AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Skinny Puppy
Dyskografia:

Zobacz zdjęcia:

Podobni wykonawcy:

Skinny Puppy
Skinny Puppy

Skinny Puppy
Skinny Puppy

Kraj:
Kanada / Canada

Data powstania:
1982

Gatunek muzyczny:
industrial

WWW:
http://www.skinnypuppy.com
https://web.facebook.com/OfficialSkinnyPuppy/

Skład zespołu:

Nivek Ogre
cEvin Key
Dwayne R. Goettel


Byli członkowie:
Wilhelm Schroeder (Bill Leeb)
Mark Walk
Justin Bennett

Biografia:

Pośród pionierów awangardowej sztuki tworzonej przez artystów takich jak Throbbing Gristle, Cabaret Voltaire, czy Suicide, w 1982 w Vancouver powstaje grupa, której miejsce w czołówce awangardy staje się znaczące. Mowa tu o Skinny Puppy.
Początkowo projekt składał się z dwóch osób - cEvin Key (Kevin Crompton) oraz Nivek Ogre (Kevin Ogilvie). Kaseta z debiutanckim materiałem "Back and Forth" została wysłana do lokalnej wytwórni Nettwerk, która postanowiła wydać ich debiutancką płytę „Remission”. Była to pierwsza pozycja w dyskografii zespołu, której lista na dzień dzisiejszy jest bardzo długa.
W 1985 roku do grupy dołączył klawiszowiec Bill Leeb (pseudonim Whilhelm Schroeder), ale później zastąpił go Dwayne Goettel, którego umiejętności miały znaczący wpływ na rozwój estetyki Skinny Puppy, jaka mieści się pomiędzy "złowrogimi", mrocznymi, tanecznymi dźwiękami, po fuzję elektroniki, industrialu oraz gotyckich sekwencji. Późniejsze wydawnictwa takie jak "Mind: The Perpetual Intercourse" (1986), "Cleanse" (1987), "Fold and Manipulate", czy "VIVIsectVI", zdecydowanie zaostrzyły styl kanadyjskiego trio. Zmiana miała też miejsce w tekstach - bezpośrednie teksty na stałe weszły do kanonu zainteresowań zespołu.

Bardziej niż ich rówieśnicy czy nowi pretendenci działający w elektronicznym środowisku, charyzmatyczny frontman/konceptualista Ogre i wcielone bóstwo elektroniki cEvin Key zawsze starali się docierać swoją twórczością do głębszej świadomości odbiorcy. 14-sty album Skinny Puppy - "Handover" dotyka tematów nie tylko finansowych organizacji i rządów które pozwalają sobie ulegać bezmyślnej chciwości, to album który muzycznie, dźwiękowo opisuje polityczną niemoc, która sprawia że ludzie są coraz bardziej zrezygnowani i biernie poddający się zaistniałym sytuacjom.
W swoim typowym stylu Puppy z nowym albumem ciągle idzie do przodu przy jednoczesnym zachowaniu dźwiękowego odkrycia, które to jako cecha charakterystyczna tego projektu obecna jest w ich karierze niezmiennie od 26 lat. Wspomagani przez wieloletnich współpracowników Ken’a ‘HIWATT’ Marshall’a i Walk Mark’a, Ogre i Key wydają album który odzwierciedla dzisiejsze kulturalne zagubienie i niepewność.

Przez prawie trzy dekady swojego istnienia, zespół Skinny Puppy utwierdził swoją pozycję jako przełomowego i innowacyjnego głosu w świecie muzyki elektronicznej. Muzycy są nieustraszeni zarówno jeśli chodzi o eksperymenty muzyczne, jak i wyrażanie własnego stanowiska w bieżących kwestiach naszych czasów, czego dowodem jest wydawnictwo "Weapon". "Weapon" stanowi komentarz w temacie na jaki wskazuje sam tytuł, a dokładniej do równoczesnej gloryfikacji kultury broni, a oprócz tego horroru i zniszczenia, jakie może dana broń szerzyć. Biorąc to pod uwagę, popowe brzmienie otwierającego album "Wornin'", wsparte przez przekonujący kontrapunkt jaki stanowią wokale i teksty, odzwierciedla homogenizację naszych mediów, stosowanych jako instrument śmierci w samym centrum rozrywki.