AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Joy Division
Dyskografia:

Podobni wykonawcy:

Joy Division
Joy Division

Joy Division
Joy Division

Kraj:
Wielka Brytania / United Kingdom

Data powstania:
1976

Gatunek muzyczny:
new wave, post-punk

WWW:
https://www.facebook.com/JoyDivisionOfficial

Skład zespołu:

Ian Curtis
Peter Hook
Stephen Morris
Bernard Sumner


Biografia:

Joy Division był angielską grupą rockową założoną w 1976 w Salford, Wielka Bytania. Pierwotnie nazywali się Warsaw, a pierwszy skład grupy stanowił Ian Curtis (wokale, gitara), Bernard Sumner (gitara, klawisze),Peter Hook (gitara basowa, chórki) i Stephen Morris (bębny i perkusja).

Joy Division szybko ewoluował od początkowej fascynacji punk rockiem, rozwijając brzmienie i styl muzyczny, który zapoczątkował ruch post-punk w końcówce lat 70-tych. Według krytyka muzycznego Jona Savage, zespół "nie był punkowy ale bezpośrednio inspirowany przez jego energię". Wydana własnym sumptem w 1978 debiutancka EP-ka, “An Ideal for Living”, przyciągnęła uwagę takiej osobistości telewizyjnej jak Tony Wilson z Manchesteru. Debiutancki album Joy Division, “Unknown Pleasures”, ukazał się w 1979 w niezależnej wytwórni płytowej Wilson'a Factory Records, spotykając się z uznaniem krytyków z angielskiej prasy. Pomimo coraz większego sukcesu zespołu, wokalista Ian Curtis zmagał się z depresją i problemami osobistymi. Curtis coraz gorzej znosił występy na żywo.

W przeddzień pierwszej amerykańskiej trasy w maju 1980, Curtis, przytłoczony depresją, popełnia samobójstwo. Pośmiertnie wydany drugi album Joy Division, “Closer” (1980), wraz z singlem "Love Will Tear Us Apart" stały się najwyżej notowanymi wydawnictwami w karierze formacji. Po śmierci Curtis’a, pozostali muzycy założyli New Order, odnosząc sukces i zdobywając uznanie publiczności.