AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Tiamat
Dyskografia:

Zobacz zdjęcia:

Podobni wykonawcy:

Tiamat
Tiamat na M'era Luna 2011

Tiamat
Tiamat

Kraj:
Szwecja / Sweden

Data powstania:
1987

Gatunek muzyczny:
dark rock, Gothic Metal, Gothic Rock

WWW:
https://www.facebook.com/tiamat/

Skład zespołu:

Johan Edlund
Anders Iwers
Roger Öjersson
Lars Sköld


Biografia:

Tiamat to szwedzki zespół założony w 1987 roku, którego muzyka początkowo określana była jako wypadkowa black metalu, progressive, doom/death i gotyku. Założyciele grupy Tiamat poszli w stronę gatunku, który sami określają mianem klimatycznego, gothic metalu z psychodelicznymi i etnicznymi akcentami oraz elementami eksperymentatorskimi.
Debiut z czerwca 1990 roku, album ''Sumerian Cry'' został przyjęty entuzjastycznie na scenie a frontman Tiamat zaczął modyfikować charakterystyczny dotąd styl grupy, zabarwiając swoje teksty sumeryjską symboliką i czerpiąc inspirację z dokonań takich zespołów jak: Mercyful Fate, Candlemass, Pink Floyd czy King Crimson.

W 1994 zostaje wydany niezwykle dobrze przyjęty "Wildhoney" na którym ostre wokale, powolne gitarowe riffy i brzmienie syntezatorów są zupełnie odmienne od muzyki granej w tamtym czasie przez inne zespoły. Wraz z ukazaniem się kolejnej płyty, "A Deeper Kind of Slumber" w 1997, Edlund przenosi się ze Szwecji do Niemiec i deklaruje się jedynym stałym członkiem grupy; od tej pory kolejne albumy ugruntowują bardziej gotyckie brzmienie zespołu, stanowiące odmianę dla ekstremalnej muzyki jaką tworzyli w poprzednich latach, a ostatnie wydawnictwa pokazują wpływy Sisters of Mercy i Pink Floyd.