AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Black Glass
Dyskografia:

Podobni wykonawcy:

Black Glass
Black Glass
Kraj:
Polska / Poland

Data powstania:
1999

Gatunek muzyczny:
trip-hop

WWW:
http://www.blackglass.pl
http://www.myspace.com/blackglasspoland

Skład zespołu:

Mirroman - muzyka, wokale, teksty
Idden - wokale, teksty, skrzypce elektryczne
Lolitha - wokale, teksty

Biografia:

Black Glass to projekt muzyczny zainicjowany w 1999 roku przez Mirrormana, niezależnego polskiego muzyka i fotografa.
Twórczość zespołu to fuzja różnych gatunków – od klasycznego trip-hop i muzyki elektronicznej po dark ambient. W pierwszym składzie Black Glass, który nagrał debiutancką płytę „Inside“ (2000) oprócz Mirrormana, autora wszystkich kompozycji, pojawiła się polska wokalistka Lolitha, występująca wcześniej w solowych projektach oraz kooperacjach z przedstawicielami polskiej sceny hip-hopowej m.in. Fokusem.

Brzmienie Black Glass to wypadkowa wielu czynników, począwszy od analogowych, starych instrumentów klawiszowych po sposób nagrywania i masteringu.
 
Mirrorman świadomie żongluje ‚niedozwolonymi‘ technikami, uciekając się często do rozwiązań ekstremalnych, np. nagrywanie przez częściowo uszkodzone mikrofony, okablowanie czy też stare, szumiące miksery reporterskie

Jaką historię przekazuje Black Glass? Od początku istnienia działalność projektu spowita była gęstą aurą tajemniczości. Mirrorman, stroniący od medialnego szumu, świadomie nie promował wydawnictw projektu. Informacja o zespole rozchodziła się głównie kanałem internetowym, zespół zdobywał coraz większą grupę słuchaczy, jednkaże pełne wersje albumów Black Glass wciąż pozostawały nieosiągalne dla zainteresowanych.

W 2002 roku Black Glass nagrał drugi album, „Sapphiro Crimes“. Materiał ten przyniósł jedną zasadniczą zmianę – miejsce Lolithy zastąpiła Idden, autorka wszystkich wokali i tekstów na płycie.

Dwa lata później ukazał się trzeci materiał studyjny projektu. Płyta zatytułowana „Mirranda“ była kolejnym krokiem w głąb krainy dźwięków tętniących niepokojącą energią

Po trzyletniej przerwie w roku 2007 niespodziewanie dla wszystkich Mirrorman podał do wiadomości, iż zespół zarejestrował mini album „Morphine“, który udostępni za darmo na swojej oficjalnej stronie www.blackglass.pl

Nowy materiał zespołu ukazał jego kolejne oblicze. Wyciszone i przepełnione melancholią kompozycje, które zdominowały „Morphine“ były dla wielu zaskoczeniem.

Po 11 latach działalności Black Glass wydaje debiutancką płytę ‘’Holy Rain’’, która jest zarazem ostatnim albumem grupy. Nieczęsto spotykana na polskim rynku fonograficznym jest także sytuacja kiedy wykonawca debiutuje...podwójnym albumem.

Wyjątkowość najnowszego wydawnictwa grupy ma także inne aspekty: pierwszy raz w historii Black Glass na jednej płycie spotkały się obie wokalistki – Idden i Lolitha a Mirrorman zdecydował się na współpracę z artystami nie będącymi członkami projektu. Stąd na pierwszej części „Holy Rain“ zespół występuje w swoim oryginalnym składzie podczas gdy na drugiej w większości utworów usłyszymy zaproszonych gości: Glaca - wokalista Sweet Noise, She.xist - amerykańska wokalistka trip-hopowa, India Czajkowska – wokalistka, kompozytorka, multiinstrumentalistka, Tim Kruskamp – lider i gitarzysta amerykańskiej formacji Dead Tree Symphony, Andrea Schroeder – niemiecka wokalistka, Maja Chmurkowska – wokalistka grupy Zerova oraz DJ Kostek – legendarny dj i producent hip-hopowy.