AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Seabound
Dyskografia:

Ostatnie tematy na forum:

Zobacz zdjęcia:

Podobni wykonawcy:

Seabound
Seabound

Seabound
Seabound na Amphi Festival 2012

Kraj:
Niemcy / Germany

Data powstania:
1995

Gatunek muzyczny:
ebm, electronic, futurepop, synthpop

WWW:
http://www.seabound.de
http://www.myspace.com/seabound

Skład zespołu:

Martin Vorbrodt - muzyka
Frank M. Spinath - teksty, wokal

Daniel Wehmeier
- live perkusja


Biografia:

Synth/futurepopowy duet z Niemiec. Ich teksty są w języku angielskim i większość z nich eksploruje ludzką psychikę i sposób w jaki wydarzenia dnia codziennego mają na nią wpływ. Stąd m.in. slogan zespołu: „Seabound. Journey into your mind”.
Ich muzyka jest osobista i szczera, lecz zmiksowana z dużą fantazją, z chęcią zabierająca słuchacza w niezwykłą emocjonalną podróż.
Projekt Seabound powstał w 1995 roku, kiedy Frank M. Spinath i Martin Vorbrodt zostali przedstawieni sobie przez wspólnego przyjaciela. Bardzo różnili się muzycznie, tak iż nie byli pewni co do tego, czy współpraca między nimi będzie w ogóle możliwa. Pomimo niepewności postanowili popracować nad paroma kawałkami demo, by tylko zobaczyć czy potrafią razem stworzyć coś unikalnego. Jak się okazało, zderzenie różnych światów pod względem osobistym i muzycznym jest owocnym źródłem muzyki elektronicznej, pełnej sprzeczności.
Po nagraniu pierwszej płyty demo, którą wysłali do kilku wytwórni w tym Dependent, wybrali nazwę Seabound. Zdecydowali się na tę nazwę z uwagi na zamiłowanie Spinath’a do oceanu oraz na fakt iż Vorbrodt urodził się na wybrzeżu. Nazwa nawiązuje do statku opuszczającego bezpieczną zatokę udając się w nieznane i czasami zdradzieckie morza, metafora życia i samego zespołu: „żegluj albo utoń, gładko lub ostro, cel nieznany” (przyp tłum.) (Frank M. Spinath).
Ich debiutnacki album No Sleep Demon został wydany przez Dependent Records w 2001. Czerpiąc wpływy zorientowanych na bit dźwięków Front 242 i Covenant’a, jak i nowo falowych Visage czy Depeche Mode, album okazał się stosunkowo udanym na europejskich scenach EBM i Darkwave. Kawałki takie jak Travelling i Hooked doskonale wpasowały się w klubowe klimaty; ciepły wokal, zimne synthowe partie i porywające wijące się melodie stały się rozpoznawalne dla zespołu.
No Sleep Demon został bardzo dobrze przyjęty w US, tak więc razem z drugim supportującym zespołem Dupont, w 2002 roku wzięli udział w amerykańskiej i niemieckiej trasie Covenant'a Northern Lights Tour.
Nie spieszyli się z nagraniem kolejnego albumu Beyond Flatline. Został on wydany w 2004 roku zawierając ich wszystkie dobrze znane zalety, to jest melodyjną elektroniczną muzykę z wykopem, umiejętnie zaprogramowaną z niezakłóconym wokalem i głębokie refleksyjne teksty z szerokim zakresem osobistych emocji.
Duet podjął w tym czasie udaną trasę koncertową z futurepopową grupą Pride&Fall, trasę uświetniła EPk’a pod tytułem Beyond Flatline Tour 2004, zawierająca remixy kawałków takie jak Watching Over You (Beacon In The Night mix), czy znakomity Floating (feat. Andrew Sega). W tym samym roku debiutancki album duetu No Sleep Demon został ponownie wydany jako No Sleep Demon V2.0 prezentując nowe remiksy piosenek Hooked i Avalost. W tym samym roku ukazała się również EP'ka Poisonous Friend zawierająca remixy utworów z Beyond Flatline oraz dwa ekskluzywne nowe kawałki.
W 2004 do drużyny dołącza Daniel Wehmeier który będzie wspierać zespól w występach na żywo grając na perkusji.
W 2006 został wydany ich trzeci album Double-Crosser. Idąc za cytatem z Metropolis Records: „Prawdopodobnie najbardziej szczery i bolesny album roku, Double-Crosser Seabound’a to gwałtowna psychologiczna burza emocji związana z motywami bycia oszukanym i samo-oszustwa. Wyobraź sobie każdą z emocji, kiedy dowiadujesz się że ktoś kogo kochasz zawodzi Twoje zaufanie. Miłość, gniew, depresja, wina i żal ciągną słuchacza przez najgłębsze zakamarki ludzkiej psychiki, która zaczyna kwestionować poznaną prawdę”. Album osiągnął pierwsze miejsce na liście DAC (Deutche Alternative Charts) i German Electronic Web Charts (GEWC). Album znalazł się również na trzeciej pozycji Hellenic Alternative Charts (HAC) i szóstym miejscu Nordic Alternative Charts (NAC).
Zaraz po powrocie z amerykańskiej trasy, którą odbyli razem z Iris (The Alliance Tour 2008), wydany został album live z zapisem koncertu z Berlina (06.10.2007) Come Forward – Live in Berlin.
W 2009 Seabound wydaje When Black Beats Blue, album zawierający rzadkie i niepublikowane dotąd remixy utworów z lat 2001-2008, zrobione we współpracy m.in. z HECQ, Forma Tadre, Haujobb, Mindless Faith, Die Form.
Na wydanie następnego czwartego albumu Speak in Storms (Dependent Records) oczekuje się w 2012 r.