AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Laibach
Dyskografia:

Ostatnie tematy na forum:

Zobacz zdjęcia:

Podobni wykonawcy:

Laibach
Zespół Laibach

Laibach
Laibach

Kraj:
Słowenia / Slovenia

Data powstania:
1980

Gatunek muzyczny:
industrial

WWW:
http://wtc.laibach.org
http://www.myspace.com/laibach

Skład zespołu:

Fras
Eber
Saliger
Dachauer
Keller


Biografia:

Laibach to industrialny projekt, który powstał w 1980 roku w miejscowości Trbovlje (Słowenia). Nazwa zespołu została wzięta z niemieckiego odpowiednika stolicy Słowenii - Ljubljany. To odniesienie do czasów okupacji podczas drugiej wojny światowej stało się jedną z pierwszych prowokacji jaka urosła wokół zespołu. Laibach założony został przez członków artystycznego ruchu NSK (Neue Slowenische Kunst — “New Slovenian Art”) i jest jednym z nielicznych zespołów, które nawiązują, w poruszanej przez siebie tematyce, do czasów historycznych swojego kraju.
Laibach jest znany ze swych coverów światowych przebojów, które zostały zaadoptowane przez grupę z uwagi na możliwość ukazania w nich podwójnego, metaforycznego znaczenia tych wiadomości, które dotyczą politycznego totalitaryzmu i dyktatury. Najbardziej sukcesywny album w tej kategorii to ‘’Opus Dei’’, a na piedestał wychodzą covery utworów takich jak: ‘’One Vision’’ (QUENN) czy ‘’Life is life’’ (OPUS). Większa jednak część dyskografii grupy to ich własne kompozycje. Początkowe eksperymenty zespołu nawiązujące i pokazują dwuznaczność totalitaryzmu, zostały zakazane na początku kariery grupy, było to bowiem w okresie jeszcze wówczas komunistycznej Jugłosławii. Nazwa zespołu stała się nielegalna, dlatego też zespół w tamtym okresie sygnowany był czarnym krzyżem na plakatach zamiast swojego logo. Po dzień dzisiejszy Laibach oscyluje wokół podobnych idei ale muzycy bardziej skupiają się na motywach związanych z ich własnym, legendarnym statusem, osiągniętym w ciągu ponad 30-letniej pracy.
Styl zespołu zmieniał się na przełomie lat. Zaczęli swoją przygodę z muzyką określaną jako industrialna avant-garda, początkowo skupiona wokół ambientowego noise'u ale artyści szybko dodali do swojego stylu elementy wręcz militarnego rytmu. Wiele albumów z ich dyskografii rozpoczęło ekspansję ciężkiej industrialnej militarnej muzyki, bo tak właśnie można najlepiej sprecyzować, czym jest Laibach.