AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Action Directe
Dyskografia:

Action Directe
Action Directe

Action Directe
zespół Action Directe

Kraj:
Wielka Brytania / United Kingdom

Data powstania:
2000

Gatunek muzyczny:
industrial, rock

WWW:
http://www.actiondirecte.co.uk
https://www.facebook.com/pages/Action-Directe/142387495776275

Skład zespołu:

Joel Heyes - wokal, gitara
Charlotte Winchombe - gitara
Huw Davies - klawisze
Pinka Belle - bas

Biografia:

Action Directe założony w LS6 przez współlokatorów Joela Heyes'a i Phila Hanlon'a, wraz z gitarzystą Paulem Kirov. Wpływy formacji to punk rock, rap, drum&bass i post-rock, wzorcem takich formacji jak The Clash, the Manic Street Preachers, Primal Scream i Public Enemy na czele. Wczesne nagrania zawierają 'The Red Album' (zawierające wczesno punk-rockowe wersje klasycznego A.D 'Home'). Duch maja'68 i przykrego powstania był ulotny, jakkolwiek, po tragicznych nagraniach i występach w Niemczech. Oryginalny skład się rozstał.

2000-2004: lata industrialne
Joel i Phil się przegrupowali i w 2000 roku zaczęli tworzyć bardziej agresywną i politycznie ukierunkowaną muzykę godną 21-go wieku. Debiutancki występ tej formacji w Royal Park Cellars towarzyszył wydaniu przez zespół Ep-ki 'Legitimate Military Targets' w nakładzie 50 kopii komunistycznej wersji coveru, 'Songs From The Revolutionary Era' (zawierał 2-gi klasyk A.D 'The Internationale'). Ta formacja zaczynała świetnie ze swoją kombinacją ciężkich bitów techno, nierównych gitar punkowych i zimnego humanizmu pośród ciężkiej retoryki. Pierwszy album 'Cognitive Dissidents' (2001) został ogłoszony najlepszym demo przez czytelników Meltdown Magazine w zestawieniu z 2001 roku. A.D supportowałi między innymi Chaos Engine i Man(i)Kin. W październiku 2001 roku ponownie zwerbowali Paula Kirov do gry na gitarze, wydając w tym czasie EP-kę 'Bloc Rocking Beats' w 2002 roku byli jednym z zespołów występujących na Whitby Gothic Weekend. W 2003 roku światło dzienne ujrzało wydawnictwo 'Oktober'/'Compatriot Games' singiel AA, jednak trzeba zauważyć, że wtedy właśnie Paul Kirov ponownie opuścił zespół, a w czerwcu 2003 roku, został zastąpiony przez Scotta Preston'a. Ten skład wykorzystał właściwy moment i stworzył drugi album 'Counterculture' w 2004 roku. Uwagę przyciąga fakt, że w tym okresie grupa pojawiła się na festiwalu Infest 2004  w sierpniu

2004-2006: lata punk- industrialne
Nieustający w sprzecznościach jakie niosło podejście zespołu i grane dźwięki pomiędzy gotykiem a elementami punka, Action Directe dokonało powrotu do korzeni nagrywając industrialno-punkową płytę, 'Action Directe' EP, w lutym 2005r, którą poprzedziły występy regionalne w Wielkiej Brytanii. To wydawnictwo, włączając 'Better Dead Than Red' i 'Spirit of ‘89’, zostało niespotykanie dobrze przyjęte i otworzyło drogę dla zespołu przed zupełnie nową publicznością. W tym punkcie Scott zostawił grupę, ale sukces trwał a do składu dołączył John Kind na gitarze do singla 'England'/'State Violence State Control'
który utrzymał poziom wcześniejszych nagrań. Agresja, miejski realizm i ekspansja nowego brzmienia umacniały pozycję zespołu zarówno na scenie punkowej jak i industrialnej na całym świecie. Zostało to dopełnione w momencie, gdy grupa znalazła drugiego gitarzystę Spider'a w 2006 roku, wydając singiel '60 Million Guns' który został powszechnie życzliwie przyjęty. Nowy kwartet zagrał kilka występów i wydał długo oczekiwany trzeci album 'Intervention', któremu towarzyszyła trasa po Wielkiej Brytanii. Było to potwierdzenie, że projekt idzie w kierunku industrialno-punkowym, podczas gdy różnice osobowe sprawiły, że skład niestety rozpadł się pod koniec roku 2006.

2006-2010: rozpad i reformacja
Teraz zredukowany do dwuosobowego składu John Kind i Joel Heyes, zespół zdołał znaleźć Corina Zero (gitary) i DJ-a Dead Guy (syntezatory) na kolejne występy, pozostając budzącym respekt zespołem grającym na żywo. Podczas tych występów pojawili się oni między innymi na Woolstock festival w Leeds w roku 2008. Jednak brak dalszej wizji na przyszłość sprawiła, że grupa ogłosiła koniec działalności w 2008r i wystąpiła po raz ostatni w lipcu tego roku w 1 in 12 Club, Bradford. Jakkolwiek, nędza jest twardym przeciwnikiem i Joel wraz z Johnem postanowili skusić się na powrót z przedwczesnej emerytury aby popracować nad nowym materiałem i występami, wraz z wydaną w kwietniu 2009 roku EP-ką 'Slavs To The Rhythm', która była pierwszym nowym wydawnictwem od 3 lat. Po niej została wydana w internecie jako darmowa składanka CD z najlepszymi kawałkami, 'Under The Pavement, The Beach'.
Czwarty długogrający album Action Directe 'Vanguard' pojawił się w październiku, a towarzyszyły mu świetne występy z nowo powstałym składem który obejmował Charlotte Winchcombe (gitary), Danny Carnage (syntezatory) i AntiAndy (perkusja). Po tym, zarówno John jak i Andy przystąpili do realizacji innych projektów.