AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Golden Apes - Satori


Czytano: 3397 razy

85%


Wykonawca:

Galerie:

Katalog płyt:
Satori w buddyzmie zen oznacza przebudzenie, oświecenie. To wyjątkowa chwila, kiedy wszystko staje się jasne, wskakuje na swoje miejsce w układance i tworzy całość.

Moment w którym Golden Apes wydają właśnie taki singiel, jest znaczący i nawet jeśli nie ma bezpośredniego powiazania do pandemii w samej liryce utworu, rozumienie pewnych rzeczy w kontekście ulotności, nietrwałości wszystkiego, kiedy jeszcze bardziej widzi się kruchość otaczających nas rzeczy, relacji, samego życia w ogóle i szuka głębszego znaczenia tego co się wokół nas wydarza i trudnych doświadczeń wydaje się nieuniknione.

Po dwóch latach ciszy, Golden Apes wydali singiel zapowiadający nowy album i trzeba przyznać, że nowy materiał naprawdę robi wrażenie. Jest to mocny utwór z solidną dawką cudownych gitarowych brzmień – zespół wspierany był przez Denisa Ivanova z Brandeburg i Thomasa Heina.

Utwór zaczyna się delikatnym elektronicznym intro, ale później już uderzają niesamowite gitary - znak rozpoznawczy Golden Apes. Muzycznie jest bardzo dynamicznie, precyzyjnie i energetycznie.

Głęboka linia basu i gitary i intensywny, mroczny wokal, dudniący rytmiczny motyw przewodni i splatające się z nim linie poboczne tworzą zgrabną, bogatą, wpadającą w ucho całość. A jeśli wsłuchać się w tekst, wybrzmiewa tam motyw drogi, oczekiwania, jest tam też nieco o redefiniowaniu zastanych rzeczy i poszukiwaniu, a droga do zrozumienia jest we wszystkim co nas otacza, we wszystkich naszych myślach i tym jak projektujemy z tego wszystkiego nasza własną rzeczywistość.

Utworowi towarzyszy wideo – jak zwykle przy Golden Apes wypełnione symbolami – klucze, zegary, przeszłość, przyszłość, przemijanie, odradzanie i wymowna klamra z jednej strony jak u Whitmana – każde źdźbło trawy przekonuje mnie, że śmierć nie istnieje, a z drugiej namacalne dowody znikania, deterioracji, zastępowalności, przemijania. Chińskie pudełko.

"Satori" robi smaczek, nowy album zapowiada się interesująco.

https://goldenapes.bandcamp.com/track/satori
Autor:
Tłumacz: khocico
Data dodania: 2021-07-16 / Recenzje muzyki


Inne artykuły:
Najnowsze komentarze: