AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Castle Party
Relacje z ostatnich edycji festiwalu:

Ostatnie 20 informacji o festiwalu:
Witajcie na festiwalu Castle Party. Jest to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie w Europie Środkowo – Wschodniej. Od 1994 roku przyciąga on największe gwiazdy sceny dark independent.

W 1994 roku, gdy inaugurowano festiwal Castle Party, nikt nie spodziewał się, że kameralny koncert kilku zaprzyjaźnionych zespołów, zorganizowany przez małą grupę entuzjastów dla nieco większej grupy fanów, przekształci się w wydarzenie o randze międzynarodowej, zrzeszające co roku tysiące zwolenników muzyki alternatywnej. Jest to największe tego typu wydarzenie w środkowo wschodniej części kontynentu, na stałe wpisało się w letnią mapę festiwalowej Europy. Co roku na zamek w Bolkowie (pierwsze trzy edycje miały miejsce na o wiele mniejszym zamku w Grodźcu) zjeżdżają nie tylko fani z Polski – niepowtarzalna atmosfera przyciąga również mieszkańców zachodniej Europy, np. z Niemiec, Austrii, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Grecji, a także sporą grupę fanów z Europy Wschodniej, np. z Rosji, Ukrainy, Litwy, Białorusi, Węgier, Słowenii, Estonii, Łotwy, Czech, Słowacji. Częstymi gośćmi są przyjezdni z o wiele bardziej odległych części świata – Stanów Zjednoczonych, Australii, a nawet Japonii czy Kuwejtu! Festiwal stał się miejscem spotkań dla przyjaciół z Polski i całego świata. Dołączają do nich kolejne pokolenia, nierzadko zabierając na ten festiwalowy weekend swoich rodziców. Co więcej, stali bywalcy przyjeżdżają do Bolkowa już z własnymi dziećmi. Castle Party jest wyjątkowym wydarzeniem nie tylko dla fanów, ale też dla lokalnej społeczności. Mieszkańcy Bolkowa doceniają znaczenie festiwalu, który przynosi im duże zyski. Jest świetną promocją zarówno miasta, regionu, jak i całej Polski.

Mamy za sobą już piętnaście edycji festiwalu Castle Party, każda z nich zapewniła fanom niezapomniane wspomnienia, pozwoliła zaistnieć w kraju i za granicą wielu artystom, jak np. Batalion d'Amour, Lorien, Artrosis, God's Bow, Desdemona – wszystkie te zespoły szybki rozwój swoich karier zawdzięczają występom w Bolkowie. Na festiwalu pojawiło się wiele znaczących zespołów sceny independent - Behemoth, Riverside, Sweet Noise, Armia, Brygada Kryzys, Variete, Lech Janerka, Agressiva 69, Hedone, Moonlight, Sirrah, Qiudam, Ankh, One Million Bulgarians, Renata Przemyk, Bończyk & Krzywański, Pati Yang, Made in Poland. Niektóre z nich, jak np. Fading Colours, Closterkeller czy Deathcamp Projekt, uważają Castle Party za najważniejszy koncert całego roku. Nie możemy jednak pominąć dziesiątek zespołów zagranicznych. Scena festiwalu gościła kapele z Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Grecji, Litwy, Rosji, Ukrainy, Włoch, Węgier, Rumunii, Belgii, Holandii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Estonii, Norwegii, Francji a nawet Japonii, Meksyku czy Australii. Castle Party gościło zarówno te miej znane zespoły, jak i gwiazdy światowego formatu, jak Clan of Xymox, New Model Army, The Legendary Pink Dots, Anne Clark, Front Line Assembly, I Am X, Deine Lakaien, Wolfsheim, Project Pitchfork, Mortiis, Die Krupps, De/Vision, VNV Nation, Leaves' Eyes, Diary of Dreams, Electric Universe, Suicide Commando, Funker Vogt, Das Ich, Hocico, Psyche, L'ame Immortelle, The Cruxshadows, The Birthday Massacre.

Castle Party 2008 był festiwalem o 3-dniowej formule, zapewniającym duży wybór występujących artystów, począwszy od obiecujących debiutantów, poprzez stałych gości ze Wschodu, polskie gwiazdy, aż do topowych zachodnich kapel sceny dark independent, takich jak Deine Lakaien, Die Krupps, Anne Clark (feat. Implant), The Cruxshadows, 32crash, Garden of Delight, In Strict Confidence, Persephone. Piątkowa noc, OFF Night, zmieniła coroczną formułę, tym razem oddając scenę grupom z nurtu dark folk - Sieben, The Moon and the Nightspirit. Podczas setu DJ Emmanuelle 5 miał miejsce fire show, fani mogli też zobaczyć projekty electro na żywo. Wyjątkowym występem był koncert formacji Persephone, który odbył się w katolickim kościele w Bolkowie. Było to pierwsze tego typu wydarzenie na festiwalu, natomiast po raz drugi fani mieli okazję bawić się na Industrial Night – klubowa impreza goszcząca kilku DJ’ów i artystów z nurtu experimental electronic/idm/ambient/industrial. Oprócz tego, jak co roku, po koncertach widzowie bawili się na after parties w klubach, na zamku kusiły ich stoiska z płytami i gadżetami, niezastąpionym elementem atmosfery festiwalowej był pokaz odjechanej mody prezentowany przez fanów, a zwłaszcza fanki.

Pamiętajcie, że to Wy – uczestnicy, publika festiwalu, decydujecie o jego sile. Zatem do zobaczenia na zamku w Bolkowie.


Pobierz materiały audio na temat festiwalu:
Zobacz wideoklipy z ostatnich edycji: