AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Co się stało z... Venus in Furs


Czytano: 6933 razy


Galerie:

Ostatnie tematy na forum:

Co się stało z...

... jest kolumną o zapominanych legendach z mrocznej sceny od końca lat '70. Ci muzycy mogą odeszli w zapomnienie z różnych przyczyn. Moim celem jest przywrócenie ich do życia poprzez znalezienie informacji o tym co się z nimi stało oraz zachowanie informacji o nich i ich muzyce.

Venus in Furs/The Brothers Christ/Times

Przypadkiem znalazłem kilka lat temu stary winyl na pchlim targu. Przedtem nigdy nie słyszałem o zespole. Jednak okładka przypadła mi do gustu i postanowiłem go zakupić. Od dłuższego czasu LP leżał w moim pokoju, zapomniałem o nim, aż pewnego niedzielnego wieczoru zapuściłem go po raz pierwszy i bardzo szybko zespół stał się jednym z moich ulubionych.

Pierwszy epizod mojej nowej kolumny Co się stało z... chcę dedykować jednemu z moich ulubionych projektów ze sceny post-punkowej, Venus in Furs. Zawsze było w nich coś tajemniczego, może dlatego, że ciężko było znaleźć jakiekolwiek informacje o nich.

Na portalu muzycznym LastFM wpis Venus in Furs jest okupowany przez fikcyjny zespół o podobnej nazwie, który pojawił się na soundtracku do filmu Velvet Goldmine. Im mniej znajdowałem informacji o Venus in Furs tym bardziej motywowało mnie to do dalszych poszukiwań.

Po jakimś czasie natrafiłem na jakieś poszlaki. ViF zaczynali jako zespół ale później stali się duetem. Mozgiem zespołu jest multi-instrumentalista Times. Times miał też drugi projekt The Brothers Christ, który wydał tylko jeden album. Potem Times kontynuował nagrywanie muzyki jako solo-projekt.

Dyskografia

Venus in Furs

1983 Extended Play
1984 Platonic Love
1985 Strip
1986 Real Moral Fibre
1989 Megalomania
1990 The Speed of a Pun
1996 Womberang
1998 Soft Life

The Brothers Christ
1987 Echoes of Lost Souls

Times
1999 Scant Polyphony
2000 Nuit blanche à Paris
2003 Venusberg

Styl muzyczny

Styl muzyczny zespołu Venus in Furs jest trudny do opisania. Jest bardzo rozmaity i zdaje się, że motywu przewodniego nie ma. Muzyka Venus in Furs jest eksperymentem. Długość piosenek trwa od kilkudziesięciu sekund do nawet powyżej 14 minut.

Charakterystyczne w muzyce Timesa jest masywnie używanie melodii i efektów syntetyzatorów, ale także zniekształconych gitar. Przeważnie piosenki mają długie intro, do momentu, kiedy Times zacznie śpiewać typowe punk'owe partie wokalne. Teksty zazwyczaj są trudne do rozumienia, ponieważ nie są głośniejsze niż instrumentacja.

Ich pierwszy EP Extended Play jest mocno inspirowany The Velvet Underground. Tam jeszcze nie ma dużo syntetyzatorów. Na pierwszym albumie Platonic Love syntetyzatory wypierają gitarę wyznaczając ją jako czołowy instrument. Niektóre piosenki, jak "Almost", "Sondown" czy "Love Lies" mogą być kategoryzowanie jako synth-pop.

W 1987 roku. Times (jako Jeremy Christ) i Colin Johnson opublikowali album "Echoes of Lost Souls" z projektem The Brothers Christ. Muzyka The Brothers Christ jest bardzo podobna do Venus in Furs. Można nazwać ten album ViF-owym, jeśli trzeba by było go jakoś skategoryzować.

Rekomendacje

Venus in Furs są dobrym przykładom zespołu, który przyszedł z eksplozji post-punkowej. Ich muzyka ma elementy od punk i synth-popu do darkwave. Wszystkie piosenki są lo-fi, co sprawia specjalną atmosferę.

Kto woli punk, polecam piosenki z pierwszych albumów, jak: "This First Wild Kiss" i "All Night Party". Piosenki "Majordomo" i "Platonic Love" są epiczne i wolne, jak "Atmosphere" od Joy Division.

Wielbiciel muzyki keyboardowej będzie lubić "Almost", "Love Lies" i "Sondown". Te właśnie piosenki są hitami Venus in Furs.

Fani The Velvet Underground będą używać Extended Play. "Memento Mori" jest w stylu takim jak "The Gift" od wspomnianego The Velvet Underground.

Chciałbym wspominać jedną z mało znanych piosenek, "From the Bell-Jar", ponieważ stała się ona jedną z moich najbardziej ulubionych. Kiedy jej najpierw słuchałem myślałem o "Bizarre Love Triangle" - New Order. Długo próbowałem wyczuwać tekst, bo jest go bardzo trudno zrozumieć. Wokale Times-a brzmią jakby dochodziły z lasu, modulacja głosu od barwy grubawej po wysoką przyprawia o gęsią skórkę. Emocjonalna piosenka, z którą kojarzy mi się piękna rozpacz.

Od The Brothers Christ polecam "The Void" i "Too Late", które są jak piosenki z pierwszych albumów od ViF.

Projekt Times jest instrumentalny. Scant Polyphony to klasyczny piano-album, muzyka w tle, kiedy musisz się koncentrować. Piosenka tytułowa jest genialna! Drugie albumy to muzyka z syntetyzatorami. Tutaj warto posłuchać piosenki "Pop-Telerama".

Co się stało z Times?

Kiedy chcesz pisać do Times, możesz to zrobić na ich fanpage na facebooku "Venus in Furs / Times". Ale nawet tam kontakt z zespołem nie jest pewny. Strona nie należy do Times, jak czytamy w poście:
"Please note, this is not Times of VIF, but Oleg of Other Voices Records. I run this page for him (and under his permission). You may contact me via [email protected]."
Na Other Voices Records Times opublikował swoje albumy, (w internecie na http://www.othervoicesrecords.com). Warto to sprawdzić, ponieważ "głównym celem [od Other Voices] jest new wave lat 80-tych i jego podgatunki".
Tak więc, przynajmniej wiemy, że Times jest wciąż żywy.



Thanks to Alienne for helping me with the Polish translation of this article!

Strony:
Autor:
Tłumacz: savetier
Data dodania: 2012-01-19 / Artykuły


Inne artykuły:




Najnowsze komentarze:


savetier

savetier
Napisano: 2012-01-24 21:05:58