AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Black Nail Cabaret - Darkness is a Friend


Czytano: 409 razy

90%


Dzisiaj, kolejny singiel zespołu Black Nail Cabaret wraz z towarzyszącym mu teledyskiem z albumu "Chrysanthemum ", który ma swoją premierę zaplanowaną na 1 marca 2024 roku, ujrzał światło dzienne. "Darkness is a Friend" wyłania się jako jeden z najbardziej dynamicznych utworów na albumie, doskonale prezentując wokalne umiejętności Emese Árvai-Illés - czasami stonowaną, innym razem dostarczaną z echem siły, a czasem przełamaną przez zaskakujące tony na granicy krzyku.
Sam teledysk to mistrzowskie zestawienie niespodziewanych zwrotów akcji i bogatej symboliki. Zręcznie zestawia światło i ciemność, kontrastując spokojny spacer w ciepłym słońcu ze scenami szalonego tańca w kaplicy, przebijanie się przez gęstwinę zacienionego lasu, a kończąc w szokującej intensywności topienia się w jeziorze. Szczególnie uderzająca jest walka pod wodą - symboliczne odzwierciedlenie, dla mnie, wewnętrznej walki ze smutkiem i desperacją, uwolnienie  się od zabójczego wpływu, jaki smutek może mieć na duszę, zwłaszcza gdy towarzyszy mu poruszające oświadczenie, "Nie boję się smutku".
Jak to widzę - lub czuję, zarówno utwór, jak i jego symbolika, ukazują narrację zmagania się z melancholią, uznając jej obecność i przyjmując ją jako nieodłączny aspekt istnienia. Fraza "Wdychamy ciemność i wydychamy światło" osobiście rezonuje jako dowód naszej zdolności do przekształcania przeciwności w osobisty rozwój i odporność - sentyment, który wykracza poza indywidualne zmagania, aby objąć uniwersalne ludzkie doświadczenie konfrontacji z grą światła i ciemności, dobrego i złego, oraz nieuchronności smutku.
Emocjonalna głębia i złożoność kompozycji, w połączeniu z jej sugestywną symboliką, czynią utwór prawdziwie wyjątkowym. Muzycznie, przemierza on przez eksperymenty wokalne, które wprowadzają wokal Emese na granice jego możliwości, eksplorując różnorodne warstwy instrumentalne.
Refleksja nad utworem skłoniła mnie do introspekcji nad własnym stosunkiem do żalu i smutku - podróży ku akceptacji, którą jeszcze w pełni nie rozpoczęłam. Poruszające pytania Black Nail Cabaret są niemożliwe do uniknięcia, sprawiając, że "Darkness is a Friend" staje się głęboką i wyjątkową kompozycją - zapraszającą słuchaczy do konfrontacji ze swoimi najgłębszymi emocjami i objęcia piękna, które kryje się w samej ciemności. Niesamowita kompozycja, dziękuję!

Data wydania: 15.02.2024
Label: Dependent Records 

Video: https://www.youtube.com/watch?v=fGtbohvcALs
FB: https://www.facebook.com/bncband
Autor:
Tłumacz: khocico
Data dodania: 2024-02-15 / Recenzje muzyki
Najnowsze komentarze: