AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Ministry
Dyskografia:

Zobacz zdjęcia:

Podobni wykonawcy:

Ministry
Ministry - Logo

Ministry
zespół Ministry

Kraj:
USA

Data powstania:
1981

Gatunek muzyczny:
industrial, industrial metal

WWW:
http://www.thirteenthplanet.com/ministry/
http://www.myspace.com/ministrymusic

Skład zespołu:

Al Jourgensen - wokal, multiinstrumentalista
Tommy Victor - gitara
John Bechdel - keyboards
Sin Quirin - gitara
Tony Campos - bas
Aaron Rossi - perkusja

Biografia:

Wszystko co stworzyło Ministry od początku swojego istnienia było ewolucyjne. Al Jourgensen, główny architekt zespołu Ministry, osiągnął sukces dzięki przetworzeniu na swój sposób głównego nurtu, chcąc w ten sposób ukuć nowy styl muzyczny.

Jourgensen ukształtował Ministry z lekkiego synth-popowego zespołu we wczesnych latach '80-tych do muzycznego molocha z wieloma bocznymi projektami (Revolting Cocks, 1000 Homo DJs, Pailhead, Lard) bazującymi w legendarnej, usytuowanej w Chicago wytwórni Wax Trax! Records.

Przeniesienie do Sire Records w połowie lat 80-tych zaowocowało wydaniem przez Ministry albumów będących wizytówką wciąż rozwijającego się stylu. "The Mind Is a Terrible Thing to Taste" i "The Land of Rape and Honey" uzyskały złoto ponieważ ludzie szukali czegoś innego, bardziej ekscytującego niż łagodnie przystosowane kawałki emitowane na MTV.

''Psalm 69'', zawierający takie kawałki jak: "N.W.O.", "Just One Fix" i "Jesus Built My Hotrod", w roku 1992 uzyskał platynę, zmieniając na zawsze muzykę jeśli chodzi o jej mocno agresywną zawartość. Następnie w roku 1993, Ministry otrzymało nagrodę Grammy za Najlepsze Metalowe Wykonanie (Best Metal Performance) dla utworu "New World Order." W późnych latach '90-tych w okresie największego triumfu ‘alternatywnej muzyki’, Jourgensen ponownie zbuntował się przeciw głównemu nurtowi. Podczas gdy przemysł muzyczny domagał się wydania "Psalm 70", Jourgensen odpowiedział bardziej mrocznymi, bardziej przemyślanymi dźwiękami "Filth Pig" i "Dark Side of the Spoon", otrzymując nominację Grammy za "Bad Blood" z albumu DSOTS, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Matrix.

Wraz z nadejściem nowego millennium, Jourgensen dokonał kolejnego zwrotu, przegrupował swoją energię i wydał w roku 2002 album "Animositisomina". Dwa lata później zrewitalizowane Ministry ponownie zadebiutowało płytą "Houses of the Molé". Na swoją 25-ą Rocznicę w 2005 roku, zespół nagrał album "Rantology" na którym znalazły się utwory, przearanżowane, zremasteryzowane i wyprodukowane przez Wuja Al’a osobiście.

W październiku 2005, Jourgensen założył swoją własną wytwórnię, 13th Planet Records. Pierwszym wydawnictwem Ministry w nowej wytwórni, było "Rio Grande Blood" (2006) na którym znalazły się utwory nominowane do nagrody Grammy "The Great Satan" (2005) i "Lieslieslies" (2006). Potem, na początku 2007 roku nastąpiła edycja zremasteryzowanego albumu "Rio Grande Dub"

Na koniec 2007r, ostatnim studyjnym wydawnictwem Ministry, "The Last Sucker" podniosło swą gadzią głowę. Zaraz po nim ukazała się kolekcja coverów nagranych przez zespół, "Cover Up" zawierająca nominowaną do Grammy przeróbkę klasycznego już "Under My Thumb".

Al i spółka wybrali się na CULaTour, trasę koncertową która zabrała ich wzdłuż Stanów Zjednoczonych a potem do 21 krajów Europy. Zespół pożegnał się ze Stanami podczas czterech wyprzedanych do cna wieczorów w Chicago, ostatni koncert Ministry odbył się w Dublinie, w Irlandii 18-go czerwca 2008r. Dla upamiętnienia ostatniej światowej trasy Ministry, zespół wydał live CD i podwójne DVD Adios… Puta Madres. DVD zawiera cały dysk wypełniony występami live i drugi dysk zawierający dokumentację ostatniej trasy Ministry.

Na samym końcu, wraz z ostatnimi wydawnictwami, Ministry wznieciło iskrę wraz ze zremiksowanym albumem "The Last Dubler", podkręciło atmosferę zremiksowanym "MiXXXes Of The Molé" i zakończyło działalność  finałowym albumem z coverami -"Undercover".