawych, szalonych i niesamowitych. Pamiętacie może Nicka Cave’a i jego Murder Ballads, żeby nieco przybliżyć wam styl? A może nieobca jest wam twórczość Legendary Shack Shakers, będź też Goddamn Gallows?
W tym nurcie tworzą także artyści z Slim Cessna’s Auto Club. Zespół pochodzący z Denver (Kolorado) na scenie występuje już od ponad dwudziestu lat. W swojej karierze grali u boku takich wykonawców jak choćby John Cash, Violent Femmes czy Dresden Dolls. W maju 2013 wystąpili też, na jedynym jak dotychczas w Polsce, koncercie w Warszawie. Zespół występuje obecnie w sześcioosobowym składzie. Poza gitarą i perkusją muzyce wykorzystują także kontrabas, gitarę stalową, banjo i pianino. Należy jeszcze wspomnieć o wokalistach SCAC  – Slim Cessna i Jay Munly tworzą ciekawy duet przeciwieństw na przemian uzupełniając się, bądź też konfrontując.
Sam album SCAC 102: An Introduction For Young And Old Europe to dziewiąty album Slim Cessna's Auto Club, wydany już chwilę temu, bo w 2013 roku. Na album składają się utwory z wcześniejszych płyt, chociaż pięć z nich  (This is How We Do Things in the Country, Mark of Vaccination, 32 Mouths Gone Dry, Cranston and He, Roger Williams) nagrano na nowo. W sumie 15 piosenek i prawie 80 minut dobrej muzyki. Do płyty dołączono także DVD z zapisem koncertu, który odbył się w 2012 roku w klubie Lion's Lair w Denver.
Album, który stanowi niejako przegląd najlepszych utworów grupy zawiera właściwie to wszystko, co tworzy muzykę SCAC. Zatem album otwiera utrzymany w stylu country This Is How We Do Things In The Country. Następnie mamy bluseowy utwór Cold Cold Eyes, a nieco później Children Of The Lord,  w którym country miesza się z gospel, a zaraz po nim swingowy Pine Box. Ciekawym utworem jest także Jesus Christ, który najlepiej można określić jako walczyk gospel z elementami jodłowania. Na uwagę zasługuje także That Fierce Cow Is Common-Sense In A Country Dress, utwór oscylujący pomiędzy country, a szybkim cyrkowym umcy-umcy w metrum 2/4, przerywany melorecytacjami obu wokalistów i dopełniany chórkami zespołu. Mi osobiście przypadł do gustu również utwór Three Bloodhounds, Two Shepherds, One Fila Brasilia,  żwawa ballada country, z której pochodzi początkowy cytat.
 
SCAC 102: An Introduction For Young And Old Europe to album, który nie przypadnie pewnie wszystkim do gustu. Nie ma tu elektroniki, syntezatorów ani charczących wokalistów. Nawet w nurcie alternative country Goddamn Gallows wydają mi się bardziej mroczni, Legendary Shack Shakers bardziej punkowi, a sam Jay Munly w swoich pobocznych projektach wypada bardziej onirycznie czy mistycznie. Niemniej An Introduction For Young And Old Europe jest dokładnie tym, czym mieni się być – doskonałym i przeglądowym wprowadzeniem w gatunek southern gothic. Zatem jeżeli jeszcze nie znacie SCAC, a macie ochotę spróbować czegoś nowego i dziwnego – uwolnijcie bestie ze smyczy i poślijcie ogary w las…
 
Tracklista:
01 This Is How We Do Things In The Country
02 Cold Cold Eyes
03 Mark Of Vaccination
04 Jesus Christ
05 Children Of The Lord
06 Pine Box
07 32 Mouths Gone Dry
08 That Fierce Cow Is Common-Sense In A Country Dress
09 Three Bloodhounds, Two Shepherds, One Fila Brasilia
10 Cranston
11 A Smashing Indictment Of Character
12 Hallelujah Anyway
13 Jesus Is In My Body - My Body Has Let Me Down
14 Magalina Hagalina Boom Boom
15 He, Roger Williams
Autor:
Tłumacz: pcod
Data dodania: 2015-12-25 / Recenzje muzyki
Najnowsze komentarze: