AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Castle Party Festiwal 2013
Wykonawca:

Galerie:

Ostatnie tematy na forum:

Archiwum:

Przed nami wyjątkowa, jubileuszowa edycja festiwalu CASTLE PARTY. Już od 20 lat raczymy Was różnego rodzaju dźwiękami z szeroko pojętego dark independent. Przypomnijmy, że pierwsze trzy edycje odbyły się na zamku Grodziec, a już od 16 lat spotykamy się z Wami na okazałym dziedzińcu Bolkowskiego zamku.
Przez te wszystkie lata, Bolków gościł tak znakomite muzyczne projekty jak Diary of Dreams, The Garden Of Delight, Terminal Choice, Suicide Commando, Blutengel, Deine Lakaien, Clan of Xymox, Agonised By Love, The Last Days of Jesus, Epica, Cruxshadows, Grendel, Wolfsheim, De/Vision, The Birthday Massacre, Diorama, The Legendary Pink Dots, IAMX, Dreadful Shadows, Theatres des Vampires, Faith and the Muse, And One, Kirlian Camera, Project Pitchfork i wielu, wielu innych, zrzeszając wielbicieli niepokojących dźwięków z niemalże całego świata! Już teraz przedstawiamy Wam pełną listę artystów, którzy wystąpią w czasie jubileuszowej, "porcelanowej" edycji Festiwalu.

CASTLE PARTY odbędzie się w dniach 12-14 lipca 2013 roku. W czasie trzech dni koncertów wystąpi aż 21 pierwszoligowych zespołów. Podobnie jak w zeszłym roku, koncerty będą odbywały się na dziedzińcu zamkowym i w kościele ewangelickim, zaś after party w klubie Hacjenda i we wspomnianym kościele. Bilety trafią do sprzedaży wiosną przyszłego roku, a ich ceny podamy już niebawem, więc bądźcie czujni!

Jesteśmy dumni mogąc oznajmić, iż jedną z gwiazd będzie zespół Tilo Wolffa i Anne Nurmi- LACRIMOSA! Ten wyjątkowy duet przyjedzie do nas promować najnowszy, jedenasty w swojej karierze album - Revolution. Jeśli nie jesteście obeznani z twórczością szwajcarskiej grupy, pozostaje nam jedynie zachęcić Was do zapoznania się z obfitą dyskografią formacji, której styl muzyczny jest wypadkową takich gatunków jak dark wave, rock gotycki i metal symfoniczny z elementami muzyki poważnej, tworząc jedyną w swoją rodzaju, liryczną symbiozę. Nazwa zespołu została zaczerpnięta z utworu przedostatniej części sekwencji Mozarta, zatytułowanej Lacrimosa właśnie, które to słowo można przetłumaczyć jako pełną łez, żałosną lub opłakaną. Zwykło się twierdzić, iż albumem Elodia z 1999 roku, Tilo wzniósł się na najwyższe muzyczny szczyty. Wydawnictwo to jest przyrównywane do sztuki teatralnej w trzech aktach, opowiadającej historię nieszczęśliwej miłości. Warto wspomnieć, że ostateczna wersja krążka jest zasługą aż 180 osób. Formacja współpracowała także z londyńską orkiestrą symfoniczną, nagrywając w słynnym Abbey Road Studios. W warstwie tekstowej Lacrimosa porusza takie zagadnienia jak miłość, smutek i tęsknota. Grupa gościła w Polsce aż osiem razy, występując po raz ostatni we wrześniu tego roku na dwóch koncertach- w Warszawie i Krakowie.

Także miłośnicy bardziej elektronicznych brzmień nie mają powodów do narzekań- kolejną niekwestionowaną gwiazdą jest VNV NATION- brytyjska formacja zainicjowana przez Ronana Harrisa i Marka Jacksona, nagrywająca muzykę w stylu futurepop. Twórczość grupy ewoluowała z czasem od trudniejszego w odbiorze EBM w kierunku delikatniejszych i bardziej przystępnych obszarów muzycznych. Skrót VNV oznacza Victory, Not Vengeance (ang. zwycięstwo, nie zemsta). Ronan Harris tłumaczy to jako próbę przekazania idei, że każdy człowiek powinien dążyć do nowych osiągnięć, zamiast skupiać się na żalu i rozczarowaniach. VNV Nation porusza w swoich tekstach kwestie kulturowe, religijne, uczuciowe i polityczne. Często jedynym kluczem do pojęcia warstwy lirycznej VNV Nation jest uświadomienie sobie faktu, iż Ronan Harris jest osobą bardzo uduchowioną, co jednak nie sprawia, że narzuca słuchaczom swój punkt widzenia. Duet nagrał osiem albumów studyjnych, a ostatnim wydawnictwem jest płyta Automatic z 2011 roku.

Na dziedzińcu zamkowym przeniesiemy się na chwilę w pełne magii i czarów czasy Średniowiecza- na scenie rozbrzmiewać będą dudy, szałamaja, lira korbowa, davul, bombarda i wiele innych wymyślnych instrumentów- do Bolkowa zjedzie CORVUS CORAX! Formacja istnieje nieprzerwanie od lat 80 tych, prowadząc żywot ulicznych, wędrownych grajków i przemierzając tereny całych Niemiec Wschodnich. Nazwa pochodzi od kruka, którego członkowie złapali w NRD i musieli pozostawić na granicy. Na wyborze zaważył także fakt, iż ptak ten we wszystkich religiach świata, jest przedstawiany jako bardzo dobre i pełne mądrości stworzenie. Twórczość grupy bazuje na średniowiecznych świeckich pieśniach, zaczerpniętych ze starych pism i podań. Gros zespołów parających się muzyką mediewalną starało się nieudolnie kopiować styl Corvus Corax, a chociaż Niemcy nie są kolebką tego typu muzyki, to w całym państwie nie znajdzie się miejsce, gdzie utwory grupy nie są rozpoznawane. Dyskografia grupy liczy aż 26 pozycji, a ostatni studyjny album to Sverker z 2011 roku.
Corvus Corax to twórcy niepowtarzalnej muzycznej uczty, która łączy nawiedzające średniowieczne melodie z hipnotycznymi tanecznymi rytmami, za każdym razem wprawiając widownię w dziką euforię swoimi występami.
Corvus Corax słynie także ze swoich niezapomnianych koncertów, podczas których mało kto nie daje się porwać ekstatycznej mocy dźwiękowych kompozycji, wykonywanych przez muzyków w wymyślnych, zaprojektowanych przez siebie strojach.

Teraz coś z zupełnie innej beczki- line-up Festiwalu dopełnia odrobina wysmakowanych brzmień, wzbogaconych anielskim śpiewem w wykonaniu ANNEKE VAN GIERSBERGEN. Holenderska artystka znana jest przede wszystkim jako wokalistka The Gathering w latach 1994-2007, z którym to zespołem nagrała osiem znakomicie przyjętych albumów. Aktualnie Anneke występuje ze swoim projektem Aqua De Annique, którego jest inicjatorką. Holenderka ma na swoim koncie także współpracę z takimi grupami jak jak Moonspell, Globus, Arjen Lucassen, Giant Squid, Devin Townsend, Anathema i Within Temptation, Lawn, Farmer Boys, Napalm Death, Ayreon czy Novembers Doom, Ostatnim studyjnym wydawnictwem artystki jest album Everything Is Changing ze stycznia 2012 roku.

Andy LaPlegua najwyraźniej zadomowił się w Bolkowie- w 2012 roku gościł u nas z Combichrist, a już niebawem charyzmatyczny wokalista przyjedzie na Castle Party wraz ze swoim solowym projektem ICON OF COIL! Ta norweska grupa muzyczna została założona w 1997 roku przez Andy’ego, który był wcześniej związany z klubowym projektem Sector 9 (a obecnie z Moonitor i Zombie Girl), macierzystymi projektami Sebastiana Komora. Wraz z wydaniem pierwszego singla zespołu Shallow Nation, do Andy’ego już na pełny etat i na stałe dołączył Sebastian Komor. W roku 2000 podczas występów na żywo, skład Icon Of Coil powiększył się o Christiana Lunda. Nieco później, ale jeszcze tego samego roku, wydany zostaje pierwszy długogrający album zespołu Serenity is the Devil, który w mgnieniu oka stał się numerem jeden w notowaniach Deutsche Alternative Charts. Niedługo po tym wydarzeniu, Lund zostaje trzecim pełnoprawnym członkiem formacji. Muzycznie twórczość projektu można określić jako syntezę EBM, industrialu i futurepopu.

Kolejny zespół będzie zapewne dla wielu z Was sporą niespodzianką- do line-upu wydarzenia dołączył KAT z Romanem Kostrzewskim. Grupa ta jest z pewnością doskonale znana wszystkim miłośnikom starej dobrej szkoły polskiego heavy i trash metalu. Formacja wraz z TSA i Turbo stawiana jest na podium Wielkiej Trójcy Polskiego Metalu. Filarem Kata jest charyzmatyczny Roman Kostrzewski, uznawany za jednego z najbardziej rozpoznawalnych, metalowych wokalistów. Nie sposób pominąć zwłaszcza kontrowersyjnych tekstów jego autorstwa- od początku przewijał się w nich bunt przeciwko Bogu, magia i okultyzm. Warstwę liryczną uzupełniają charakterystyczna barwa głosu i sposób śpiewania. Muzyk otwarcie przyznaje się do fascynacji twórczością Tadeusza Micińskiego i odniesienia do niej wyraźnie widać w kompozycjach Kata. Warto także wspomnieć o pierwszym solowym projekcie Kostrzewskiego- w 1995 roku ukazało się kontrowersyjne wydawnictwo, na którym wokalista recytuje w specyficzny sposób przetłumaczone fragmenty Biblii Satanistycznej Szandora LaVeya. Na dwóch kasetach za podkład muzyczny odpowiadali Jacek Regulski i Piotr Luczyk – etatowi gitarzyści Kata, oraz Józef Skrzek. Pozycja ta wywołała spore poruszenie i wysuwanie w kierunku zespołu oskarżeń o propagowanie treści satanistycznych. Zresztą już znacznie znacznie wcześniej koncerty Kata skutkowały protestami środowisk kościelnych. Kostrzewski odpierał te zarzuty, odcinając się od aktów wandalizmu i podkreślając filozoficzne aspekty satanizmu, zawarte w pozycji LaVeya. Warto wspomnieć, że w 1986 roku zespół wystąpił dwukrotnie w katowickim Spodku przed Metallicą, Running Wild,Helloween i Overkill, co zostało udokumentowane w materiale "38 Minutes Of Life" Ostatnim studyjnym wydawnictwem grupy jest album Biało-Czarna z 2011 roku.

Odchodząc na chwilę od heavymetalowych brzmień, kolejnym specjalnym gościem festiwalu jest ceniona przez fanów klasycznego rocka gotyckiego, formacja XIII STOLETI. Grupa pod wodzą Petera Stepána istnieje od 1991 roku z jedną przerwą, kiedy to zespół został rozwiązany w latach 2004-2008. W 2008 roku Czesi wznowili działalność Na większości wydawnictw, wyłączając Metropolis, przeważa muzyka gitarowa. Charakterystycznymi elementami w ich twórczości jest silny, matowy głos lidera grupy Stepána i wyraźna inspiracja legendarnymi Sisters of Mercy. W warstwie tekstowej mamy typowe, "gotyckie" motywy - kazamaty starych zamczysk i tajemnicze istoty z XIII wieku, wampiry, wilkołaki i czarownice, różokrzyżowcy i demony, a także liczne odwołania do postaci historycznych- Elżbiety Batory, Béli Lugosiego, Andy'ego Warhola, Tomása de Torquemady – wspólnym ogniwem tych osobowości jest ekscentryzm i odrzucenie przez resztę społeczeństwa.
Formacja był główną gwiazdą Castle Party w 2000 roku. Zespół zyskał wielu odbiorców dzięki kultowym audycjom Tomasza Beksińskiego. Grupa wydała dziewięć studyjnych albumów, a ostatni, zatytułowany Dogma, pochodzi z 2009 roku.

Sex, dragi i technologia. Drugim norweskim projektem na Castle Party poza wspomnianym ICON OF COIL, jest ZEROMANCER. Istniejąca od 2000 roku grupa tworzy fuzję industrial rocka i wpływów muzyki elektronicznej. Formacja nagrała pięć studyjnych albumów, a ostatnim jest Death Of Romance z 2010 roku. Wszystko zaczęło się w Los Angeles kiedy to inicjatorzy projektu, łącząc wspólną wizję tworzenia melodyjnej mieszanki industrialnego programmingu i rocka, stworzyli zespół, który już w pierwszym roku swojej działalności został nagrodzony w Niemczech nagrodą GAMA za najlepszy muzyczny debiut roku 2000. Dodatkowo jeszcze tego samego roku, debiutancki album grupy Clone Your Lover, zyskał uznanie zarówno pośród krytyków jak i wśród publiczności. Drugi krążek Eurotrash, był równie ciepło przyjętą co poprzednik przez recenzentów i fanów niespodzianką, zawierającą takie przeboje jak Dr Online i Need You Like A Drug. Ze swoim trzecim CD Zzyzx (tytuł zainspirowany był tajemniczym miejscem na obszarze kalifornijskiej pustyni, tzw. ostatnim miejscem na ziemi) w 2003 roku, Zeromancer podbił Stany Zjednoczone. Intensywność, kreatywność i siła Sinners International z 2009 roku to niezbity dowód na to, że Zeromancer to pierwsza liga wśród industrialno-rockowych formacji. W 2010 roku światło dzienne ujrzał piąty studyjny album grupy, zatytułowany The Death of Romance, który w chwytliwy sposób łączy rockowe brzmienia z melancholią i smutkiem. Wydawnictwo to jest pełne mistrzowskich kombinacji elektronicznych dźwięków z rockowymi partiami gitar, które w połączeniu z pełnym emocji wokalem i wyraźnymi liniami melodycznymi, a także olbrzymią pasją, jeszcze bardziej podkreśla prawdziwe oblicze grupy. Zeromancer to wyjątkowy projekt, który dekadę temu tchnął w skostniałą, europejską scenę alternatywną zupełnie nowe życie!

Na zamkowym dziedzińcu rozbrzmią dźwięki hard elektro w najlepszym wydaniu! Spit I Out, The Ones czy Schadenfreude to tylko niektóre kawałki, które usłyszymy w przyszłym roku. Bowiem gościem festiwalu będzie elektroniczno-industrialny projekt AESTHETIC PERFECTION, zainicjowany przez Daniela Graves’a w 2000 roku. Muzyka grupy to chwytliwe połączenie EBM, aggrotech, electro, dark-electro i industrial z domieszką techno.
Formacja słynie z przesuwania granic hard elektro. "Muzyka opowiada o doświadczeniach, jakie zdobyłem w świecie. Nie interesuje mnie formułowanie politycznych bądź społecznych opinii – muzyka jest jedyną rzeczą, którą robię dobrze, dlatego jest podstawową formą, w jakiej mogę się wyrazić", opowiada Daniel. Podczas gdy współcześnie większość grup nagrywających hard elektro, stara się brzmieć jak kalki muzyczne, Aesthetic Perfection nigdy nie bali się prowokować i podejść do muzyki od zupełnie innej strony, łącząc w jedność nieoczekiwane ekstrema. Ostro jak w seksie, ale w wyjątkowy i szczególny sposób. "Zawsze starałem się tworzyć utwory, które różnią się od pozostałych, ale cechują się jednolitym brzmieniem. Lubię ciężkie dźwięki, ale zawsze byłem także wiernym fanem potężnych melodii. Dlatego moim zamierzeniem było połączenie obydwu tych ekstremów."
Wbrew pozorom nazwa projektu nie ma nic wspólnego z muzyką- jest rodzajem refleksji nad Hollywood, skąd pochodzi Daniel i gdzie założył swój zespół. "W Hollywood, wszystko zmierza w kierunku fałszywej estetycznej perfekcji… wiesz: gwiazdy filmowe, chirurgia plastyczna i ogólnie nieprawdziwi ludzie. Nazwa grupy to odzwierciedla, pomyślałem że jest odpowiednia dla formacji z Tinseltown"- wyjaśnia ze śmiechem Daniel. Ostatnim studyjnym wydawnictwem jest EPka A Nice Place To Destroy z 2012 roku.

Powróćmy na chwilę do bardziej klasycznych gotyckich dźwięków- skład Festiwalu zasiliła formacja THE BEAUTY OF GEMINA. Grupa, której znakiem rozpoznawczym są niepowtarzalne, urzekająco piękne i charakterystyczne melodie, porusza się w stylistyce będącej połączeniem rocka, gitarowego grania i szczypty elektro. Całość to nastrojowa, bardzo energetyczna i przy tym niezmiernie urokliwa mieszanka. Szwajcarzy już raz zagrali na scenie Bolkowa- 30 lipca 2010 roku, a ponieważ spotkali się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem z Waszej strony, zdecydowaliśmy się zaprosić ich ponownie. Zresztą od 2010 roku uległa zmianie dyskografia grupy- w styczniu 2012 roku ukazał się album zatytułowany Isacriot Blues, tak więc będzie to wyjątkowa okazja do sprawdzenia jak nowy materiał sprawdza się na żywo.

Pozostałe zespoły CASTLE PARTY 2013 to: debiutujący pierwszym koncertem w Polsce MONO INC, WHISPERS IN THE SHADOW, ASGAARD, SOROR DOLOROSA, THE BREATH OF LIFE, 7JK, UNTER NULL, LOLITA KOMPLEX, HATESTORY, HYOSCYAMUS NIGER i ALIENOIL.

Autor: NataliaElanor
Tłumacz: NataliaElanor
Źródło: http://alternation.pl / 2012-11-23 / Wydarzenia


Najnowsze komentarze: