AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
VNV Nation
Dyskografia:

Ostatnie tematy na forum:

Zobacz zdjęcia:

Podobni wykonawcy:

VNV Nation
VNV Nation na M'era Luna 2016

VNV Nation
VNV Nation na M'era Luna 2016Kraj:
Anglia / England

Data powstania:
1990

Gatunek muzyczny:
ebm, electronic, futurepop, industrial

WWW:
http://www.vnvnation.com
https://web.facebook.com/VNVNation/

Skład zespołu:

Ronan Harris - elektronika, teksty, wokal
Mark Jackson - perkusja

Biografia:

1990 - 93 : VNV Nation powstaje po wyjeździe Ronana Harrisa z rodzinnego Dublina do Londynu. Na początku muzyka projektu opierała się na kolażu brzmienia orkiestry, elektronicznej muzyki dance i fragmentów zainspirowanych ścieżkami dźwiękowymi z filmów. Wynikiem tych fascynacji są dwa limitowane własne wydawnictwa winylowe - "Body Pulse" (maj 1990) i "Strenght of Youth" (listopad 1990). Ronan przeprowadza się do Toronto pod koniec lat 90., gdzie kontynuuje pracę nad swoim projektem.

1994 - 95 : Pod koniec roku 1994 Ronan wraca do Europy, by skończyć pracę nad nowym i przerobionym materiałem. Eksluzywne wersje utworów trafiają na różne samplery, a w lipcu 1995 roku VNV Nation podpisuje umowę z niemieckim wydawnictwem Discordia, wypuszczając pierwszy pełnometrażowy krążek CD - "ADVANCE & FOLLOW". W międzyczasie, do zespołu dołącza Mark Jackson na stanowisku koncertowego perkusisty.

1998 : W styczniu tego roku VNV NATION podpisuje umowę z niemiecką wytwórnią Off-Beat i wypuszcza kolejny album - "Praise the Fallen" (02.06.98), a także "Solitary EP" (14.09.98). VNV Nation ruszają na pierwszą swoją trasę po Niemczech jako headliner, w sierpniu tego samego roku.

1999 - 00 : VNV Nation przechodzą pod opiekę Dependent Records. Pod koniec 1999 roku, na rynku pojawia się album "Empires", pozostając na 1 miejscu listy DAC (Niemieckiej Listy Alternatywnej) przez 7 tygodni, wygrywając nagrodę Album Roku DAC. Album reprezentują dwa single - "Darkangel", który pozostaje na szczycie listy DAC przez 5 tygodni w połowie roku 1999, a także "Standing", który na początku roku 2000 przewodzi liście DAC przez 8 tygodni (czyli maksymalny okres dla singla wg. zasad listy DAC), wygrywając dzięki temu Niemiecką Nagrodę Muzyki Alternatywnej jako najlepszy singel roku 2000, trafiając do archiwów DAC jako jeden z najlepszych singli wszech czasów pospoły z Chemical Brothers. Limitowana edycja singla "Standing" została również opublikowana pod tytułem "Standing / Burning Empires" - zawierała ona alternatywne wersje utworów i remiksy utworów pochodzących z krążka "Empires" w wykonaniu VNV Nation. To jedna z najbardziej pożądanych płyt VNV po dziś dzień.

2001 - 02 : W marcu 2001 roku pierwszy w historii album zostaje ponownie wydany po remasteringu - tym razem jego nazwa brzmi "Advance and Follow v2". W sierpniu tego samego roku na rynek trafia singel "Genesis". Spędza 4 tygodnie na liście German Media Control Charts, osiągając pozycję nr 67, a także trafiając na szczyt listy DAC. W październiku 2001 roku, VNV Nation ruszają na bardzo udaną trasę "Futureperfect" po Europie i Ameryce Północnej. Czteropłytowe wydawnictwo CD "Futureperfect" zostało opublikowane w styczniu 2002, docierając na 25. miejsce listy German Album Charts. Po wydaniu "Beloved", VNV opuszcza szeregi Dependent. W kwietniu 2002 roku zespół rusza na drugą trasę po Stanach Zjednoczonych. Pomimo krótkiego okresu przerwy od poprzedniej wizyty (zaledwie 4-5 miesięcy), trasa ta jest jeszcze bardziej udana niż poprzednia.

2003 : VNV Nation otwiera własne wydawnictwo - "Anachron Sounds" - mające być jedynym wydawcą wszystkich przyszłych materiałów zespołu. Pierwszą płytą spod tego szyldu jest EPka "Honour 2003" wydana w czerwcu.

2004 : Podwójne DVD "Pastperfect" zostaje wydane, trafiając na 3 miejsce listy German Music DVD. VNV Nation rozpoczyna pracę nad swoją piątą płytą - "Matter and Form".

2005 : Po 3-letniej przerwie w odwiedzinach, VNV Nation odwiedza 8 amerykańskich miast wspólnie z pobocznym projektem Front 242 - Coder 23. Wszystkie koncerty są wyprzedane, za wyjątkiem Detroit, które w dniu koncertu nawiedza potężna śnieżyca. "Matter and Form" zostaje wydane w kwietniu. Dociera do siódmego miejsca amerykańskiej listy Billboard Electronic Chart, do 32. miejsca na Billboard Independent Chart, i na szczyt German Alternative Album Chart, a także 38. miejsca na liście German Media Control Album Charts. Zespół zalicza trasę w Europie i Stanach Zjednoczonych w ramach "Formation Tour". Trasa trwa 3 miesiące - zespół gra 60 koncertów, odnosząc absolutny sukces.

2007 : Zespół wydaje kolejną płytę - "Judgement", która jest najmocniejszym i najbardziej nietypowym albumem w historii grupy. Przełamując już dawno bariery pomiędzy elektroniką, industrialem i innymi stylami muzyki alternatywnej na wydawnictwie "Matter and Form", VNV Nation dociera na nowe wyżyny twórczości z nową płytą. Jest ona inspirowana wieloma współczesnymi stylami i gatunkami, tworząc brzmienie będące swoistą kolizją energii, emocji, refleksji, przyszłości i przeszłości, jednocześnie podkreślając wyjątkowość muzyki VNV Nation. 3 tygodnie po ukazaniu się ‘’Judgement’’ 25 kwietnia 2007 roku, Ronan Harris oficjalnie zaprzeczył że pojawiające się plotki na temat tego że ‘’Judgement’’ to ostatni album w karierze VNV Nation są fikcją! Mało tego artysta zapowiedział że ten album to dopiero początek!

2009 : Dwa lata po ''Judgement'' 24 kwietnia w Europie a 12 maja w USA ukazał się Box Set ''Reformation 1''. Kolejny album ''Of Faith, Power and Glory'' którego premiera przewidziana była na koniec kwietnia 2009 ze względu na wcześniejsze wydanie ''Reformation 1'' została przesunięta na czerwiec, tego samego roku.

2010 : Nowy remikserski album VNV Nation ''Crossing The Divide'' miał dostać się w nasze ręce 8 czerwca 2010 roku ale niestety wydanie płyty zostało przesunięte w czasie do terminu który obecnie nie został jeszcze ujawniony. Opóźnieniu ulegną również reedycje (z dużą ilością dodatków) poprzednich albumów VNV Nation, więc pozostaje tylko czekać...