AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Xotox - Schwanengesang


Czytano: 3509 razy

80%


Wykonawca:

Galerie:

Katalog płyt:
Ostatnie tematy na forum:

Najnowsze dokonanie Xotox jest tak samo okrutne i dźwięczne jak wszystkie albumy, które je poprzedzają począwszy od debiutu Niemieckiego zespołu w 1998. Z Schwanengesang Andreas Davis, jedyny członek grupy i twórca ma nadzieję świętować 15. rocznicę swojej niepowstrzymanej kreacji rhythm noise i robi to z rozmachem, nie zdradzając żadnych oznak zmęczenia pomimo fachowego dopasowania doświadczenia do publiczności, która nauczyła się doceniać jego pozbawioną kompleksu winy kakofonię dźwięków na ostatnich albumach.

Schwanengesang może rzeczywiście brzmi znajomo, ale w żaden sposób to nie oznacza, że umniejsza czystej brutalności coraz mocniej zgrzytających dźwięków, które przenikają ciało i umysł słuchacza. Zakres i intensywność nowej muzyki, jest na pograniczu filmu z przygnębiającym nastrojem oraz zmieniającym się tępym rytmem otwierającego "Kampf Um’s Licht" który ustawia ton całości doświadczenia.
Nawet z wprowadzeniem ambientowej oprawy tekstur na 'Slå Tillbaka' Xotox nie idzie na kompromis i wściekle prowadzone wokalizacje wraz z rozdygotanymi elektronicznymi pasażami dominują w utworze, bez wysiłku prowadząc do tytułowego "Schwanengesang", który zaspokaja te wszystkie cielesne instynkty, odpowiadające zorientowanym klubowo melodiom. W rękach Davis’a plemienne rytmy i opierająca się na nich precyzyjna struktura zniekształconych syntezatorów sprawia że parkiet jest przenicowany karmą, daleko odbiegającą od przystępnego ebm ale nie mniej ekscytującą i energetyzującą.
W dalszej części albumu zaczynają się mniej sztywne, impresjonistyczne pejzaże dźwiękowe swobodnie płynących brudnych aranżacji. "Muy Fragil" dostarcza delikatnej równowagi pomiędzy kruchym pięknem wyciszonych melodii i świetnie statycznego, jednocześnie chaotycznego dźwiękowego okrucieństwa "Alte Muster" powoli znajdującego swoje militarystyczne unisono, w procesie przekształcania w hipnotyzująco przerażający hit.
Powolne wstępowanie słuchacza w metodyczny chaos i pochłonięcie przez meandrujący "Ich- Fremd" prowadzi do zamykającego "Revolution Non-Stop", utworu, który rozpoczyna się frywolnym digitalnym hardcorem i wzrasta niespokojnie, aż do przedłużonego crescendo, które wyczerpuje siłę rozpędu albumu.

Schwanengesang na pewno nie jest przeznaczony dla zaspokojenia wszystkich niezliczonych nisz industrialu, pomimo to pozostaje ekscytującą ofertą dla wszystkich tych słuchaczy, którzy chcą dogodzić swoim zmysłom spoza estetyki core tego gatunku. Głośne i bezkompromisowe podejście Xotox wciąż trwa i na najnowszej płycie, Andreas Davis po raz kolejny odnajduje doskonałą równowagę pomiędzy nieprzeniknionym eksperymentowaniem z ogłuszającymi dźwiękami i duszą tanecznej elektroniki. Z pewnością będziecie podrygiwać do tego co brzmi jak akompaniament do gwałtownej śmierci ludzkości, ale czyż nie jest to jedna polka którą warto tańczyć?

Tracklista:
01. Kampf Um's Licht
02. Slå Tillbaka
03. Schwanengesang
04. Muy Fragil
05. Notwehr
06. Revolution Doesn't Happen On The Weekend
07. Alte Muster
08. Chaos
09. Ich-Fremd
10. Revolution Non-Stop
11. Schwanengesang (Empusae Remix)
Autor:
Tłumacz: hellium
Data dodania: 2014-07-09 / Recenzje muzyki


Inne artykuły:
Najnowsze komentarze: