AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Atari Teenage Riot
Dyskografia:

Zobacz zdjęcia:

Podobni wykonawcy:

Atari Teenage Riot
Logo - Atari Teenage Riot

Atari Teenage Riot
Atari Teenage Riot

Kraj:
Niemcy / Germany

Data powstania:
1992

Gatunek muzyczny:
digital hardcore, electro, experimental, industrial, noise

WWW:
http://www.atari-teenage-riot.com
https://www.facebook.com/Atari.Teenage.Riot.ACTIVATE/

Skład zespołu:

Alec Empire
Nic Endo
CX KiDTRONiK

Byli członkowie:

Hanin Elias
Carl Crack


Biografia:

Pod koniec lat 90-tych Atari Teenage Riot (ATR) był postrzegany jako część elektronicznego gatunku, ale w rzeczywistości zespół nie miał z nim nic wspólnego. Byli na to zbyt awangardowi, zbyt radykalni w swoich poglądach i wypowiedziach, zwyczajnie zbyt głośni i hałaśliwi aby się w niego wpasować. Pomysł i oryginalna koncepcja ATR należała do Alec’a Empire.

To był unikatowy skład, prawie jak superbohaterowie, Hanin Elias, Nic Endo, Carl Crack i Alec najpierw zaatakowali scenę w niektórych miastach na południu Stanów Zjednoczonych. Mieszanka rasowa, poplątany seksualny image grupy prowokował ludzi jeszcze zanim usłyszeli muzykę Atari Teenage Riot.

Wokalistka Hanin, wykrzykująca o policyjnej przemocy i rewolucji, Nic Endo odpowiadająca za całą elektroniczną maszynerię jaka znajdowała się na scenie, ten zespół za pomocą fal dźwiękowych wprawiał ziemię w drżenie a było to coś co nie mieściło się w dotychczasowych zasadach muzyki techno/rockowej .
W tamtym okresie, zespół tak potężną ścianą dźwięku inspirował młode, chcące robić muzykę feministki i jednocześnie otworzył drzwi do zaistnienia wielu artystkom.

W 1996 roku Beastie Boys połaczyło siły z Alec’iem Empire w Nowym Jorku i wspólnie wynegocjowali kontrakt płytowy pomiędzy Grand Royal i Digital Hardcore Recordings na Amerykę Północną. Album ‘’Burn Berlin Burn’’ - eksplodował.

Rage Against The Machine i Wu-Tang Clan poprosili grupę Atari Teenage Riot by wsparli ich na trasie po Stanach Zjednoczonych, podobnie postąpili Beck, Jon Spencer Blues Explosion i Ministry.
Nawet Moby wybrał ich jako zespół otwierający jego koncerty w Holandii. ATR współpracowali ze Slayer przy nagrywaniu utworu ‘’No Remorse’’ na ścieżce dźwiękowej do filmu - Spawn.

Razem z sukcesem przyszło ciśnienie…

Każdy muzyk ma swój sposób aby sobie z nim poradzić, a ATR byli bardzo skrajnymi ludźmi. Bardzo szybko cienka linia pomiędzy rzeczywistością a paranoją zaczęła zanikać. MC Carl Crack był często opisywany przez media jako czarna wersja Sid’a Vicious’a.
Od swoich najmłodszych lat cierpiał on na ataki psychozy (mózg wyzwala wtedy pewne związki chemiczne co prowadzi do czasowych schizofrenicznych zmian osobowościowych).
Sama muzyka była trudniejsza do wytłumaczenia i opisania niż wydarzenia które jej towarzyszyły.

Kiedy John Peel poprosił ATR aby zagrali w Queen Elizabeth Hall w Londynie w 1999 roku, zespół właśnie wydał swój trzeci najlepszy album ‘’60 Second Wipe Out’’, który był nagrany w Nowym Jorku a masteringiem jego zajął się sam Andy Wallace (który odpowiadał za ‘’Nevermind’’ Nirvana’y, różne albumy Slayer i nie tylko).

Podczas utworu ‘’Revolution Action’’ dzieciaki wdarły się na scenę i sytuacja wymknęła się spod kontroli.
Piosenkarka i aktorka Bjork cytowana przez NME powiedziała że był to najbardziej porywający występ od czasu kiedy zobaczyła Public Enemy. ATR na pożegnanie wydali brutalne ‘’Live At Brixton Academy’’, czysty set dźwiękowych szumów, zarejestrowany podczas supportu Nine Inch Nails, był to popis który irytował i ekscytował w równej mierze.

Kiedy Berliński kwartet grał swoje ostatnie koncerty na Big Day Out Festival na Scenie Głównej w Australii w roku 2000 wszyscy na nich patrzyli: The Red Hot Chili Peppers, Nine Inch Nails, The Clash's Joe Strummer, Foo Fighters, Primal Scream a nawet Crazy Town (!?).
W 2000 roku po ciężkich i intensywnych jak zawsze trasach koncertowych zespół się rozpadł. Muzycy doszli do wniosku, że muszą od siebie odpocząć.

Nagrania Atari Teenage Riot stanowią testament dla lat 1992-2000, kiedy wszystko wydawało się możliwe.

W 2010 roku zespół postanowił się reaktywować z nowym wokalistą MC CX Kidtronik, który zastąpił zmarłego w 2001 roku Carla Cracka. Zespół obiecuje wydać 3 maja pierwszy po długiej przerwie singiel "Activate". Zaplanowana jest już również obszerna trasa koncertowa Atari Teenage Riot, która obejmie także Polskę.