AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Grendel
Dyskografia:

Ostatnie tematy na forum:

Zobacz zdjęcia:

Podobni wykonawcy:

Grendel
VLRK

Grendel
Grendel

Kraj:
Holandia / Netherlands

Data powstania:
1997

Gatunek muzyczny:
dark electro, ebm, Harsh EBM, industrial

WWW:
http://www.grendel-base.com
http://www.myspace.com/grendel

Skład zespołu:

VLRK - Wokale // syntezatory // programowanie // sample
M4RC - Perkusja "na żywo" // programowanie (studio)
S42H - syntezatory

Biografia:

Grendel rozpoczął karierę w 1997 roku pod inna nazwą, z powodu podzielenia zespołu była ona zmieniana aż do bieżącej. Nazwa pochodzi od postaci w starej mitologicznej opowieści zatytułowanej „Beowulf". W tej opowieści bestia, mianowicie Grendel, zwabił ludzi z pobliskiej wioski i zabrał ich na dno bagna, a następnie utopił.

Na początku 2000 roku ukazał się pierwszy promujący album wraz z holenderskim parkietowym hitem „Strangers". W bardzo krótkim czasie płyta była grana w wielu miejscach przez Holandię i na arenie międzynarodowej (w Niemczech, Belgii, Hiszpanii).

W połowie przyszłego roku pierwsze demo CD było wydane i zatytułowane „Inhumane Amusement". To demo wpadło w ucho niemieckiej wytwórni płytowej NoiTekk (Oddział wytwórni płytowej Black Rain), które przekonało wytwórnie do takich rozmiarów, że natychmiast podpisali umowę z Grendel. To demo zostało odświeżone i wydane w połączeniu z nowym materialem w 2000 roku jako debiutancki album zespołu. Wypuszczona płyta na rynek szybko otrzymała nagrodę na wszystkich scenach. 

Zaraz za tym, "End of Ages EP" wydana została w 2002 roku i zdobyła rozgłos dla Grendela na nowym terytorium z takimi hitami jak międzynarodowy "End of Ages", powalający „Catastrophe" i intrygujący „Noisome". EPka była uzupełniona dodatkowo remiksami zrobionymi przez takie zespoły jak Feindflug, Arzt+Pfush i God Module. Z niekonwencjonalnym i oryginalnym używaniem reżyserki, mało znane próbki uwzględniające ostre i powalające EBM struktury tego wydania znowu wywołały świetną reakcje z obu stron zarówno mediów jak i słuchaczy i dało rozgłos Grendel na przyszłość.

W 2003 roku, Grendel nagrali ich drugie pełnometrażowe wydawnictwo, pod tytułem "Prescription : Medicide". Ten album zrobił kolejny krok w świecie Grendela, realizacja jeszcze ostrzejsza, powalająca, taneczne struktury, posępna reżyserka i roztrzęsiona natura. To był wielki przełom dla zespołu, otrzymując wiele wspaniałych recenzji, stając się albumem miesiąca w a.o. Zillo i Orkus plus docierając na wysokie pozycje na światowych listach (włącznie stając się numerem 1 na kilka miesięcy na Holenderskich listach przebojów).

W roku 2005 zespół Grendel wypuścił EPkę „Soilbleed". To wydanie, było kolejnym dużym skokiem naprzód .
2006 rok przyniósł personalne zmiany w składzie zespołu, 4N1T5 z powodów osobistych na polubownych warunkach opuścił zespół, natomiast M4RC (wcześniej Terrorfakt, Manufactura, Caustic) został zatrudniony jako perkusista wspomagający Grendel podczas live występów. Dodatkowo MRK0 (z XP8) zostaje oficjalnie koncertowym klawiszowcem Grendel.

W 2007 Grendel wydał swój trzeci długogrający album ''Harsh Generation''. W listopadzie 2009 roku światło dzienne ujrzała EPka ''Chemicals and Circuitry'' promująca czwarty album Grendel którego premiera to jeszcze rok 2010.

Koniec roku 2009 był również końcem kariery dotychczasowego klawiszowca zespołu MRK0 który na własną prośbę opuścił skład ustępując miejsca swojemu następcy czyli S42H znanemu wcześniej z formacji (Schallfaktor).