AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Gdzie oni są? muzyczne wspominki z lat 80.


Czytano: 6252 razy


Wykonawca:

Galerie:

Katalog płyt:
Ostatnie tematy na forum:

"Gdzie oni są?" to opublikowana niedawno książka zawierająca wspomnienia ludzi współtworzących muzyczną scenę lat 80. w Polsce, lub byli jej odbiorcami – tymi wszystkimi, dla których muzyka stanowi sens życia. Wśród przepytanych osób znaleźli się m.in. Anja Orthodox (Closterkeller), Jerzy Owsiak, Krzysztof Jaryczewski (były wokalista Oddziału Zamkniętego), Glaca (Sweet Noise, My Riot), Przemek Bajew (DHM), Kodym (Apteka) czy popularna dziś dziennikarka Monika Olejnik.

Dostajemy więc obraz lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych widziany przez pryzmaty muzyki, ale pokazywany z różnych stron. Niezwykłe to doświadczenie, bo stykamy się zarazem z ogólnie znanymi faktami, jak i ciekawostkami czy anegdotami do tej pory wiadomymi tylko nielicznym. Mówią o nich zarówno nazwiska z pierwszych stron gazet, jak i osoby, które w mediach nie pojawiają się wcale.

Warto podkreślić, że książka "Gdzie oni są?" wydana została dzięki czytelnikom skupionym w serwisie Megatotal.pl, którzy złożyli się na druk wydawnictwa. Do tej pory społeczność znana była z finansowania płyt, m.in. zespołu iNNi, na czele którego stoi Artur Szuba, współpomysłodawca publikacji. Zespół miał wystąpić tylko raz - w styczniu 2004 roku w warszawskim klubie "Park" na koncercie promującym "Gdzie oni są?". Historia potoczyła się inaczej, formacja działa do dziś, mając w dorobku trzy płyty.

- Historia właśnie zatoczyła dla nas koło. Dzięki nieopublikowanej książce powstali iNNi, by teraz za sprawą płyty tego zespołu, doprowadzić do jej publikacji. Cudowny splot wydarzeń, no i jak tu nie wierzyć w anioły - cieszą się autorzy Artur Szuba i Kasia Andrzejewska.

Projekt narodził się w głowach jego autorów pod koniec 2002 roku, kiedy to Kasia i Artur postanowili spisać wspomnienia ludzi, dla których tak jak dla nich lata 80. minionego wieku były latami wyjątkowymi i wydać je w formie książki.

To podczas tej dekady, w Polsce rozkwitł i na dobre zadomowił się rock w przeróżnych jego postaciach. Jej autorzy chodzili na koncerty, do klubów, radiowych stacji i zadawali te same pytania: czym były dla ciebie lata 80. i jak cię ukształtowały?

- Rozmawialiśmy z przeróżnymi ludźmi: muzykami, dziennikarzami, znajomymi, z każdym, kto miał coś do powiedzenia w temacie muzyki, poszukiwania pierwszych w życiu jeansów czy zdobywania winylowych krążków" - wspominają autorzy.

- Z czasem zgromadziliśmy całkiem spory materiał tekstowy i fotograficzny. Ludzie dawali nam swoje stare zdjęcia, pamiątki, bilety, fanziny... Zorganizowaliśmy nawet kilka koncertów promujących projekt, by nieoczekiwanie, zamiast na księgarskie półki, trafić do szuflady - mówią Szuba i Andrzejewska.

- To jest bardzo dobry pomysł z tym wspominaniem lat 80. Obecne dzieciaki zaczęły jakiś czas temu interesować się tamtą epoką, no i przy okazji mody na kiczowate świecidełka, czy "noworomantyczne brzmienia" i dyskotekowe mózgotłuki, mogą wreszcie lepiej i głębiej poznać dekadę przełomu, bo przecież lata 80. były w polskiej historii naprawdę wyjątkowe. Sytuacja polityczna, społeczna i ta cała bieda, która nas dopadła, musiały mieć wpływ na życie kulturalne, na to co działo się w naszych głowach, wreszcie - na muzykę młodego pokolenia" - możemy przeczytać we wstępie autorstwa znanego dziennikarza muzycznego Marka Wiernika.

Książka "Gdzie oni są?" liczy 256 stron, na których znajdziemy, m.in. wywiady, felietony i wspomnienia muzyków i fanów, którzy albo sami współtworzyli muzyczny rynek lat 80. minionego wieku, lub byli jego odbiorcami, czy też po prostu dorastali w tamtych czasach. Jest ich 72, a w tym gronie, m.in. Anja Orthodox, Krzysztof Jaryczewski, Piotr "Glaca" Mohamed, Monika Olejnik, Sławomir Ciesielski (Republika), Marek Kościkiewicz (założyciel De Mono), Adam Nowak (Raz Dwa Trzy), Jerzy Owsiak, Piotr Stelmach, Mikołaj Lizut, Tomasz Żąda, Anna Ciechowska, członkowie zespołów: Republika, Brygada Kryzys, Moskwa, Dezerter, Apteka, Blitzkrieg, Rezerwat, IŁ-62, Cool Kids of Death, oraz wiele innych osób, które miały mniejszy lub większy wpływ na polską muzykę zarówno w tamtych czasach, jak i dziś.

Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami – zarówno archiwalnymi, przedstawiającymi rozmówców w tamtych czasach, jak i współczesnymi, pokazującymi, gdzie oni są teraz. Fotografie pochodzą z prywatnych zbiorów, w większości są więc unikatami, wcześniej publikowanymi niezwykle rzadko.
Autor:
Tłumacz: pees
Data dodania: 2012-12-18 / Artykuły


Inne artykuły:
Najnowsze komentarze: