AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Wywiad z Chrisem Corner'em/IAMX


Czytano: 6679 razy


Wykonawca:

Galerie:

Katalog płyt:
Ostatnie tematy na forum:

"Metanoia" jest albumem szczególnym, stworzonym z niezwykłą pieczołowitością zarówno jeśli chodzi o zawarte na nim brzmienie, jak i znajdujące się na nim teksty. Płyta na której nie ma miejsca na przypadkowość dźwięków, a przy tym jest fascynującą podróżą w odmienne stany podświadomości, kunsztem detali i zwycięskiej improwizacji. Wszystko jest starannie rozplanowane, a stworzona muzyka jest na niezwykle wysokim poziomie. Czystość brzmienia, dopracowanie poszczególnych utworów i wspaniały, magnetyzujący głos wokalisty, to cechy wyróżniające ten krążek.
I właśnie w związku z trasą koncertową promującą to 6-te wydawnictwo grupy, mieliśmy okazję porozmawiać z założycielem i głównodowodzącym IAMX.

-Ostatnie wydawnictwo jest najbardziej wciągającym i dojrzałym albumem. Jak wyglądał jego proces produkcji? Czy różnił się w znaczący sposób od poprzednich dokonań?

Chris Corner: Miałem małą chatkę na pustyni Mojave w Kalifornii, gdzie tworzyłem ten album. Jest tam niesamowita przyroda, cisza i bezkresne niebo. Album powstawał w trakcie jak wyglądałem przez okno, wiedząc, że natura wystarczy aby wyrwać mnie z moich własnych myśli i doświadczenia. Zmieniłem swoje życie po pewnym mrocznym okresie, a częścią doskonalenia było uproszczenie wszystkiego, w tym mojego sposobu pracy i przesłania, które staram się zawrzeć w swojej sztuce.

-Jaka była myśl przewodnia towarzysząca procesowi tworzenia tego wydawnictwa?

CC: Nowy album jest dosłownie historią mojego psychologicznego odrodzenia - podróżą przez załamanie a następnie przełom.

-Dlaczego "Metanoia", co oznacza dla ciebie?

CC: Cóż, istota tego słowa pochodzi z języka greckiego, oznacza "zmianę myślenia". Przez wiele lat była przywłaszczona przez religię, a następnie zastosował ją Jung do zaprezentowania i opisania metamorfoz psychologicznych, poprzez depresję, smutek i zanurzenie w wewnętrznej pustce. Jungowskie użycie tego słowa jest tym co najbardziej mnie zainteresowało, gdyż precyzyjnie opisuje to co mnie spotkało osobiście.

-Teksty są dla ciebie bardzo ważne, jakie jest twoje przesłanie do słuchających albumu "Metanoia"?

CC: Przesłanie to połączenie nadziei i siły. Właśnie przez dzielenie się swoimi doświadczeniami chciałem dać odczuć ludziom, którzy również cierpią z powodu tych problemów, że nie są sami. Tak chcę im pomóc.

-Nagrywanie "North Star" i stworzenie własnego teledysku to tego utworu musiało być niezwykłym przeżyciem – co możesz o tym powiedzieć?

CC: Nie zbliżaj się zbytnio do ognia!!. Chciałem dać ludziom wgląd w atmosferę i pokręcone piękno tego rejonu, gdzie powstawał album i z którego czerpałem tyle inspiracji.

-Jakie są twoje dalsze plany?

CC: Nigdy nie wiadomo co przyniesie przyszłość. Z pewnością jestem zainteresowany współpracą z kilkoma dobrze znanymi przyjaciółmi!!

-Jak bezsenność wpłynęła na twoje życie?

CC: Istnieje ogromna różnica pomiędzy mitycznie seksowną "osobą cierpiącą na nocną bezsenność", a kliniczną, napadową depresją dotykającą w prawdziwej bezsenności.
Kiedyś myślałem, że bezsenność jest kreatywnym paliwem, dopóki nie doświadczyłem tej rzeczywistej bezsenności. To doprowadziło mnie do znaczących zmian w moim życiu… uproszczenia mojego sposobu pracy… przeprowadzki… pozbycia się trujących ludzi.

Dziękuję za wywiad. Mam nadzieję że wkrótce znów wystąpicie w Polsce.
Autor:
Tłumacz: hellium
Data dodania: 2016-06-24 / Wywiady


Inne artykuły:
Najnowsze komentarze: