AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
The Essence
Dyskografia:

Podobni wykonawcy:

The Essence
Hans Diener, Mark Tan i George Tan

The Essence
Mark Tan, Hans Diener i George Tan

Kraj:
Holandia / The Netherlands

Data powstania:
1984

Gatunek muzyczny:
80s, new wave, post-punk

WWW:
http://ghstan.wix.com/the-essence
https://www.facebook.com/the.essence.faceboo/timeline

Skład zespołu:

Hans Diener - śpiew, gitara
Mark Tan – klawisze, gitara basowa
George Tan – perkusja

Biografia:

Grupę The Essence tworzą:  Hans – śpiew i gitara, Mark – klawisze i gitara basowa, oraz George – perkusja. Pochodząca z Rotterdamu w Holandii kapela gra muzykę z nurtu rocka alternatywnego i gotyckiego. Ich unikalne brzmienie przemieszcza się od czystej, potężnej mocy po marzycielskie ballady. Czasem są to reminiscencje starego The Cure innym razem będzie to nawiązanie do postmodernistycznego Pink Floyd.

Ich występy na żywo są pełne pasji, energii i znakomitej zabawy. The Essence powstał w 1984 roku. Po roku grania koncertów muzycy podpisali umowę z wytwórnią „Midnight Music”, co zaowocowało wydaniem w 1986 roku debiutanckiego albumu „Purity” poprzedzonego singlem „Endless Lakes”. Wydawnictwa spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem, szczególnie w Holandii i Niemczech. Szczególną popularność w stacjach radiowych oraz wśród Dj zdobył utwór „The Cat” wydany po raz drugi po remixie na vinylu 12``. Rok 1987 to album „A Monument of Trust” oraz singiel „A Mirage” który znalazł się na liście TOP 10 w Hiszpanii. W tym czasie The Essence odbył europejską trasę budując mocna pozycję na rynkach muzycznych, szczególnie we Francji, Niemczech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Popularność zespołu wzrosła jeszcze po wydaniu w 1998 roku albumu „Ecstasy”. Klipy wideo do singli „Only For You” z 1989 oraz „Like Christ” z 1990 można było regularnie oglądać w MTV. Październik 1991 przyniósł czwarty, wydany na CD album. „Nothing Lasts Forever”, utrzymane w mrocznej tonacji wydawnictwo uzyskało dużą popularność na całym świecie, w tym w Japonii i USA.

W latach 1993 oraz 1995 The Essence zaliczyło występy na festiwalu Wave GothicTreffen w Lipsku. W roku 1994 ukazała się płyta „Best of..” pod nazwą „Dancing In The Rain” z dodatkiem „A Mirage '94 - The Mixes”.  Wydany rok później w wersji cover „A Mirage” ponownie stał się hitem w Hiszpanii.

W roku 1996 ukazał się piąty album „”Glow” wydany przez CNR International Records. Płyta spotkała się bardzo dobrym przyjęciem krytyków udowadniając potencjał międzynarodowego składu zespołu.

Kolejna trasa The Essence to częste występy w Hiszpanii, Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii. W tym czasie muzycy rozpoczęli indywidulane projekty oraz występy w innych zespołach. Współpraca z DJ-ami z całego świata zaowocowała nadaniem nowego charakteru wielu utworom zespołu, np. remix „Only for You” z 2005 przygotowany przez DJ Giancarlo Carone.  Po długiej przerwie zespół wykonuje okazjonalne trasy koncertowe. W roku 2006 skład zespołu ograniczył się do trzech osób.
The Essence dysponuje materiałem pozwalającym na wydanie kolejnego albumu.