AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
IAMX - The Alternative


Czytano: 6615 razy

95%


Wykonawca:

Galerie:

Katalog płyt:
Ostatnie tematy na forum:

Był sobie kiedyś w Reading zespół Sneaker Pimps. Kwartet muzyków właśnie pracował nad czwartym albumem, kiedy nagle frontman i wokalista grupy w jednej osobie, zapragnął rozwodu z macierzystą formacją. Chris Corner już rok później wydał debiutancki album swego solowego projektu IAMX – „Kiss And Swallow” (2004). Corner okazał się płodnym artystą i za dwa lata wydał na świat następne osobliwe dziecko - „The Alternative”.

I drugie wcale nie oznacza, że gorsze. Album „The Alternative” zdumiewa różnorodnością stylistyczną kompozycji, urzeka świeżością i mrocznymi, podsyconymi erotyzmem tekstami. Chris Corner mógłby dawać lekcje z użytkowania syntezatora i gitary niemal wszystkim współczesnym zespołom, które twierdzą, że rewolucjonizują muzykę swoim rockowym graniem, przywracając jej świeżość, a także tym, które są w rzeczywistości upudrowanym zręcznie produktem marketingowym.

A Corner nagrywa płytę rzeczywiście Alternatywną. Rewolucyjną. Odkrywającą na nowo syntezator dla muzyki, bynajmniej nie popowej (czyżby dobra szkoła Depeche Mode?). Dodaje do tego swój zadziorny wokal, często prowadzony w charakterystyczny, paranoiczny sposób... I okrasza schizofrenicznymi, emocjonalnie rozchwianymi tekstami z podwójnym dnem... czasem przypominającymi perwersyjne muzyczne liryki z lat 80. Album promował utwór „President” – może niezbyt szczęśliwy wybór, ale za to zaraz po nim na drugi singiel trafił „Spit It Out” – jedna z lepszych kompozycji na płycie. Więcej nostalgii i schizofrenii prezentował utwór „S.H.E.”. Świetne, zadziorne electro? – chorobliwie mroczne „Nightlife” na życzenie. A utwór „After Every Party I Die” – mógłby zaśpiewać każdy DJ.

Chris Corner udowadnia, że można nagrać ambitną i melodyjną, acz alternatywną płytę w najlepszym tego słowa znaczeniu. I jeszcze na dodatek nowatorską. Okraszoną świetnymi tekstami, a na koncertach pięknymi (lekko gotyckimi) kobietami-muzykami u swego boku. Rytmiczne dźwięki pianino spajają niczym klamra ten znakomity świeżo rockowy i pioniersko alternatywny album.

IAMX to jednak nie tylko Chris Corner. Widać to zwłaszcza na koncertach. IAMX na scenie to sekstet, tworzący niezapomniany show dźwięków i efektów świetlnych. Doprawdy Sue Denim i Dee Plume z Robots in Disguise prezentują się na scenie okazale. Wspomagają je James Cook z Nemo oraz Noel Fielding i Julian Barratt z The Mighty Boosh.


Tracklista:

1. President
2. The Alternative
3. Nightlife
4. Lulled by Numbers
5. Song of Imaginary Beings
6. The Negative Sex
7. Bring Me Back a Dog
8. S.H.E.
9. Spit It Out
10. After Every Party I Die
11. This Will Make You Love Again
Autor:
Tłumacz: apeiron
Data dodania: 2008-03-19 / Recenzje muzyki


Inne artykuły:
Najnowsze komentarze: