AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Placebo
Dyskografia:

Ostatnie tematy na forum:

Zobacz zdjęcia:

Podobni wykonawcy:

Placebo
Placebo

Placebo
Placebo

Kraj:
Wielka Brytania / United Kingdom

Data powstania:
1994

Gatunek muzyczny:
alternative, alternative rock, indie, rock

WWW:
http://placeboworld.co.uk
http://www.myspace.com/placebo

Skład zespołu:

Brian Molko
Stefan Olsdal
Steve Forrest

Live Band:
Bill Lloyd
Fiona Brice
Nick Gavrilovic


Byli członkowie:
Robert Schultzberg
Steve Hewitt


Biografia:

Narodziny zespołu Placebo to rok 1994, kiedy to dwaj koledzy ze szkoły w Luksemburgu Brian Molko i Stefan Olsdal, przypadkowo spotkali się na stacji metra South Kensington w Londynie. Brian zaprosił wtedy Stefana na jeden ze swoich koncertów po którym Olsdal był pod tak dużym wrażeniem wokalu jakim operował Molko że prawie naturalną tego konsekwencją był pomysł i praca obu chłopaków nad wspólnym założeniem nowego muzycznego projektu, pierwotnie nazwanego Ashtray Heart, który jednak szybko zmienił swoją nazwę na Placebo (nazwa leku który nie ma aktywnego farmaceutycznego działania, jednak działa na polepszenie stanu pacjenta, ponieważ zażywająca go osoba sama wmawia sobie uzdrawiającą moc przyjmowanego specyfiku). Po łacinie zaś zwrot Placebo znaczy po prostu ‘ja proszę’.

Początkowo Placebo nie mógł zdecydować się kto na stałe obejmie stanowisko perkusisty więc funkcję tą chwilowo naprzemiennie sprawowało dwóch muzyków Steve Hewitt i Robert Schultzberg. Jednak z tego względu że Hewitt miał dodatkowe zobowiązania (również perkusja) wobec zespołu Londynu Breed, ostatecznie przy podpisaniu pierwszej umowy wydawniczej z Caroline Records oficjalnym perkusistą Placebo został Robert Schultzberg. Nie trwało to jednak długo, już w 1996 roku pozostali członkowie zespołu narzekając na dostosowawcze, muzyczne trudności we współpracy z Robertem poprosili Hewitta aby na stałe zdecydował się zająć jego miejsce.

Single Placebo ‘’Nancy Boy’’ (1996) i ‘’Pure Morning’’ szybko osiągnęły sukces znajdując się przez długi okres czasu w pierwszej dziesiątce najlepszych i najczęściej odtwarzanych utworów na brytyjskich listach przebojów.
Po wydaniu albumu ''Without You I'm Nothing'' (1998), brytyjska prasa muzyczna nie oszczędzała zespołu, i regularnie pisała o charyzmie i pretensjonalności Briana Moloko frontmana grupy Placebo.
Nie był to jednak fakt który przeszkodziłby Placebo w coraz większym zdobywaniu popularności na całym świecie. Album ‘’Black Market Music’’(2000) to ewolucja zespołu i zmiana brzmienia które zaczyna opierać się na prostych gitarowych riffach w stylu amerykańskiego i brytyjskiego rocka lat siedemdziesiątych. Kolejny album ‘’ Sleeping With Ghosts'' (2003) Placebo oprócz wysokiego, nosowego wokalu Molko wnosi do swojego brzmienia jeszcze więcej eksperymentalnych, elementów dance i muzyki elektronicznej, lecz mimo tych zmian tradycyjny dźwięk Placebo częściowo został zachowany.

Do roku 2006 zespół Placebo wydał 6 albumów, 5 EP-ek i 27 singli które sprzedały się w łącznej liczbie ponad 10 milionów egzemplarzy na całym świecie.

Ci międzynarodowo uznani artyści w styczniu 2009 roku potwierdzili że w czerwcu 2009 ukaże się nowy album Placebo ’’BattleFor The Sun’’.

Czas nie stoi w miejscu i nie było to również ostatnie słowo zespołu, który przez niektórych ze względu na swoją skłonność do androgynicznego stroju i makijażu, surowe gitarowe granie i wyzywający styl bycia został nazwany jako współczesna glam wersja Nirvany.