AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Co się stało z... Algebra Suicide


Czytano: 5939 razy


Galerie:

Ostatnie tematy na forum:

Co się stało z...

...jest kolumną o zapominanych legendach z mrocznej sceny końca lat 70-tych. Ci muzycy odeszli w zapomnienie z różnych przyczyn. Moim celem jest przywrócenie ich do życia poprzez wyszukiwanie informacji o tym, co się z nimi stało oraz zachowanie pamięci o nich i ich muzyce.

Algebra Suicide

Późne lata ‘70 i wczesne lata ‘80 były produktywnym czasem dla tworzenia się ciekawej i twórczej muzyki, która ogólnie została skategoryzowana jako "new wave", "darkwave" lub "post-punk". Dlatego ciężko wyjaśnić, jakie brzmienie i filozofię te gatunki reprezentują. Ci muzycy dostrzegli, że na scenie muzycznej jest zapotrzebowanie na odrobinę innowacji i że początki lat ’80 były właściwym czasem na zmiany.

Jeden projekt muzyczny, określany mianem minimal new wave, będzie tematem tego odcinka "Co się stało z..."
Algebra Suicide z Chicago zyskało rozgłos dzięki ich wyjątkowemu stylowi muzycznemu. Algebra Suicide był to projekt Lydii Tomkiw, córki ukraińskich imigrantów, oraz Dona Hedekera, który był aktywny od 1982 do 1995 roku.
Tomkiw miała już stałą rzeszę fanów na niezależnej scenie Chicago dzięki odczytom jej poezji i publikacjom niektórych wierszy (takich jak "The Dreadful Swimmers" czy "Popgun Sonatas" z 1980 roku).
Don Hedeker był muzykiem zespołu The Trouble Boys i spotkał Tomkiw podczas jednego z ich koncertów w 1980 r. Niedługo potem stali się parą i założyli Algebra Suicide. Nazwa zespołu wywodzi się z jednego z wierszy Tomkiw.

Dyskografia

1983 True Romance At The Worlds Fair EP
1985 An Explanation For That Flock Of Crows EP
1985 Pas De Deux
1986 Big Skin
1986 Little Dead Bodies EP
1987 Desperately Seeking Suicide
1987 The Secret Like Crazy (compilation)
1988 Real Numbers (live)
1990 Alpha Cue
1991 Swoon
1993 Tongue Wrestling
2009 Summer Virus Night - Live In Germany 1990

Lydia Tomkiw

1995 Incorporated


Styl muzyczny

Styl muzyczny zespołu Algebra Suicide jest fuzją poezji Tomkiw i muzyki Hedeker’a. Zwykle Algebra Suicide opisywane jest jako "duet muzyki poetycznej z Chicago".

Zainteresowania Algebra Suicide ogniskują się nie tyle na muzyce samej w sobie, ale o wiele bardziej na poezji/wierszach, czy też wręcz na tym, w jaki sposób słowa komponują się z dźwiękami i efektami. Każdy ton jest na swoim miejscu.

Don Hedeker był odpowiedzialny za muzykę. Praktycznie sam tworzył całą muzykę, mając do dyspozycji tylko automat perkusyjny, zniekształcone gitary i syntetyzatory.

Głos Lydii Tomkiw perfekcyjnie wpisuje się w atmosferę ich muzyki. Jest ona żeńskim odpowiednikiem Lou Reed’a. W istocie Algebra Suicide brzmi jak lżejsza wersja późnego The Velvet Underground. Głos Tomkiw jest wielowymiarowy, czasem brzmi delikatnie i krucho, czasem zaskakuje wielką mocą. Również efekty, takie jak chórki i echa, są wykorzystywane na wokalu.

Od bardziej prostego i minimalnego brzmienia na pierwszych albumach, Algebra Suicide przeszło do bardziej epickiego stylu na dwóch ostatnich albumach Swoon i Tongue Wrestling.

Incorporated – solowy album Tomkiw nosi znamiona o wiele bardziej rockowego brzmienia niż muzyka zespołu Algebra Suicide. Również wykorzystanie syntetycznych efektów jest bardziej wyraziste.

Rekomendacje

Jedną z moich ulubionych piosenek Algebra Suicide jest "Just a Love Song". To jeden z ich najbardziej minimalistycznych kawałków. Kiedy słuchałem tej piosenki po raz pierwszy, zakochałem się w wokalach Lydii Tomkiw.

Kompilacja The Secret Like Crazy jest chyba najlepszym punktem wyjścia. Piosenki na tym albumie wciąż jeszcze są minimalistyczne, ale niektórzy już wskazują cechy Algebra Suicide z późniejszych albumów. "Why No Action Is Taken?" oraz "In Bed With Boys" są tutaj najbardziej wyróżniającymi się utworami. "Little Dead Bodies" brzmi niemal zupełnie jak The Velvet Underground.
Z solowego albumu Tomkiw, Incorporated, warto posłuchać "From the Place Everyone Avoided" - jest niesamowite!

Co się stało z Algebra Suicide?

Najwyraźniej idealna symbioza pomiędzy Lydią Tomkiw i Donem Hedekerem była tylko pozorna.
Po tym jak duet z Chicago wyruszył w europejską trasę koncertową w 1990, na której zebrali świetne recenzje od małej, lecz wiernej grupy fanów, zaczęli się sprzeczać, lecz mimo to ponownie nagrali ostatni już wspólny album Tongue Wrestling w 1993 roku. Po ich rozwodzie w 1995 roku, zespół ostatecznie się rozpadł.

W 1991 r. Tomkiw kupiła klub Lower Links w Chicago, w którym Algebra Suicide często dawało koncerty, jednak niedługo potem, w 1993 r., zbankrutowała.

W 1995 r. album solowy zatytułowany Incorporated został wydany przez Tomkiw przy współpracy z innymi muzykami. Potem słuch o niej zaginął.

W 2007 r. Lydia Tomkiw została znaleziona martwa w swoim mieszkaniu. Wikipedia podaje, że umarła w niewyjaśnionych okolicznościach, jednak na blogu jej przyjaciółki można przeczytać, że Tomkiw miała problemy z sercem, co mogło być prawdopodobną przyczyną jej śmierci.Algebra Suicide - Little Dead BodiesThanks to Konikdemonik for helping me with the Polish translation of this article!
Autor:
Tłumacz: savetier
Data dodania: 2012-01-28 / Artykuły


Inne artykuły:
Najnowsze komentarze:


savetier

savetier
Napisano: 2012-01-24 21:05:58