AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
XII


Czytano: 4147 razy


Galerie:

Ostatnie tematy na forum:

XII - Twelve to brytyjski zespół pochodzący ze Stevenage założony we wrześniu 2009 przez Johna Cartera, muzyka znanego do tej pory ze swojej gry na basie w Fields of the Nephilim, współpracy z Carlem McCoyem nad albumem "Mourning Sun" oraz trasy koncertowej Coromonies 2008, gdy formacja FotN odwiedziła wiele miast i festiwali europejskich w tym Warszawę. Po tej pamiętnej trasie, ścieżki muzyków się rozeszły, a John Carter postanowił zainwestować całą swoją energię w nowy projekt pod enigmatyczną nazwą "XII", dający mu możliwość realizacji oryginalnej wizji muzycznej oraz wokalnej.
W skład XII wchodzą doświadczeni brytyjscy muzycy: John Carter - wokal, gitara basowa, Shaun 'Ripper' Dunne - gitarzysta o rockowych korzeniach nie unikający cięższych metalowych brzmień, Dave Turner - gitarzysta znany z gry w gotycko rockowym zespole Killing Miranda oraz perkusista Alex Martin zaangażowany w londyńską scenę metalową i alternatywną. Jak muzycy sami przyznają proces twórczy wymaga czasu i pełnego zrozumienia dla inspiracji, które XII czerpie z takich źródeł jak dramatyzm, lęk i odraza, smutek oraz głębokie pokłady ludzkiej psyche.
Utwory są odzwierciedleniem złożoności i wielowymiarowości ludzkiej natury, gdzie przy cięższych brzmieniach gitar nie unikają melancholii i miejscami romantycznego odczuwania rzeczywistości. Wyjątek stanowi utwór "The Rope" - to opowieść o nadciągającym i nieuniknionym nieszczęściu (eng:foreboding).
Proces tworzenia debiutanckiego albumu XII rozpoczął się w 2009 roku, a jego wydanie spodziewane jest w najbliższym czasie.
W pierwszej kolejności muzycy XII postanowili zdobyć reputację w pełni uformowanego zespołu prezentującego swoją muzykę w kontakcie z publicznością, debiutancki występ, w którym miałam przyjemność uczestniczyć odbył się 28.05.2011 w Slimelight Club w Londynie.
Publiczność miała okazję po raz pierwszy od 2008 roku zobaczyć Johna Cartera w roli nie tylko sprawnego basisty, ale również charyzmatycznego wokalisty i frontmana formacji XII.
Podczas koncertu XII zaprezentował 45 minutowy set, rozpoczynający się klimatycznym intro i składający się z utworów:

1. Rise of the Black Legion
2. Before
3. The Rope
4. Pure
5. The Ever Unfolding
6. Solitary Sanity
7. Dream Colour Blood


Część z tych utworów znana jest sympatykom zespołu z wcześniejszych wersji demo, natomiast "Before", "Pure", "The Ever Unfolding" oraz "Solitary Sanity" zostały wykonane premierowo. W porównaniu do wczesnych demówek podczas wykonania live muzyka XII nabrała głębi, intensywności i mrocznego ciężaru,przy czym słuchacz jest zaskakiwany dynamiką występu z zmianami nastroju prezentowanej muzyki. Artystyczna wizja zespołu jest wciągająca,oryginalna i autorska.
Moją szczególną uwagę zwrócił utwór "The Ever Unfolding", który ma szansę stać się utworem tytułowym debiutanckiego albumu formacji.
Kompozycja Carter/Dunne ma w sobie coś hipnotycznego, przy ciężkich brzmieniach gitar i ostrym miejscami brutalnym wokalu powoduje uczucie transowego przeniesienia słuchacza w inne miejsce i inną rzeczywistość,by zmienić się w kolejnej nucie w bardziej stonowany utwór gdzie XII zaprasza do wzięcia udziału w ich niezwykłej podróży.
Na mnie na pewno mogą liczyć, kolejny potwierdzony występ jest planowany na festieal Gotham XII (03.12.2011 Londyn).
Mam nadzieję że debiutancki album wkrótce się ukarze, gdyż londyński występ tylko zaostrzył mój apetyt na pełną studyjną produkcję.
Autor:
Tłumacz: ShinePoisonIvy
Data dodania: 2011-06-08 / Relacje


Inne artykuły:
Najnowsze komentarze: