AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Krepulec - New radical


Czytano: 5051 razy

85%


Galerie:

Krępulec powstał ze zderzenia twórców dark ambientu i noise'u -Wojciecha Zięby (projekt Infamis oraz wydawnictwo Beast Of Prey) oraz Grzegorza Siedleckiego (odpowiedzialnego za projekt Totenhaus).
Płyta New Radical stanowi kontynuację dotychczasowego dorobku Krępulca, podkreśla tym samym ich ideały narodowościowe i ukazuje własny, charakterystyczny styl. Warto zanotować brak wokali- jedyne co zostało wykorzystane to sample. Bitewne dźwięki nie zawierają jednak tradycyjnych przemówień pana Adolfa czy przyśpiewek jasnowłosych żołnierzy - historia została ukazana poprzez pryzmat polskich pieśni wojennych i partyzanckich z I i II wojny światowej.
Oczami żołnierzy spoglądamy na czasy wojny. Rozbrzmiewają echa gitar i harmonii, których melodie krzepiły morale koczujących pod lasem kompanów. Jednoczenie jednak drzemią w nich pokłady niepokoju - sen okazuje się być zarówno miłym wspomnieniem marszu w słońcu, jak i prorokującym ponure lata socjalizmu.
Po wstępie na trąbce w utworze Salute zaskakują nas dźwięki gitary i syntezatorów. Obecność akordeonu nasuwa skojarzenie z francuskim Dernière Volonté.
Spokojny początek - wolny rytm, syntezatory i organy w Europie burzy na chwile wejście mrocznych dźwięków syntezatorów.
Kongres jedności jest czymś w rodzaju polki zainspirowanej neofolkiem, zagrany na akordeon, syntezatory oraz instrumenty perkusyjne. Myśl o przyszłości również podąża tą ścieżką, co poprzedn i- chociaż jego struktura robi się coraz bardziej interesująca w miarę jak utwór się rozwija. Staje się mniej retrospektywny a bardziej emocjonalny.
Ruch ludowy przynosi również kolejny wariant "neopolki" dodając jednak pewne wariacje w rytmice. Tango okazuje się być, faktycznie tangiem (zaskoczeni?:) odtwarzanym na starym gramofonie, gdzie dźwięk niesie się echem z przeszłości.
Poznań natomiast jest najbardziej niepokojącym utworem, gdzie dominuje industrialny charakter.

Podsumowując, mamy przed sobą ciekawe zestawienie wątków matrial industrial z elementami neofolku. Nawet jeśli melodie sprawiają wrażenie powtarzających się, rytm i syntezatory hipnotyzują. Jest to zatem bardzo ciekawa produkcja na naszym rynku.

Tracklista:

01 Salute
02 Socjalizm
03 Kongres Jedności
04 Poznań
05 Tango
06 Myśl O Przyszłości
07 Nieracjonalny Styl
08 Europa
09 Salute II
10 Ruch Ludowy
11 Pogrzeb W PRLu
Autor:
Tłumacz: murd
Data dodania: 2011-06-15 / Recenzje muzyki


Inne artykuły:




Najnowsze komentarze: