AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Wywiad z Żaną Siaczyńską (Moonlight)


Czytano: 10011 razy


Wykonawca:

Galerie:

Katalog płyt:

Wywiad z Żaną Siaczynską, organizatorką trasy Bomb Your Ears tour 2005.

Dobermann: Witam, może na początek standardowe pytanie skąd wziął się pomysł na całe przedsięwzięcie oraz dlaczego zostały wybrane takie a nie inne zespoły?

-Żana Siaczyńska: Z założenia miała to być trasa, która zaprezentuje energię i moc uśpioną w dźwiękach muzyki Moonlight i Dive3d. Przy okazji jest to ważne wydarzenie muzyczne na kulturalnej mapie Polski - w końcu nie co dzień zdarza się oglądać zespoły o tej renomie na jednej scenie. Nie omieszkam tutaj również wspomnieć o tym, że w obu głównych zespołach trasy, jak i również w niektórych supportach, stanowisko wokalisty należy do kobiety - chcieliśmy pokazać, że kobiety również mogą być silne, niezależne i wiedzieć, czego chcą. A słuchając Moonlight czy Dive3d chyba nie mamy co do tego żadnych wątpliwości (śmiech). Inną sprawą jest to, że oba te zespoły starają się zmienić swój wizerunek w oczach ludzi, wydostać się z szufladki, w którą ktoś dawno temu je wepchnął. O Moonlight nadal pokutuje przekonanie, że są zespołem gotyckim, podczas gdy od ponad 4 lat nie mają już z gotykiem prawie nic wspólnego. Z Dive3d sprawa ma się podobnie - numetalowa etykietka nijak ma się do muzyki zespołu. Co śmieszniejsze, kiedyś ktoś nawet próbował zaliczyć ich do gotyku - wiecie, dziewczyna na wokalu, to srrru ich do szuflady wraz z Nightwishem czy Evanesence. A co do zespołów priorytetem było dobranie zespołów poruszających się we w miarę podobnej stylistyce. Chcieliśmy, żeby uczestnicy koncertów bawili się równie dobrze na występie każdego z zespołów. Dlatego też wybraliśmy kapele z doświadczeniem scenicznym, które potrafią porwać ludzi. Tutaj również zaważyła wspomniana energia. Wszystkie zespoły, które będzie można zobaczyć na BYE Tour 2005 poruszają się w stylistyce rockowej i mają coś do powiedzenia. W Moonlight i Dive3d śpiewają wokalistki, które są silne, energiczne i dokładnie wiedzą, co chcą przekazać ludziom właśnie o takie zespoły nam chodziło. Grupy o silnej osobowości i głębszym przekazie.

D: Na jakie trudności natrafiliście podczas organizacji jeśli były takowe?

-Ż.S.: Przy każdym dużym przedsięwzięciu napotyka się na jakieś przeciwności losu, w naszym przypadku również tak było. Jednakże, uporaliśmy się dosyć szybko z napotkanymi przeszkodami, czego wynikiem jest trasa BombYourEars. Powiem szczerze, że wole nie wracać do tego (śmiech) jesteśmy na 3 tygodnie przed rozpoczęciem trasy i skupmy się na tym, co przed nami - a nie za nami.

D: Czy uważacie, że scena mocnego brzmienia sie rozwija i daje szanse do popisu dla wykonawców?

-Ż.S.: Nasz rynek muzyczny nie jest jeszcze tak rozwinięty jak zachodni (a to on wyznacza nam trendy), aczkolwiek można zaobserwować powrót muzyki rockowej na salony, co przekłada się na otwieranie nowych furtek dla promocji młodych bandów. Uważam, że dopóki będziemy wzorować się na zachodzie i promować ich styl życia, grania, to nie mamy szans na wypłynięcie - powiem tak, powoli trzeba zmieniać mentalność ludzką, myślenie że to co zachodnie jest lepsze niż nasze rodzime, ponieważ wtedy pozostaje nam obserwacja a przede wszystkim umiejętne wykorzystywanie każdej możliwości promocji , którą ześle nam los.

D: Słyszałem, że Moonlight wydaje niedługo swój nowy album, czy ta trasa będzie również trasą promocyjną nowego wydawnictwa?

-Ż.S.: Naturalnie listopadowa trasa BombYourEars tour 2005 - jest również trasą promocyjną nowego albumu Moonlight: "down Words", który będzie miał swoją premierę 31 października na kilka dni przed rozpoczęciem koncertów.

D: Czy organizacja takich koncertów i festiwali ma w Polsce szanse zarobku?

-Ż.S.: Naturalną sprawą jest to, że wykonując jakąś pracę - chcesz uzyskać przychody …(śmiech)

D: Skoro nasz rynek "mocnych brzmień" nie jest za dobrze rozwinięty, a jak wiadomo każdy liczy na jakiś zarobek z przedsięwzięcia, to jak udaje się znaleźć ten złoty środek, ten lep na fanów, aby jednak skusili się i przyszli na koncert? A może koncert jest organizowany z myślą o szerszej grupie odbiorców, a nie tylko o fanach?

-Ż.S.: Nie ma uniwersalnego środka w każdym takim przedsięwzięciu szuka się indywidualnych rozwiązań, najlepszych dla danego projektu.

D: Czy można uważać BombYourEars za zapowiedź kolejnych tego typu tras lub może czegoś większego np. festiwalu?

-Ż.S.: Tak, mamy w planach kontynuacje tego przedsięwzięcia. Jednak konkretne decyzje podejmiemy już po zakończeniu B.Y.E tour 2005. Na pewno w przyszłym roku chcielibyśmy zorganizować duży fest czy koncert z okazji 15-lecia zespołu Moonlight. Teraz jednak skupiamy się głownie na tej trasie aby była jak najlepsza.

D: Jak waszym zdaniem powinien wyglądać najlepszy festiwal czy koncert? Czy swój uważacie za ten ideał?

-Ż.S.: Zacznę od kwestii technicznych - na pewno nagłośnienie to podstawa dobrego koncertu - sprawna obsługa techniczna sceny - (akustyk), odpowiednia ochrona, ciekawy dobór wykonawców. To są kwestie ważne dla słuchacza. Niestety ostatnimi czasy można mieć zastrzeżenia, co do tych kwestii na dużych festiwalach w naszym kraju, wyjątkiem jest PrzystanekWoodstock. Jeżeli chodzi o nasze koncerty, ocenę pozostawmy słuchaczom.

D: Dobra to teraz odwrócimy kota ogonem. Mianowicie jaki był najlepszy koncert lub festiwal na jakim byliście jako widzowie? Co sprawiło że zasłużył na miano najlepszego?

-Ż.S.: Dla mnie zdecydowanie najlepszym koncertem był Rammstein w Spodku - niesamowite przedstawienie, energia, koncert idealny pod każdym względem (organizacyjnym jak widowiskowym). Z ostatnich koncertów podobał mi się też Soulfly - ale to już bardziej emocjonalnie - fajna sztuka.

D: W takim razie na koniec kilka słów dla naszych czytelników...

-Ż.S.: Jeżeli kochacie dźwięki naładowane pozytywną energią i macie odwagę stawić czoła BombYourEars Tour 2005 - zapraszamy. Szczegółowe informacje o koncertach możecie znaleźć na stronie internetowej trasy - http://bye.iplay.pl

D: Dziękuję za rozmowę i do zobaczenia na koncercie w Poznaniu :)

-Ż.S.: Ja również pozdrawiam :)

www.moonlight-band.art.pl
www.myspace.com/moonlightpoland
www.myspace.com/livesphotographer

Autor:
Tłumacz: Dobermann
Data dodania: 2005-10-26 / Wywiady


Inne artykuły:
Najnowsze komentarze: